מתיחות בדרום: עלייה של מאות אחוזים בפנייה למרכזי חוס"ן בעוטף

על פי נתוני משרד העבודה והרווחה, 834 תושבים פנו למרכזי התמיכה והסיוע בחודשים האחרונים, ברקע ההסלמה בגבול עזה. בשדרות, נרשמו יותר מפי 2 פונים; בחוף אשקלון - פי 8

המתיחות בדרום: בחודשים מארס-יוני נרשמה עלייה של מאות אחוזים במספר תושבי עוטף עזה שפנו למרכזי חוס"ן בעוטף עזה, לקבלת תמיכה וסיוע בהתמודדות עם מצבי משבר, חירום ואסון, בהשוואה למספרם ברבעון הראשון של 2018 - כך עולה מנתונים שפרסם היום (שלישי) משרד העבודה והרווחה. בסך הכול, טופלו בחודשים אלה 834 תושבים במרכזי חוס"ן בעוטף עזה, לעומת 271 ברבעון הקודם.

על פי הנתונים, במועצה האזורית חוף אשקלון נרשמה עלייה של יותר מפי שמונה, מ-19 פונים ברבעון הראשון של השנה ל-155 בחודשים האחרונים. במועצה האזורית שדות נגב עלה המספר מ-23 ל-98; במועצה האזורית אשכול עלה מספר המטופלים פי יותר משלושה, מ-64 ל-194, ובשדרות מספרם יותר מהוכפל, ועלה מ-121 ל-288.

חמישה מרכזי החוס"ן שמפעיל משרד העבודה והרווחה בעוטף עזה מספקים סיוע לתושבים בשגרה ובמצבי חירום. כמו כן, החל מחודש מארס הפעיל המשרד צוותי חירום של עובדים סוציאליים ומתנדבים, שמעניקים סיוע ראשוני לנפגעי חרדה בעקבות נפילות פצמ"רים ורקטות. השר חיים כץ מסר: "המשרד מעמיד עבור שדרות והישובים בגבול עזה את מירב המשאבים לטובת מיגון מעונות יום וטיפול שוטף בצרכי התושבים כתוצאה מהמתיחות באזור".

בתוך כך, שר הביטחון אביגדור ליברמן צפוי למסור היום את החלטתו בנושא פתיחתו המחודשת של מעבר כרם שלום, בגבול רצועת עזה. בתום הערכת מצב שנערכה אתמול, הוחלט על דחיית הפתיחה. "ההחלטה תתקבל בהתאם למצב בשטח ולהערכת המצב הביטחונית", הובהר.

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט התייחס אמש באירוע המרכזי של פרויקט "אמץ לוחם" בבסיס הקריה למתיחות בדרום. "מאמצים רבים מושקעים בבלימת צעדות הטרור וטרור האש", הבהיר, "הודות למאמצים אלו החזרנו את הביטחון לאזרחים".

בתחילת השבוע נפגש ליברמן עם חברי פורום המטה הכללי של צה"ל לצורך דיון שעסק במצב הביטחוני. "בנושא רצועת עזה, אנו חייבים לשאול את עצמנו ארבע שאלות בסיסיות", אמר ליברמן, "האם מדינת ישראל מעוניינת במלחמה נגד חמאס ברצועת עזה? התשובה היא לא. האם אנחנו מורתעים ממערכה ברצועת עזה? גם כאן התשובה היא לא. ‏האם אנחנו מוכנים להשלים עם מציאות של שריפות, עפיפונים וחיכוך על הגדר? לא. והשאלה האחרונה, ‏האם עשינו הכל כדי למנוע מלחמה ברצועת עזה? התשובה היא כן. לכן, בכל מה שיקרה מעכשיו ברצועת עזה, האחריות היא על חמאס".