תושבת מאטי שביוון משוטטת ברחוב לאחר שריפות הענק, רויטרס

"להציל את מה שאפשר": ביוון מנסים לעכל את ממדי אסון השריפה

לפחות 74 בני אדם נהרגו ולמעלה מ-150 נפצעו בשריפות ברחבי המדינה. ראש ממשלת יוון: "זה הזמן לקום ולהיאבק כדי לא להתאבל על אדם נוסף" • דיווח מיוחד מזירת האסון

ביוון מנסים לעכל את ממדי האסון שאירע שלשום (שני) במדינה, שבו נהרגו לפחות 74 בני אדם ו-156 נוספים נפצעו. בין היתר, כתוצאה משריפת ענק שפרצה באזור העיירה מאטי. האש משתוללת מאתמול אחר הצהריים, כאשר מאות לוחמי אש עוד מנסים לכבות את השריפה. עדיין לא ברור מה גרם לשריפות, אך ישנו חשש כי מדובר בהצתות.

חלקים רבים מהעיירה נשרפו. "הרוחות החזקות, שעוצמתן הגיעה ל-80 קמ"ש", אמרה סטאברולה מאלירי, דוברת מערך הכבאות של יוון, "והמהירות שבה התפשטה האש, הביאו להגעתה המהירה לאזורים מיושבים". בעקבות האירועים, כבישים רבים נחסמו, תנועת רכבות הופסקת וטיסות עוכבו.

רוב ההרוגים מתו כתוצאה ישירה של השריפות. בחוף מאטי נמצאו 26 גופות, חלקן בקבוצות של שלושה וארבעה, כאשר ההרוגים מחובקים, כנראה בניסיון להגן אחד על השני מהשריפות. קרוב ל-700 אנשים אחרים, חולצו דרך הים.

 

"כשהגענו והתחלנו בעצם את הנחיתה באתונה, זה היה פשוט מדהים", סיפר שחק שבר, יזם העוסק בנדל"ן ביוון שהיה באזור, "אנשים פתאום התחילו להגיד שהם רואים שריפות, שהם רואים הרבה עשן. פתאום הסתכלתי - וראיתי שריפה אדירה". "האש התלקחה במהרה. לא קלטנו מה קרה. לא ניתן היה לקלוט זאת", סיפרה נאנה, שניצלה מהשריפות.

מצב חירום הוכרז במדינה וראש הממשלה, אלכסיס ציפראס, קיצר את ביקורו בבוסניה ושב במהירות. "זה הזמן לקום ולהיאבק", אמר ציפראס, "להיאבק כדי להציל את מה שאפשר להציל, להיאבק להבסת האש ולהיאבק על מציאת הנעדרים - כדי לא להתאבל על אדם נוסף וכדי להקל את כאבם של כל מי שהושפעו מכך".

 תושבת מאטי שביוון מכבה רכב שנשרף בשריפות הענק
 

תושבת מאטי שביוון מכבה רכב שנשרף בשריפות הענק (רויטרס)

 

יוון משתמשת בכל אמצעי הכיבוי שלה וביקשה סיוע בינלאומי, אותו תקבל תחילה מספרד וקפריסין. גם ישראל הציעה את עזרתה וראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם ראש ממשלת יוון, והביע צער על האסון. "ישראל מתאבלת עם העם היווני על אובדן החיים, תנחומיי העמוקים למשפחות שאיבדו את יקיריהם", אמר נתניהו.

בתוך כך, מחקר שפורסם באוניברסיטת סטנפורד, הוכיח שיש קשר בין עלייה בטמפרטורה לעלייה בשיעור ההתאבדויות באוכלוסייה. זאת, ברקע מזג האוויר הקיצוני במקומות רבים בעולם, שנגרם כתוצאה מהשינוי האקלימי הגלובלי. כזכור, ביפן ובדרום קוריאה נשבר שיא המעלות בימים האחרונים, וכתוצאה מכך מתו אנשים רבים. גם באזור הקוטב הצפוני ובאלג'יריה נרשמו עומסי חום קיצוניים.

מוקדם יותר אתמול, הכריז ראש ממשלת יוון ציפראס על שלושה ימי אבל לאומיים. "היום יוון מתאבלת בזיכרון הנספים", אמר ציפארס "אבל אסור לנו לתת לאבל להכניע אותנו, כי זה הזמן להילחם, להיות מאוחדים, אמיצים ומעל לכול - להפגין סולידריות".

עדיין מוקדם לאמוד את הנזק שתגרום השריפה הנוכחית, אך התמונה שהתקבלה עד עתה מצביעה על כך שמדובר באסון הכבד ביותר שפקד את המדינה מאז שריפת הענק שפרצה בשנת 2007, וגבתה את חייהם של 60 בני אדם, במחוז פלופונסוס שבדרום המדינה.