ארדואן על "חוק הלאום": "רוחו של היטלר הופיעה מחדש בישראל"

הנשיא הטורקי אמר כי "החוק הראה כי ישראל היא המדינה הגזענית והפשיסטית ביותר". נתניהו: "העובדה שה'דמוקרטור' הגדול תוקף את חוק הלאום - זו המחמאה הגדולה ביותר לחוק"

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, תקף היום (שלישי) את ישראל על רקע אישור "חוק הלאום". בכנס עם חברי מפלגתו באיסטנבול, אמר ארדואן כי "רוחו של היטלר הופיעה מחדש בקרב גורמים בממשל הישראלי". לדבריו, "ישראל הראתה שהיא מדינת טרור והעבירה חוק שנותן לגיטימציה לדיכוי ולביצוע מעשים פושעים נגד העם הפלסטיני באמצעות טנקים". עוד הוסיף כי "חוק הלאום הראה כי ישראל היה המדינה הציונית, הפשיסטית והגזענית ביותר".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדבריו של נשיא טורקיה, וטען כי "ארדואן טובח בסורים ובכורדים וכולא רבבות מאזרחיו בכלא. העובדה שה'דמוקרטור' הגדול ארדואן תוקף את חוק הלאום, זו המחמאה הגדולה ביותר לחוק זה". לדבריו, "טורקיה, תחת שלטונו של ארדואן, הופכת לדיקטטורה חשוכה, ואילו ישראל שומרת בקפדנות על שוויון זכויות לכל אזרחיה, גם לפני החוק וגם אחרי החוק".

זו אינה ההתייחסות הראשונה של טורקיה נגד החוק השנוי במחלוקת. בשבוע שעבר גינו גורמים באנקרה את החוק וטענו כי "אין לקבל צעד גזעני זה, שמכוון למחוק מבחינה חוקית את העם הפלסטיני ממולדתו". גם באיחוד האירופי נמתחה ביקורת על החוק. "אנו מודאגים והבענו את הדאגה הזו בפני הרשויות בישראל עימן נמשיך לנהל דיאלוג בנושא", אמרה שרת החוץ של האיחוד, פדריקה מוגריני. "היינו מאוד ברורים שפתרון שתי המדינות הוא הדרך היחידה להתקדם קדימה שצריך להימנע מכל צעד שיסבך או ימנע את ההתקדמות".

 
 
 
 ארדואן במהלך עצרת בחירות
 

ארדואן תוקף בחריפות את ישראל (רויטרס)

 

בשבוע שעבר התייחסה קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, לחוק השנוי במחלוקת שעבר בכנסת. מרקל אמרה כי אינה רוצה להתערב בעניינים פוליטיים פנימיים בישראל אולם הצהירה כי "שמירה על זכויות מיעוטים היא חלק חשוב בדמוקרטיה".

נשיא לבנון, מישל עאון, יצא באותו היום נגד החוק. במהלך פגישה שערך בארמון הנשיאות הלבנוני, אמר עאון כי עצם אישור החוק הוא "תוקפנות ישראלית חדשה על העם הפלסטיני ועל זכותו לקבוע את גורלו במדינה עצמאית שבירתה ירושלים". עוד אמר כי "החוק הזה, אשר מבטל את זכות השיבה הפלסטינית בזמן שהוא פותח את דלתות ההגירה עבור היהודים, הוא הפרה בוטה של החלטות האו"ם שאישרו את זכות השיבה עבור הפלסטינים".

גם ברמאללה ובעזה גינו את חוק הלאום. סאיב עריקאת, בכיר הרשות הפלסטינית, אמר כי החוק "מגדיר את ישראל מבחינה חוקית כמשטר אפרטהייד". לדבריו, "חוק הלאום הוא מסוכן וגזעני, מכחיש את קיום האזרחים הערבים ואת זכותם להגדרה עצמית, ובמקום, מגדיר אותם כחלק מהעם היהודי".

נתניהו עם קנצלרית גרמניה, אנגליה מרקל, בברלין
 

נתניהו עם קנצלרית גרמניה, אנגליה מרקל, בברלין (חיים צח, לע"מ)

 

גם בכירת פתח חנאן עשראווי יצאה נגד החוק: "הוא מעניק רישיון לאפרטהייד, אפליה, טיהור אתני ולקנאות קיצונית על חשבון העם הפלסטיני. חקיקה גזענית ופוגענית זו אינה חוקית על פי כל הסטנדרטים של החוק הבינלאומי, של הדמוקרטיה, האנושיות, הצדק והסובלנות".

דובר חמאס פאוזי ברהום תקף גם הוא את החוק, בטענה שהוא נותן תוקף חוקי ל"גזענות הישראלית" ומהווה "התקפה מסוכנת על הםעם הפלסטיני וזכותו ההיסטורית לאדמתו". ברהום הוסיף כי ישראל לא הייתה מעבירה את החוק, אלמלא "שתיקה בינלאומית ואזורית לפשעי הכיבוש".

"חוק הלאום" עבר בכנסת ביום חמישי לפנות בוקר. ברוב של 62 תומכים מול 55 מתנגדים בקריאה שנייה ושלישית, לאחר ימים של דיונים ב"וועדת הלאום", שהגיעו לשיאם בדיון המקדים וההצבעה שנמשכו לא פחות מ-11 שעות ברציפות. "חוק יסוד: מדינת ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי" קובע בחוק את מעמדה של המדינה כ"מדינת הלאום של העם היהודי", את סמליה, ואת בירתה כ"ירושלים השלמה והמאוחדת". כמו כן, החוק מעניק לעברית מעמד מיוחד על פני השפה הערבית, וקובע כי "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי".