ארוכי טווח ומתוצרת רוסיה: הטילים שיירוטם עלה לצה"ל מיליונים

טילי ה-SS-21 שינו מסלול באמצע התעופה, מה שגרם למערכת "שרביט קסמים" להשמיד עצמאית את אחד מטילי היירוט. מתחקיר צה"ל עולה כי שיקול הדעת בעת שיגור הבכורה - היה נכון

המתיחות בצפון: טילי היירוט שנורו אתמול בבוקר (שני) משטח ישראל לעבר סוריה, כתוצאה משיגור של שני טילי קרקע-קרקע מסוג SS-21 על ידי צבא אסד, עלו לצה"ל כשני מיליון דולר. הם לא פגעו במטרה, אך מתחקיר צה"ל עולה כי ההחלטה לשגר אותם הייתה נכונה.

הטילים נורו מעומק של כמאה קילומטרים בתוך סוריה, ומטרתם הייתה לפגוע בריכוזי המורדים בגבול ישראל. מג"ד "קלע דוד – שרביט קסמים", שזיהה במערכת שלו כי הטילים עלולים לפגוע בשטח ישראל בתוך עשרות שניות, החליט להפעיל לראשונה את המערכת החדשה.

 
 
 
 שיגור טיל SS-21 מסוריה
 

שיגור טיל SS-21 מסוריה (חדשות עשר)

 

בעת מעוף הטילים, החליטו בצבא אסד לשנות את מסלול התעופה שלהם כך שייפלו בשטח סוריה. בשל כך, החליטו בצה"ל להשמיד את אחד הטילים בתוך שטח ישראל, בעוד השני נפל ככל הנראה בשטח סוריה, אך לא פגע במטרה. על פי ההערכות, ישראל תימנע מפעולה בסוריה בעקבות המקרה, גם בשל המשלחת הרוסית שנמצאת בארץ.

SS-21 הינם טילי קרקע-קרקע קטלניים בעלי ראש נפץ קרבי של כחצי טון חומר נפץ, המיוצרים ברוסיה. מדובר במערכת מתוחכמת וארוכת טווח, שקשה לזהות היכן תנחת ברגע שבו היא פועלת, ולכן קשה ליירט את הטילים.

מדובר בפעם הראשונה שצבא אסד הפעיל טיל מסוג זה תוך שהוא מסתכן בחיכוך עם ישראל. סביר להניח כי מסרים תקיפים הועברו מישראל לסוריה בעקבות כך. צה"ל תגבר כוחות לכל אורך הגבול עם רמת הגולן.

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש אמש במשך כשעתיים וחצי עם משלחת רוסית בראשות שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, והרמטכ"ל הרוסי, ולרי גרסימוב, בלשכת רה"מ בירושלים. בפגישה השתתפו גם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, ראש המל"ל מאיר בן-שבת ובכירים נוספים.

 פגישת נתניהו, ליברמן ואיזנקוט עם לברוב
 

פגישת נתניהו, ליברמן ואיזנקוט עם לברוב (חיים צח, לע"מ)

 

בכיר ישראלי אמר לאחר פגישת נתניהו ולברוב כי רוסיה שואפת בשלב ראשון להרחיק את כל הכוחות הפרו-איראנים 100 קילומטרים מהגבול בין סוריה לישראל. הפקיד הבכיר הוסיף: "היעד הוא להוציא את הכוחות האיראניים מכל סוריה. הרוסים רוצים בשלב ראשון להוציא אותם מהרצועה הזו (100 ק"מ), זה בסדר. אבל צריך בסופו של דבר להוציא אותם מכל סוריה".

הבכיר ציין כי נתניהו, ליברמן ואיזנקוט הציגו למשלחת הרוסית בפירוט את הנוכחות האיראנית בכל סוריה, והראו לרוסים מפות ומידע מודיעיני בנושא. אותו בכיר הוסיף כי ראש הממשלה אמר ללברוב כי ישראל לא תקבל התבססות איראנית בסוריה - לא בקרבת הגבול עם ישראל ולא בעומק המדינה.

נתניהו אמר במהלך הפגישה כי איראן צריכה להוציא מסוריה את כל הטילים ארוכי הטווח, להפסיק את ייצור הנשק המדויק בשטח סוריה ולהוציא את סוללות הטילים נגד מטוסים שלה מסוריה. נתניהו עוד הבהיר כי יש לסגור את מעברי הגבול בין סוריה ללבנון כדי למנוע העברת נשק לחיזבאללה ולסגור את מעברי הגבול בין סוריה לעיראק כדי למנוע העברת נשק ואנשי מיליציות פרו-איראניות מעיראק לסוריה. כמו כן, נתניהו הבהיר בפגישה כי ישראל תמשיך לשמור על חופש פעולה בסוריה נגד ההתבססות האיראנית בכל שטח סוריה ותראה באסד אחראי לכל תוקפנות איראנית נגד ישראל מסוריה, "כיוון שאסד מארח את האיראנים".