אחד משני הטילים המיירטים של "קלע דוד" - נפל בשטח סוריה

הותר לפרסום: לאחר שמערכת ההגנה האווירית הופעלה בעקבות שיגור מכיוון סוריה, הטיל השני לא נפל בשטח ישראל - ולא פגע במטרתו. תחקיר צה"ל: ההחלטה על השיגור הייתה נכונה

אחד משני הטילים המיירטים של "קלע דוד", ששוגרו אתמול (שני) בצפון הארץ, נפל בשטח סוריה ולא פגע בטיל המטרה - כך הותר היום לפרסום. מערכת ההגנה האווירית, שנודעה ליירוט טילים לטווח בינוני-ארוך, הופעלה לאחר שזוהה שיגור של טילי קרקע-קרקע שנורו במסגרת הלחימה בסוריה, והתקרבו לשטח ישראל. טיל היירוט הראשון השמיד עצמו מעל שטח ישראל.

מדובר בהפעלה הראשונה של מערכת "קלע דוד". כתוצאה מהשיגורים, אזעקות נשמעו ברמת הגולן ובגליל העליון, ביישובים ביריה, צפת, איילת השחר, גדות, חולתה, יסוד המעלה, משמר הירדן, עמוקה ושדה אליעזר. השיגורים נצפו מעל קיבוץ עמיעד שבגליל.

 
 
 

מתחקיר האירוע עולה כי מערכת קלע דוד שוגרה לעבר שני טילי קרקע-קרקע SS-21 Tochka שנורו ע”י צבא סוריה ועמדו ליפול בישראל. מדובר בטיל לטווח כ-100 קילומטר עם ראש קרבי של כ-500 ק"ג ואשר נעשה בו בשימוש בדרום סוריה. עוד עולה מתחקיר צה"ל כי ההחלטה לשגר אותם הייתה נכונה.

הטילים שנורו מעומק סוריה היו כדקה וחצי באוויר. במערכת הביטחון סברו שהטילים עומדים לפגוע בצפון ישראל ולכן המערכות נדרכו. מתחקור ראשוני עולה כי המערכת פעלה על פי הציפיות, זיהתה את הטילים ושיגרה לעברם. נקודת הזמן שבה שוגרו היא הנקודה האחרונה שבה אם לא היו משוגרים, הטילים היו עלולים לנחות בישראל ובצה"ל הוחלט להתעלם משיקולים כלכליים בעת השיגור. האזעקות בצפון הופעלו עקב חשש מנפילת שברי טילי יירוט בשטח יישובים.

 יירוט בשמי הצפון
 

יירוט בשמי הצפון (חדשות עשר)

שר הביטחון לשעבר, עמיר פרץ, התייחס לכך שמערכת "קלע דוד" הופעלה לראשונה. "המערכת מוכיחה כי התפיסה המשלבת הגנה אקטיבית, בנוסף לזרוע האווירית הארוכה של צה״ל, זו התפיסה הנכונה להבטחת ביטחונם של אזרחי ישראל", אמר. "לצד ההגנה האקטיבית שמספקות המערכות השונות, יש להשלים גם את ההגנה הפסיבית שהיא בניית ממ״דים וחיזוק מבנים בצפון ובכל הארץ להערכות הן למלחמה והן לרעידות אדמה. בנושא זה אכנס את ועדת המשנה למוכנות העורף בשבוע הבא".

בני בן-מובחר, ראש מועצת מבואות החרמון, אמר לחדשות עשר: "הכל רגוע. הכל בסדר. אנחנו מבינים שהכל חוזר לשגרה. בכל מקומות העבודה, בכל הקייטנות". אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן, הוסיף: "השגרה בגולן נשמרת מאוד, החקלאים בעבודתם והמטיילים מגיעים, למרות המלחמה בצדו השני של הגבול. אנחנו צופים מזרחה ורואים את ההרס והחורבן שישנו שם. תמיד ישנו מתח וחשש באוויר, אבל העובדה היא שאם אכן היה יירוט, מישהו עושה את העבודה כדי לתת לנו ביטחון".