שר הביטחון ליברמן בביקור במעבר כרם שלום, חדשות עשר

המתיחות בדרום: ליברמן הורה לא לפתוח היום את מעבר כרם שלום

בתום הערכת מצב, נמסר כי שר הביטחון דחה ביום את החלטתו, שתתקבל "בהתאם למצב בשטח ולהערכת המצב הביטחונית" • איזנקוט: "מאמצים רבים מושקעים בבלימת הצעדות וטרור האש"

שר הביטחון אביגדור ליברמן דחה את החלטתו בנושא פתיחתו המחודשת של מעבר כרם שלום, בגבול רצועת עזה - כך נמסר אמש (שני) מלשכתו. על הדחייה הוחלט בתום הערכת מצב, ועוד נמסר כי ליברמן יכריע בנושא מחר. "ההחלטה תתקבל בהתאם למצב בשטח ולהערכת המצב הביטחונית", הובהר.

בתוך כך, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט התייחס באירוע המרכזי של פרויקט "אמץ לוחם" בבסיס הקריה למתיחות בדרום. "מאמצים רבים מושקעים בבלימת צעדות הטרור וטרור האש", הבהיר, "הודות למאמצים אלו החזרנו את הביטחון לאזרחים".

 
 
 

שלשום ביקר ליברמן במעבר כרם שלום, והעביר מסר לתושבי רצועת עזה, לפיו "כל עוד בצד שלנו יש בלוני תבערה, גם שם החיים לא יחזרו לשגרה". הוא הבהיר אז כי "אם היום ומחר ימשך המצב כמו אתמול, ביום שלישי נחזיר את מעבר כרם שלום למתכונת רגילה וגם את מרחבי הדייג", סיכם שר הביטחון. "המפתח הוא אפס בלוני תבערה, חיכוך על הגדר וירי".

שר הביטחון ופורום מטכל
 

שר הביטחון ופורום מטכ"ל (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

אתמול בבוקר נפגש ליברמן עם חברי פורום המטה הכללי של צה"ל לצורך דיון שעסק במצב הביטחוני. "בנושא רצועת עזה, אנו חייבים לשאול את עצמנו ארבע שאלות בסיסיות", אמר ליברמן, "האם מדינת ישראל מעוניינת במלחמה נגד חמאס ברצועת עזה? התשובה היא לא. האם אנחנו מורתעים ממערכה ברצועת עזה? גם כאן התשובה היא לא. ‏האם אנחנו מוכנים להשלים עם מציאות של שריפות, עפיפונים וחיכוך על הגדר? לא. והשאלה האחרונה, ‏האם עשינו הכל כדי למנוע מלחמה ברצועת עזה? התשובה היא כן. לכן, בכל מה שיקרה מעכשיו ברצועת עזה, האחריות היא על חמאס".

בתוך כך, מדובר צה"ל נמסר כי כלי טיס של צה"ל ביצע תקיפה לעבר חוליית מחבלים ששיגרה בלוני תבערה מצפון רצועת עזה לעבר שטח מדינת ישראל. בכלי התקשורת הפלסטיניים דווח כי אין נפגעים בתקיפה. נוסף על כך, דווח בעזה על שני ניסיונות התאבדות, כנראה בגלל המשבר הכלכלי. אישה קפצה מקומה שלישית במערב העיר עזה בעוד שצעיר ניסה להצית עצמו במחנה הפליטים ג'באליה. המשטרה המקומית פתחה בחקירה.

שלשום כלי טיס של חיל האוויר הישראלי תקף ממזרח לג'באליה בצפון רצועת עזה. על פי משרד הבריאות הפלסטיני בעזה, שניים נפצעו באורח בינוני וקל בתקיפה. דובר צה"ל אישר כי הותקפה חוליית מחבלים, שהיו עסוקים בשיגור בלוני תבערה לעבר שטח מדינת ישראל מצפון הרצועה.

ביום שישי האחרון הותקפו כ-60 יעדים ברצועה. זאת, במתקפה נרחבת שבה פתח חיל האוויר לאחר שנורה למוות חייל צה"ל סמ"ר אביב לוי על ידי צלפים באזור כיסופים, במהלך ההפגנות השבועיות בגבול הרצועה.