ח"כ איימן עודה מניף דגל שחור כמחאה נגד חוק הלאום, ערוץ הכנסת

ארה"ב על חוק הלאום: "מאמינים בשוויון של כולם בפני החוק"

דוברת משרד החוץ, הת'ר נאוארט, אמרה כי ארה"ב נמנעת מלענות על חקיקה במדינות אחרות וכי "יש לפנות לממשלת ישראל לפרטים נוספים", אולם מתחה על החוק ביקורת מרומזת

דוברת משרד החוץ של ארה"ב, הת'ר נאוארט מתחה אמש (שלישי) ביקורת מרומזת על חוק הלאום. "אנו נמנעים מלענות על חקיקה במדינות אחרות. אנו מודעים לחוק, יש לפנות לממשלת ישראל לפרטים נוספים", אמרה בתחילה, אך הוסיפה כי "באופן כללי - אנו מאמינים בשוויון של כולם בפני החוק". זו התייחסותה הראשונה של ארה"ב על חוק הלאום.

מוקדם יותר, נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, תקף את ישראל על רקע אישור החוק. בכנס עם חברי מפלגתו באיסטנבול, אמר ארדואן כי "רוחו של היטלר הופיעה מחדש בקרב גורמים בממשל הישראלי". לדבריו, "ישראל הראתה שהיא מדינת טרור והעבירה חוק שנותן לגיטימציה לדיכוי ולביצוע מעשים פושעים נגד העם הפלסטיני באמצעות טנקים". עוד הוסיף כי "חוק הלאום הראה כי ישראל היה המדינה הציונית, הפשיסטית והגזענית ביותר".

 
 
 
 נתניהו וארדואן
 

נתניהו וארדואן (רויטרס)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדבריו של נשיא טורקיה, וטען כי "ארדואן טובח בסורים ובכורדים וכולא רבבות מאזרחיו בכלא. העובדה שה'דמוקרטור' הגדול ארדואן תוקף את חוק הלאום, זו המחמאה הגדולה ביותר לחוק זה". לדבריו, "טורקיה, תחת שלטונו של ארדואן, הופכת לדיקטטורה חשוכה, ואילו ישראל שומרת בקפדנות על שוויון זכויות לכל אזרחיה, גם לפני החוק וגם אחרי החוק".

אתמול בשעות הבוקר, שיגרו 140 חוקרים וחוקרות באוניברסיטת תל אביב מכתב להנהלת המוסד האקדמי ובו דרשו לשנות את סמל האוניברסיטה, כך שיכלול גם כיתוב בשפה הערבית. המרצים והמרצות טוענים כי הנהלת האוניברסיטה מיהרה להתייצב לצד מחאת הלהט"ב, אבל לא העבירה מסר ברור בעניין זכויות המיעוט הערבי. יוזמת המכתב היא ההיסטוריונית ד"ר יעל שטרנהל, והחתומים עליו כוללים חוקרים מהפקולטה לרפואה ומהחוגים למדעים מדויקים.

בשבוע שעבר התייחסה קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, לחוק השנוי במחלוקת שעבר בכנסת. מרקל אמרה כי אינה רוצה להתערב בעניינים פוליטיים פנימיים בישראל אולם הצהירה כי "שמירה על זכויות מיעוטים היא חלק חשוב בדמוקרטיה".

נשיא לבנון, מישל עאון, יצא באותו היום נגד החוק. במהלך פגישה שערך בארמון הנשיאות הלבנוני, אמר עאון כי עצם אישור החוק הוא "תוקפנות ישראלית חדשה על העם הפלסטיני ועל זכותו לקבוע את גורלו במדינה עצמאית שבירתה ירושלים". עוד אמר כי "החוק הזה, אשר מבטל את זכות השיבה הפלסטינית בזמן שהוא פותח את דלתות ההגירה עבור היהודים, הוא הפרה בוטה של החלטות האו"ם שאישרו את זכות השיבה עבור הפלסטינים".

גם ברמאללה ובעזה גינו את חוק הלאום. סאיב עריקאת, בכיר הרשות הפלסטינית, אמר כי החוק "מגדיר את ישראל מבחינה חוקית כמשטר אפרטהייד". לדבריו, "חוק הלאום הוא מסוכן וגזעני, מכחיש את קיום האזרחים הערבים ואת זכותם להגדרה עצמית, ובמקום, מגדיר אותם כחלק מהעם היהודי".