תיק 4000: נתניהו חשוד שניסה לעזור לאלוביץ' למכור את וואלה

המשטרה בודקת ניסיון לכאורה של ראש הממשלה לסייע לחברו במכירת אתר החדשות שבבעלותו לאחד האנשים העשירים בעולם - כחלק מהתמורה לסיקור החיובי

תיק 4000: המשטרה בודקת עוד ניסיון לכאורה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעזור לחברו שאול אלוביץ' למכור את אתר וואלה שבבעלותו לאחד האנשים העשירים בעולם, לארי אליסון. מכירה כזו הייתה מצילה את אלוביץ' מפשיטת רגל. המשטרה חושדת שכחלק מהתמורה לסיקור חיובי באתר וואלה, נתניהו ניסה לעזור לחברו, שהיה מסובך מבחינה כלכלית, בכל מיני דרכים - אחת מהן היא מכירת האתר לאליסון.

זו לא הפעם הראשונה ששמו של אליסון, מבכירי ענף ההיי-טק שהונו מוערך בעשרות מיליארדי דולרים, עולה בחקירות נתניהו. אליסון הוזכר בתיק 2000 וגם שם, לפי החשד, נתניהו ניסה לשדך את אליסון שיקנה את "ידיעות אחרונות"

נתניהו עומת עם הטענה בחקירתו האחרונה כשבמקביל עורכי דינו שהעידו עדות פתוחה על ניגוד העניינים בפרשה - נשאלו גם כן על ניסיון המכירה.

 
 

פרקליטו של אלוביץ', ז'אק חן, מסר בתגובה: עוד קשקוש ושוב מצער לראות כיצד חקירה במדינה דמוקרטית הופכת להיות חקירת כיכרות שיאה למדינות עולם שלישי ואין דין ואין דיין".

מטעם ראש הממשלה נמסר :"אז מה? ראש הממשלה כבר 20 שנה מנסה להביא משקיעים שיגוונו את מפת התקשורת בישראל וישברו את מונופול הדעות של השמאל. זהו בדיוק המנדט שהוא קיבל מהבוחר פעם אחר פעם".

איש העסקים לארי אליסון
 

איש העסקים לארי אליסון (רויטרס )

 

לפני כשבועיים פורסם בחדשות עשר כי אלוביץ' אישר בחקירתו שהתערב בסיקור באתר וואלה אבל הכחיש עסקת שוחד עם ראש הממשלה נתניהו. בין היתר, אלוביץ' סיפר כי התקשר למנכ"ל וואלה, אילן ישועה, על מנת שישנה כתבות. "התקשרתי לאילן ישועה כדי שישנה כתבות. לא יכולתי להתעלם מהבקשות של שרה ושל שאר בני משפחת נתניהו. לא רציתי לעצבן את ראש הממשלה. הוא היה הרגולטור שלי. מה ציפיתם? שאתעלם מהבקשות האלה? אבל מעולם לא ציפיתי לתמורה כלשהי. לא דיברתי עם נתניהו על הטבות רגולטריות ולא הייתה שום עסקת שוחד", אמר אלוביץ'.

בד בבד, נחקר נתניהו בפעם העשירית, חקירה שהתרכזה בפרשת בזק-יס. במהלך החקירה עומת רה"מ עם עדויות חדשות של עד המדינה בתיק 4000, ניר חפץ. נתניהו הציג בפני חוקרי המשטרה מסמכים שלטענתו מראים עד כמה בזק הפסידה כספים בתקופת כהונתו כשר התקשורת. עוד הציג נתניהו מסמכים מגורמי מקצוע שהמליצו על עסקת בזק-יס. כלומר, שראש הממשלה לא המליץ עליה כדי להיטיב עם אלוביץ'.

לאחר החקירה, נמסר מטעם נתניהו: "בפני ראש הממשלה לא הוצג היום שום דבר חדש. ראש הממשלה נתניהו מעולם לא עשה עסקה עם אלוביץ' תמורת סיקור אוהד. להיפך, לאורך שנים ראש הממשלה נתניהו סוקר בעקביות באופן עויין באתר "וואלה". סיקור שלילי זה הגיע לשיאו בשיטפון של כתבות ארסיות דווקא ערב הבחירות ב-2015, בניסיון לשכנע את הציבור להצביע נגדו. זה בדיוק פרק הזמן שבו מעלילים עליו שעשה כביכול את עסקת בזק-יס.  גם הטענה על יחס מיוחד לאלוביץ' בעסקת בזק-יס היא מופרכת. ראש הממשלה חתם על עסקת המיזוג לאחר שורת החלטות של ועדות מקצועיות, לרבות הרשות להגבלים עסקיים ומועצת הכבלים והלוויין, ולאחר הנחייה מפורשת של היועצת המשפטית של משרד התקשורת. אין מקרה אחד שהוצג בפני ראש הממשלה, שבו כשר תקשורת הוא לא חתם על ההמלצות של גורמי המקצוע - וכך נהג גם במקרה זה. הוא לא עשה שום שירות מיוחד לאלוביץ'. תיק 4000 לא היה ולא נברא".