היילי יצאה להגנת ישראל במועצת הביטחון; צה"ל תקף בעזה

שגרירת ארה"ב באו"ם התייחסה למתיחות בדרום בדיון מועצת הביטחון: "הפלסטינים דוחים הצעת שלום שהם אפילו לא ראו". צה"ל ירה בחוליית מפריחי בלונים. דיווח פלס': 3 נפצעו

  • פורסם ב:
  • 24/07/2018 18:31
  • |
  • עודכן ב:
  • 24/07/2018 19:16
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

ארצות הברית ניצבת לצד ישראל: ניקי היילי, שגרירת ארה"ב באו"ם, הביעה תמיכה הערב (שלישי) במדיניות ישראל בדרום בדיון מועצת הביטחון.

"התקשורת העולמית מתמקדת בישראל, אנחנו צריכים לשים לב לנזק שנגרם לישראל", אמרה היילי בהתייחסה לטרור עפיפוני התבערה. "לדבר זה זול, אבל כל מי שמדבר פה לא אחראי על חינוך אפילו של ילד פלסטיני אחד", הוסיפה השגרירה שהדגישה כי על חלק מהעפיפונים הופיעו גם צלבי קרס.

בהתייחסה לסיוע האמריקני לפלסטינים, אמרה היילי: "כשאנחנו מושיטים את ידנו אנחנו מצפים שלא ינשכו אותה. הפלסטינים דוחים את הצעת השלום שהם אפילו עוד לא ראו".

בתוך כך, דובר צה"ל הודיע כי כלי טיס ביצע תקיפה לעבר חוליית מחבלים שהפריחה בלוני תבערה מצפון רצועת עזה לעבר ישראל. בכלי תקשורת פלסטיניים דווח כי שלושה נפצעו בתקיפה, אחד מהם קשה. בד בבד, שני בלוני תבערה אותרו באזור מכללת ספיר ואחד נוסף באזור כפר מימון. כמו כן, בכלי תקשורת פלסטינייים דווח על ילד שנפגע מרימון גז בראשו, באזור אל-בורייג' בעזה.

 
 

מוקדם יותר, פרצו שלוש שריפות באזור נחל עוז. בכיבוי אש מאשרים כי לפחות שתי שריפות התרחשו כתוצאה מבלון תבערה. בסך הכול פרצו היום שבע שריפות. בדרום הארץ נחתו בלונים נוספים שנשאו מסרים מאיימים. לאחר שבסוף השבוע הגיעו היחסים בין חמאס לישראל לנקודת רתיחה, בימים האחרונים דווח על שריפות בודדות בעוטף עזה. מדובר בירידה חדה בהשוואה לחודשים האחרונים. יתרה מכך, לא נקבע בוודאות כי השריפות המעטות באזור פרצו כתוצאה מעפיפוני או בלוני תבערה ששוגרו מרצועת עזה.

בלונים שנחתו בקיבוץ שבגזרת מועצה אזורית שער הנגב
 

בלונים שנחתו בקיבוץ שבגזרת מועצה אזורית שער הנגב( זיו וולק רבש"צ נתיב העשרה)

 

בד בבד, שר הביטחון אביגדור ליברמן, התראיין לעמוד הפייסבוק בערבית של מתאם פעולות הממשלה בשטחים. בריאיון שתורגם בכתוביות לשפה הערבית, פנה ליברמן ישירות לתושבי רצועת עזה: "המסר שלי לתושבי עזה הוא פשוט. אתם יכולים לבחור בין עוני ואבטלה, לבין עבודה ופרנסה. בין שנאה ושפיכות דמים, לבין דו קיום וביטחון אישי. אנחנו יכולים להיות הפרטנרים הכי טובים שלכם למאמץ להפוך את מחנות הפליטים לסינגפור של המזרח התיכון. כל מה שצריך בשביל זה: הכרה בזכותה של מדינת ישראל להתקיים בשלום, פירוז והסדרת נושא השבויים והנעדרים. אם ההנהגה שלכם לא מוכנה לזה, אז תחליפו את ההנהגה. תתחילו בקמפיין ברשתות החברתיות: 'רוצים פרנסה, רוצים מים, רוצים חשמל'. זה בידיים שלכם!"".

מוקדם יותר היום החליט השר ליברמן כי שמונה ימים לאחר שנסגר, מעבר כרם שלום ישוב לפעילות חלקית. על פי ההחלטה, מעבר הסחורות נפתח החל מהשעה 12:00 ותתאפשר הכנסת דלק וגז לרצועת עזה בנוסף למזון ותרופות.

ממשרד הביטחון נמסר כי "החלטת השר נובעת מכך שחמאס לא עצר לחלוטין את פעולות הטרור, אלא מנסה לשמר רמה נמוכה של שיגורי בלוני תבערה וחיכוך על הגדר, שמאחוריה עומדים פעילי חמאס מוכרים". עוד נמסר כי "פעילות המעבר תיבחן בימים הקרובים בהתאם לירידה בפעולות הטרור והפרובוקציות. החזרת מעבר כרם שלום לפעילות מלאה מותנית בהפסקה מוחלטת של שיגור בלוני התבערה והחיכוך על הגדר".

 חילופי אש ברצועת עזה
 

חילופי אש ברצועת עזה (חדשות עשר)

 

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, ביקר הבוקר בשמורת הטבע תל גמה שנשרפה כתוצאה מטרור בלוני התבערה, והתייחס למתיחות בדרום: "טרור בלוני התבערה הוא טרור מאורגן על ידי החמאס וללא צה"ל וכוחות כיבוי האש שמתמודדים עם יותר מאלף הצתות אנשים היו נהרגים ונפגעים כמו שקרה עכשיו ביוון. אם מישהו רוצה להשיג שלום הוא צריך לשאוף לשחרר את עזה משלטון החמאס". עוד הוסיף כי "אני מבין לליבם של התושבים ואנחנו צריכים לעשות עוד הרבה פעולות כדי לחזק אותם".