סירת מהגרים בחופי הים התיכון, רויטרס

האיחוד האירופי בהצעה לממשלות: 6,000 אירו עבור כל פליט שתקבלו

בניסיון לעודד קליטת פליטים, הנציבות האירופית הציעה לשלם למדינות היבשת שיקבלו מהגרים שמגיעים מהים התיכון על סירות. איטליה: "אנחנו לא רוצים כסף, אנחנו רוצים כבוד"

בניסיון לפתות את הממשלות באירופה לשאת בנטל, הנציבות האירופית הציעה אתמול (שלישי) לשלם 6,000 אירו על כל פליט מספינת מהגרים מהים התיכון. זאת, לאחר שבחודש שעבר איטליה אסרה פעמיים על ספינות מהגרים לעגון בנמלי המדינה. נוסף לכך, האיחוד הבטיח כי יממן מאות אנשי צוות מומחים שיעזרו לקלוט את המהגרים האפריקנים.

מטאו סאלוויני, שר הפנים של איטליה, שסירבה בשבועות האחרונים לקלוט את ספינות המהגרים, גינה את ההחלטה: "אנחנו לא מבקשים צדקה. כל מבקש מקלט עולה למשלם המיסים האיטלקי בין 40 אלף ל-50 אלף אירו. האיחוד יכול לשמור את הצדקה לעצמו", והוסיף כי "אנחנו לא רוצים כסף, אנחנו רוצים כבוד".

 ספינת מהגרים לאיטליה - אילוסטרציה
 

ספינת מהגרים לאיטליה - אילוסטרציה (רויטרס)

 

מאז שנת 2015 ההגירה הבלתי חוקית מאפריקה ירדה באופן הדרגתי, כאשר עד אז יותר ממיליון פליטים הגיעו לאירופה, אך סקרים שנעשו מציגים כי זוהי עדיין הדאגה העיקרית עבור האזרחים במדינות. ממשלות איטליה וגרמניה נמצאות תחת לחץ כבד כדי להבטיח להקטין את מספר המהגרים שייכנסו לשטחיהן, זאת בזמן שמנהיגים ממזרח אירופה לא מסייעים בפתרון ומתנגדים לקלוט פליטים אליהם.

שליחי האיחוד האירופי צפויים לקיים דיון על ההחלטה היום. דוברת הוועדה בה התקבלה ההחלטה, אמרה כי היא מבקשת "אחריות אזורית משותפת כמענה לאתגרים המורכבים של ההגירה". הוועדה ביקשה לעשות פיילוט לתכנית, ואמרה כי בשלב זה יוקם מתקן שיאפשר סינון מהגרים שם ישלחו בחזרה את אלה שאינם זכאים למקלט. הרישום של המהגרים יישמר, והדבר צפוי למנוע מהם להגיע ליעדים אחרים.