בשל שיחת סקייפ מינית: דמות ביטחונית נפלה קורבן לניסיון סחיטה

עברייני סייבר ניסו לסחוט עשרות אלפי דולרים מבעל תפקיד רגיש במשרד הביטחון לאחר שקיים שיחה עם אישה מתחזה שהכיר בפייסבוק. האם הפך למטרה בגלל תפקידו?

סחיטה ברשת: בעל תפקיד רגיש במשרד הביטחון נפל קורבן לעבירת סייבר ומצא עצמו במרכז ניסיון סחיטה. הגבר, בשנות הארבעים לחייו החל קשר רומנטי בפייסבוק לפני שלושה חודשים עם אישה. התמונות בפרופיל היו שלה אבל הדמות שנבנתה הייתה רק סיפור כיסוי. בהמשך, השיחות הפכו למיניות והשניים החלו לדבר בסקייפ.

"היא ביקשה ממנו לבצע כל מיני מעשים פרובוקטיביים. הגבר נענה ובסוף השיחה קמה האישה מהכיסא מול המחשב ובמקומה התיישב בחור", מספר עידו נאור, חוקר בחברת קספרסקי שעוסקת בהגנת סייבר.

 האקר. אילוסטרציה
 

האקר. אילוסטרציה (חדשות עשר )

 

לצערו, הגבר לא ידע, שהוא מצולם, ומוקלט ע"י נוכלי סייבר. לאחר שגבר הלא מזוהה הופיע במסך מול הדמות הביטחונית, הבין האחרון שהסתבך עד מעל הראש. הסוחטים איימו שיפיצו את הצילומים, אם לא ישלם עשרות אלפי דולרים. הגבר לא עירב אף אחד וקיווה שהפרשה תיעלם. אך יום אחד, קיבל קישור לדף יוטיוב עם הסרטון. "ניסינו להבין בעצם איך עלה הסרטון וביחד עם הצוות של יוטיוב ניסינו להתחקות אחר הפעולות של התוקפים. את החשבונות שלהם הצלחנו לחסום", מספר נאור.

אתמול המשטרה חשפה "סחיטה מינית" נרחבת של ישראלים שנדרשו לשלם כופר בעבור כך שלא ייחשפו צילומים שלהם גולשים באתרי פורנו. במקרים האלה, הישראלים כלל לא צולמו, אך מהפחד לא מעט שילמו אלפי דולרים. במקרה הזה, הסחיטה הייתה שונה - מקצועית. השאלה שנשאלת היא האם הדמות הביטחונית נבחרה בשל עיסוקה הרגיש, או שמא נפל קורבן לעברייני סייבר רגילים.