הפגנת הנכים ברשפון, חדשות עשר

במחאה על ההסכם עם הממשלה: הנכים חסמו את הרכבות ואת כביש 2

ארגוני הנכים טוענים שההסכם שהושג אינו ראוי ולא מספק. הרכבות שבו לפעולה סדירה. כביש החוף לצפון נחסם לזמן קצר. המארגנים הודיעו: "המחאה חודשה"

מחאת הנכים: מפגינים חסמו היום (שלישי) במשך כשעה את מסילת הרכבת סמוך לרשפון שבשרון. בעקבות זאת, המשטרה עצרה את תנועת הרכבות במקום, אך החזירה אותה לשגרה, לאחר סיום המחאה. בהמשך, כביש 2 נחסם לתנועה לזמן קצר ממחלף יקום לכיוון צפון.

ארגוני הנכים מחו נגד ההסכם שהושג עם הממשלה וטענו כי אינו ראוי ובלתי מספק. המוחים אמרו כי "המחאה חודשה והם יחזור לחסום כבישים ומסילות רכבת בהמשך". עוד הוסיפו כי "אנחנו לא צריכים לבחור בין תרופה לבין פרוסת לחם".

 הפגנת הנכים ברשפון
 

הפגנת הנכים ברשפון (חדשות עשר)

 

בסוף חודש יוני, ארגוני הנכים הפגינו למען העלאת קצבת הנכים לגובה שכר המינימום. למשך כשעה, הם חסמו את נתיבי איילון דרום באזור מחלף השלום ובמקטעים נוספים בכביש. במקביל פרצו הפגנות בבאר שבע, ירושלים וחיפה.

החוק להעלאת קצבאות הנכים אושר בחודש פברואר. 84 חברי כנסת תמכו ולא היו מתנגדים. כמו כן, כלל ההסתייגויות שהוגשו להצעת החוק לא התקבלו. לפי הנוסח שאושר, הסכום הסופי הוא פחות ממה שהובטח לנכים לפני מספר חודשים, והקצבה עומדת על 3,700 שקלים.

חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד), מיוזמי הצעת החוק, ברך לאחר אישורה ואמר: "עברו כמעט 3 שנים והגענו לקו הסיום. אני, כמו רבים בבית הזה תמיד נעמוד לצד האוכלוסיות המוחלשות שצריכות את העזרה. החקיקה הזו היא חקיקה היסטורית. היום העברנו הצעת חוק שהמשמעות שלה היא 4.3 מיליארד שקלים לטובת הנכים".

בעבר, הבטיחה הממשלה כי הקצבה תגיע לגובה של 4,050 שקלים, אך בסופו של דבר נקבע כי בתום כל הפעימות, היא לא תפחת מ-3,700 שקלים. ח"כ דוד ביטן הודה אז כי בממשלה לא עמדו בהסכמות עם ארגוני הנכים: "בהסכם עם ההסתדרות הסכומים לא היו מדויקים, חישוב מסודר של האוצר הראה זאת".

ח"כ אילן גילאון, שלא השתתף בהצבעה הסופית בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות על הצעת החוק התנצל בפני הפעילים: "אני מבקש סליחה ומחילה מכל מי שיושב כאן. מילה היא לא מילה והסכמה היא לא הסכמה. ההחלטה הנוכחית גבוהה מאוד לעומת מה שהיה, אבל זה היה משא ומתן של עורמה. אנחנו לא מגיעים לסכומים שקבענו אפילו בפשרה השלישית שלנו. כל מיני פרופסורים נשכרו כדי לבלבל את כולם ולעשות הסחת דעת".