בשל ניצחונו הקרב: אסד לא צפוי להגיב על הפלת המטוס • פרשנות

חרף העובדה שגורם סורי איים בתגובה, צבא המשטר אינו רוצה להסתכן בעימות שיגבה ממנו מחיר כבד לפני הבסת המורדים, אלא יסתפק בלוחמה פסיכולוגית

למרות שישראל הפילה אתמול (שלישי) מטוס קרב של צבאו, אסד לא צפוי להגיב בצורה ישירה נגד ישראל. זאת, כיוון שהוא מפחד מתגובה ישראלית, שעלולה לגבות ממנו מחיר גבוה ולהשמיד לו נכסים רבים - דווקא כשהוא על סף ניצחון נגד המורדים.

אולם, הנשיא הסורי ינצל את התקרית לצורכי תעמולה, בעזרת מלחמה פסיכולוגית. סוריה מנסה לקבע בתודעה הציבורית כי ישראל מסייעת ל"גורמי טרור". כך, אסד מצייר תמונה שבה הוא נלחם נגד המורדים, דאע"ש וישראל בו זמנית – ומנצח. "התנהלותה שלוחת הרסן של ישראל היא דבר צפוי", נאמר היום בטלוויזיה הסורית.

 
 
 
 
 
 
 נשיא סוריה, בשאר אל אסד
 

נשיא סוריה, בשאר אל אסד(רויטרס)

 

בד בבד, גורם סורי אמר לאתר הלבנוני "א-נשרה" כי "דמשק לא תיגרר למלחמה עם האויב הישראלי, שמנסה לעצור את הפעולות הצבאיות נגד ארגוני הטרור בדרום סוריה. התגובה על הפלת המטוס לא תתעכב, וזאת באמצעות כמה צעדים - שהבולטת בהם היא השלמת הפעולות הצבאיות (נגד דאעש)".

"נוסף על כך, נגיב באופן ישיר נגד הכוחות הישראלים - בזמן המתאים, וכן נגיב בשבירת כל הניסיונות להרחקת בעלי בריתה של סוריה מן האזור", הוסיף הגורם, "תל אביב יודעת כי מה שהיה לפני המלחמה נגד הטרור בסוריה לא ישוב לאחריה". הגורם אף הזהיר מניסיונות נוספים של ישראל "שיביערו אש שהיא לא תוכל לעצור".

קודם לכן, ממלא מקום שגריר רוסיה באו"ם, מנד'ר מנד'ר, אמר במועצת הביטחון של האו"ם כי "ישראל מדגישה מחדש את חבירתה לארגוני הטרור, באמצעות הפלת המטוס הסורי שהפציץ מעוזי דאע"ש באזור הירמוך שבמחוז קוניטרה".

"הטענות השקריות של ישראל לפיהן היא אינה מעורבת במלחמה בסוריה מופרכות על ידי תמיכתה הישירה בארגוני הטרור ומעשי התוקפנות החוזרים ונשנים שלה נגד סוריה, וכן בהברחתם של מאות מחברי הקסדות הלבנות", הוסיף מנד'ר, "סוריה מדגישה את זכותה הריבונית על הגולן הסורי הכבוש. הזכות הזו לא ניתנת למו"מ או לוויתור ולא תתיישן עם הזמן. האדמה הכבושה שלנו וזכויתינו עליה צריכים לחזור בשלמותן. אנחנו הבעלים האמיתיים שלהן. על המתנחלים הישראלים לצאת מאדמותינו בהקדם".

 מטוס קרב סוחוי (אילוסטרצייה)
 

מטוס קרב סוחוי (אילוסטרצייה)(רויטרס )

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש לתקרית. "מערכות ההגנה האוויריות שלנו זיהו מטוס של חיל האוויר הסורי, ממריא מבסיס חיל האוויר הסורי T4וחודר לשטח ישראל", כתב נתניהו, "זו הפרה בוטה של הסכמי ההפרדה בינינו לבין סוריה מ-1974".

"חזרתי והבהרתי שלא נקבל שום הפרה כזאת. לא נקבל שום חדירה ושום זליגה לשטחנו - לא מהקרקע ולא מהאוויר", הוסיף ראש הממשלה, "כוחותינו פעלו בהתאם. אנחנו עומדים על כך שסוריה תכבד בקפדנות את הסכמי ההפרדה בינינו לבינם".

בד בבד, ערוץ אל-מיאדין הלבנוני, המקורב למשטר הסורי, טוען כי מטוס הסוחוי הסורי הופל 15 קילומטרים בתוך סוריה ולא נכנס כלל למרחב האווירי של רמת הגולן הישראלית. 

למרות המתיחות והאזעקות שמפרות את השקט, המוני מטיילים הגיעו לאזור רמת הגולן, ובצימרים ובחדרי האירוח באזור נרשמה תפוסה גדולה.

 ראש הממשלה בנימין נתניהו על הפלת המטוס הסורי
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו על הפלת המטוס הסורי (לע"מ)

 

מוקדם יותר, סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" דיווחה מפי מקור, כי המטוס שהופל על ידי ישראל היה מסוג סוחוי 24. במטוס היו שני טייסים. אחד מהם, עומראן מאריי, קצין בדרגת עקיד (מקבילה לדרגת אל"מ בצה"ל), נהרג וגורלו של השני אינו ידוע. אולם, בחלק מאתרי המורדים בסוריה דיווחו כי הטייס השני נפל בשבי דאע"ש. גורם המקורב למשטר הסורי אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי מאריי נהרג בעת הפלת המטוס.

לחדשות עשר נודע כי לאחר שזוהתה החדירה לישראל, צה"ל ניסה לגרום למטוס לחזור על עקבותיו וקרא לעברו. בד בבד, נעשו שיחות לצבא רוסיה, כדי לוודא שלא מדובר שבמטוס רוסי. המטוס, שככל הנראה חדר בטעות לשטח ישראל, פנה חזרה לעבר סוריה כאשר שוגרו לעברו טילי הפטריוט, אך אלה השיגו אותו וכאמור, הפילו אותו בשטח סוריה. 

לאחר האירוע, העביר צה"ל לרוסים את רישומי המכ"מ מהתקרית, על מנת להוכיח כי ישראל פעלה מתוך הגנה עצמית ולא מתוך כוונה לתקוף את צבא אסד. בתוך כך, חיל האוויר תגבר טיסות ברמת הגולן נוכח הפעילות האווירית של צבא סוריה.

"ישנו מסלול מטריד של עימותים תכופים ומסוכנים בין ישראל וסוריה", אמר היום ניקולאי מלאדנוב, שליח האו"ם למזרח התיכון, "אני קורא לכל הצדדים לעמוד בתנאי ההסכם של 1974, ולתמוך בכוח שמירת השלום של האו"ם בהקשר זה".