שר הביטחון ליברמן בביקור במעבר כרם שלום, חדשות עשר

בעקבות הרגיעה בדרום - מעבר כרם שלום שב לפעילות חלקית

ליברמן הודיע כי החזרת המעבר לפעולה מלאה - רק עם "הפסקה מוחלטת של בלוני התבערה" • בלונים ללא חומר נפץ נחתו בעוטף עזה. דיווח: כלי טיס תקף משליכי בקבוקי תבערה

שר הביטחון אביגדור ליברמן החליט היום (שלישי) כי שמונה ימים לאחר שנסגר, מעבר כרם שלום ישוב לפעילות חלקית. על פי ההחלטה, מעבר הסחורות נפתח החל מהשעה 12:00 ותתאפשר הכנסת דלק וגז לרצועת עזה בנוסף למזון ותרופות.

ממשרד הביטחון נמסר כי "החלטת השר נובעת מכך שחמאס לא עצר לחלוטין את פעולות הטרור, אלא מנסה לשמר רמה נמוכה של שיגורי בלוני תבערה וחיכוך על הגדר, שמאחוריה עומדים פעילי חמאס מוכרים". עוד נמסר כי "פעילות המעבר תיבחן בימים הקרובים בהתאם לירידה בפעולות הטרור והפרובוקציות. החזרת מעבר כרם שלום לפעילות מלאה מותנית בהפסקה מוחלטת של שיגור בלוני התבערה והחיכוך על הגדר".

 
 
 
 שר הביטחון ליברמן בביקור במעבר כרם שלום
 

שר הביטחון ליברמן בביקור במעבר כרם שלום בתחילת השבוע (חדשות עשר)

 

לאחר שבסוף השבוע הגיעו היחסים בין חמאס לישראל לנקודת רתיחה, בימים האחרונים דווח על שריפות בודדות בעוטף עזה. מדובר בירידה חדה בהשוואה לחודשים האחרונים. יתרה מכך, לא נקבע בוודאות כי השריפות המעטות באזור פרצו כתוצאה מעפיפוני או בלוני תבערה ששוגרו מרצועת עזה.

בנוסף, על פי דיווח פלסטיני, כלי טיס בלתי מאויש של חיל האוויר ביצע ירי לכיוון קבוצה של נערים ממזרח לבית חאנון בצפון הרצועה. על פי הדיווח אין נפגעים באירוע. עוד דווח כי חמישה צעירים פלסטיניים, שחצו את הגדר באזור קרני, השליכו בקבוקי תבערה ונמלטו חזרה לעומק הרצועה. כמו כן, כוח צה"ל עצר והעביר לחקירה פלסטיני שניסה לחדור לישראל מצפון הרצועה.

  בלונים שנחתו בקיבוץ שבגזרת מועצה אזורית שער הנגב
 

בלונים שנחתו במועצה האזורית שער הנגב (זיו וולק, רבש"צ נתיב העשרה)

 

כמו כן, בלונים שהופרחו מרצועת עזה נחתו היום בקיבוץ בשטחי המועצה האזורית שער הנגב. הבלונים, שנשאו תמונות של תושבי עזה שנהרגו בעימותים האחרונים, לא נשאו עליהם חומר נפץ.

אתמול דחה ליברמן את החלטתו בנושא פתיחתו המחודשת של מעבר כרם שלום, בגבול רצועת עזה - כך נמסר אמש מלשכתו. על הדחייה הוחלט בתום הערכת מצב, ועוד נמסר כי ליברמן יכריע בנושא מחר. "ההחלטה תתקבל בהתאם למצב בשטח ולהערכת המצב הביטחונית", הובהר.

שר הביטחון ופורום מטכל
 

שר הביטחון ופורום מטכ"ל (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, ביקר הבוקר בשמורת הטבע תל גמה שנשרפה כתוצאה מטרור בלוני התבערה, והתייחס למתיחות בדרום: "טרור בלוני התבערה הוא טרור מאורגן על ידי החמאס וללא צה"ל וכוחות כיבוי האש שמתמודדים עם יותר מאלף הצתות אנשים היו נהרגים ונפגעים כמו שקרה עכשיו ביוון. אם מישהו רוצה להשיג שלום הוא צריך לשאוף לשחרר את עזה משלטון החמאס". עוד הוסיף כי "אני מבין לליבם של התושבים ואנחנו צריכים לעשות עוד הרבה פעולות כדי לחזק אותם".

בתוך כך, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט התייחס באירוע המרכזי של פרויקט "אמץ לוחם" בבסיס הקריה למתיחות בדרום. "מאמצים רבים מושקעים בבלימת צעדות הטרור וטרור האש", הבהיר, "הודות למאמצים אלו החזרנו את הביטחון לאזרחים".

שלשום ביקר ליברמן במעבר כרם שלום, והעביר מסר לתושבי רצועת עזה, לפיו "כל עוד בצד שלנו יש בלוני תבערה, גם שם החיים לא יחזרו לשגרה". הוא הבהיר אז כי "אם היום ומחר ימשך המצב כמו אתמול, ביום שלישי נחזיר את מעבר כרם שלום למתכונת רגילה וגם את מרחבי הדייג", סיכם שר הביטחון. "המפתח הוא אפס בלוני תבערה, חיכוך על הגדר וירי".

ביום ראשון בבוקר נפגש ליברמן עם חברי פורום המטה הכללי של צה"ל לצורך דיון שעסק במצב הביטחוני. "בנושא רצועת עזה, אנו חייבים לשאול את עצמנו ארבע שאלות בסיסיות", אמר ליברמן, "האם מדינת ישראל מעוניינת במלחמה נגד חמאס ברצועת עזה? התשובה היא לא. האם אנחנו מורתעים ממערכה ברצועת עזה? גם כאן התשובה היא לא. ‏האם אנחנו מוכנים להשלים עם מציאות של שריפות, עפיפונים וחיכוך על הגדר? לא. והשאלה האחרונה, ‏האם עשינו הכל כדי למנוע מלחמה ברצועת עזה? התשובה היא כן. לכן, בכל מה שיקרה מעכשיו ברצועת עזה, האחריות היא על חמאס".