חייל בצבא אריתריאה, רויטרס

שינוי היסטורי: "סוף לשירות הצבאי הבלתי מוגבל באריתריאה"

בעקבות הסכם השלום עם אתיופיה, חיילים חדשים קיבלו הודעה לפיה יחויבו ב-18 חודשי שירות בלבד; שתי המדינות הודיעו כי נבחרות הכדורגל שלהן ייפגשו למשחק ידידות חגיגי

בעקבות הסכם השלום: חיילים חדשים בצבא אריתריאה קיבלו הודעה לפיה לא יידרשו לשרת במשך יותר מ-18 חודשים, כך דיווחו אזרחים מקומיים, וזאת בשונה ממדיניות השירות הצבאי הבלתי מוגבל שהייתה נהוגה במדינה ב-20 השנים האחרונות. אתיופיה ואריתריאה גם הודיעו אמש (שני) כי נבחרות הכדורגל שלהן ייפגשו בסוף חודש אוגוסט הקרוב למשחק ידידות בעיר אסמרה, שיסמל את סיום הסכסוך ביניהן.

ארגוני זכויות אדם ומומחים רבים בעולם המערבי טענו בעבר כי תופעת ההגירה של עשרות אלפי אזרחים אריתריאים צעירים היא תוצאה ישירה של מדיניות הגיוס הבלתי מוגבל שהיוותה עבור המדינה אמצעי להכלת עבודות כפייה על אזרחיה. כעת ניתן לצפות שפחות צעירים יפלטו מהמדינה, וזאת על אף שטרם נמסרה הודעה רשמית של ראש הממשלה בנושא. ימאנה גברמסקל, שר ההסברה האריתריאי, לא שלל את הפרסום, אך אמר כי "ההסכם עם אתיופיה עוד צעיר".

אזרחים אריתריאים רבים הביעו בפניי סוכנות הידיעות רויטרס את תקוותם לקבל הודעת שחרור רשמית: "אני משרת את המדינה שלי כבר 20 שנים, ואני גאה בתפקיד שמילאתי, אך בתקווה שכעת נוכל לקיים יחסים ידידותיים עם אחינו האיתיופים, אני אשמח להתקדם הלאה בחיי", אמר תושב מקומי.

  אבייה אחמד עלי, ראש ממשלת אתיופיה מתקבל באריתריאה
 

אבייה אחמד עלי, ראש ממשלת אתיופיה מתקבל באריתריאה (חדשות עשר)

 
 
 

כזכור, מנהיגי שתי המדינות חתמו לפני כשבועיים על "הצהרה משותפת של שלום וידידות", שצפויה להביא לסיומו של סכסוך שנמשך קרוב ל-20 שנה. בעקבות זאת, מזכ"ל האו"ם אנתוניו גוטרש הגיע לאדיס אבבה ונפגש עם ראש ממשלת אתיופיה, אבייה אחמד עלי.

"ההסכם שמפרט חמישה עמודי תווך, נחתם בין שני המנהיגים בבית המדינה האריתראי", כתב בחשבון הטוויטר שלו ימאנה גברמסקל, שר ההסברה האריתריאי, ביום החתימה, ופירט אודות סעיפי ההסכם: "מצב המלחמה שהתקיים בין שתי המדינות הגיע לסיומו, עידן חדש של שלום וידידות החל. שתי המדינות יעבדו לקידום שיתוף פעולה צמוד בנושאים פוליטיים, כלכליים, חברתיים, תרבותיים וביטחוניים".