"להוסיף ערבית לסמל האוניברסיטה": מרצים בת"א נגד "חוק הלאום"

140 חוקרים וחוקרות שלחו מכתב להנהלת המוסד האקדמי. לטענתם, ההנהלה מיהרה להתייצב לצד מחאת הלהט"ב, אבל לא העבירה מסר ברור בעניין זכויות המיעוט הערבי

סערת "חוק הלאום": בעקבות אישורו של חוק היסוד, שיגרו היום (שלישי) 140 חוקרים וחוקרות באוניברסיטת תל אביב מכתב להנהלת המוסד האקדמי ובו דרשו לשנות את סמל האוניברסיטה, כך שיכלול גם כיתוב בשפה הערבית.

המרצים והמרצות טוענים כי הנהלת האוניברסיטה מיהרה להתייצב לצד מחאת הלהט"ב, אבל לא העבירה מסר ברור בעניין זכויות המיעוט הערבי. יוזמת המכתב היא ההיסטוריונית ד"ר יעל שטרנהל, והחתומים עליו כוללים חוקרים מהפקולטה לרפואה ומהחוגים למדעים מדויקים.

 
 
 
 ח"כ איימן עודה מניף דגל שחור כמחאה נגד חוק הלאום
 

ח"כ איימן עודה מניף דגל שחור כמחאה נגד חוק הלאום (ערוץ הכנסת)

 

"חוק הלאום" עבר בכנסת ביום חמישי לפנות בוקר. ברוב של 62 תומכים מול 55 מתנגדים בקריאה שנייה ושלישית, לאחר ימים של דיונים ב"וועדת הלאום", שהגיעו לשיאם בדיון המקדים וההצבעה שנמשכו לא פחות מ-11 שעות ברציפות. "חוק יסוד: מדינת ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי" קובע בחוק את מעמדה של המדינה כ"מדינת הלאום של העם היהודי", את סמליה, ואת בירתה כ"ירושלים השלמה והמאוחדת". כמו כן, החוק מעניק לעברית מעמד מיוחד על פני השפה הערבית, וקובע כי "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי".

החוק גם לסערה והוביל למחאה, בין השאר של העדה הדרוזית. ביום יום ראשון האחרון התייחס לנושא ד"ר אמיר חניפס, ראש המכון לחקר העדה הדרוזית ויו"ר פורום "דרוזים נגד חוק הלאום". "אנחנו עושים הכל בשביל לבטל את החוק הזה, שפוגע בצורה משמעותית בכל מי מאיתנו שרואה את מדינת ישראל כמדינתו", אמר חניפס ב"לונדון את קירשנבאום", "מעל ל-83% מהחברה הצעירים שלנו מתגייסים לצה"ל, מדובר באחוזים הגבוהים ביותר. אבא שלי למשל שירת 35 שנים בצבא. שני האחים שלי קצינים. תוך לילה הוציאו אותם מחוץ לקונצנזוס הישראלי והפך אותנו תוך לילה לאזרחים סוג ב'".