בכיר ישראלי: רוסיה שואפת להרחיק את האיראנים 100 ק"מ מהגבול

לדברי הבכיר, לאחר פגישת נתניהו ולברוב בי-ם, "צריך בסופו של דבר להוציא את הכוחות האיראניים מכל סוריה" • איזנקוט: "יש לנו הישגים רבים - הסמויים ברובם מהעין"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אמש (שני) במשך כשעתיים וחצי עם משלחת רוסית בראשות שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב והרמטכ"ל הרוסי ולרי גרסימוב, בלשכת רה"מ בירושלים. בפגישה השתתפו גם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, ראש המל"ל מאיר בן-שבת ובכירים נוספים.

בכיר ישראלי אמר לאחר פגישת נתניהו ולברוב כי רוסיה שואפת בשלב ראשון להרחיק את כל הכוחות הפרו-איראנים 100 קילומטרים מהגבול בין סוריה לישראל. הפקיד הבכיר הוסיף: "היעד הוא להוציא את הכוחות האיראניים מכל סוריה. הרוסים רוצים בשלב ראשון להוציא אותם מהרצועה הזו (100 ק"מ, ב"ר), זה בסדר. אבל צריך בסופו של דבר להוציא אותם מכל סוריה".

הבכיר ציין כי נתניהו, ליברמן ואיזנקוט הציגו למשלחת הרוסית בפירוט את הנוכחות האיראנית בכל סוריה, והראו לרוסים מפות ומידע מודיעיני בנושא. אותו בכיר הוסיף כי ראש הממשלה אמר ללברוב כי ישראל לא תקבל התבססות איראנית בסוריה - לא בקרבת הגבול עם ישראל ולא בעומק המדינה.

נתניהו אמר במהלך הפגישה כי איראן צריכה להוציא מסוריה את כל הטילים ארוכי הטווח, להפסיק את ייצור הנשק המדויק בשטח סוריה ולהוציא את סוללות הטילים נגד מטוסים שלה מסוריה. נתניהו עוד הבהיר כי יש לסגור את מעברי הגבול בין סוריה ללבנון כדי למנוע העברת נשק לחיזבאללה ולסגור את מעברי הגבול בין סוריה לעיראק כדי למנוע העברת נשק ואנשי מיליציות פרו-איראניות מעיראק לסוריה. כמו כן, נתניהו הבהיר בפגישה כי ישראל תמשיך לשמור על חופש פעולה בסוריה נגד ההתבססות האיראנית בכל שטח סוריה ותראה באסד אחראי לכל תוקפנות איראנית נגד ישראל מסוריה, "כיוון שאסד מארח את האיראנים".

 ראש הממשלה בפגישה עם משלחת רוסית בראשות שר החוץ לברוב
 

ראש הממשלה בפגישה עם משלחת רוסית בראשות שר החוץ לברוב(חיים צח, לע"מ )

 

מלשכתו של נתניהו נמסר כי בפגישה דנו הנוכחים באיראן ובמצב בסוריה. נתניהו אמר בפתח הפגישה: "הקשר בינינו חשוב בצורה בלתי רגילה והוא מתקיים כפי שראיתם בפגישות ישירות ביני לבין הנשיא פוטין ובין הצוותים שלנו". לדבריו, "אני הערכתי את הדברים שנאמרו על ידי הנשיא פוטין יחד עם הנשיא טראמפ לגבי ביטחון ישראל במהלך הפסגה האחרונה".

משגרירות רוסיה בישראל נמסר כי לברוב וגרסימוב דנו עם נתניהו במטרות "המבצע נגד הטרור" בדרום סוריה, ובסוגיות הקשורות לביטחון בגבול, כולל הסכם הפסקת האש משנת 1974. עוד נמסר כי הצדדים שוחחו על "המאבק בניסיונות לשכתב את ההיסטוריה ולפאר את הנאצים". 

בתוך כך, הרמטכ"ל איזנקוט אמר אמש באירוע בקריה כי "השנה החולפת היתה המערכה למניעת התבססות איראנית בצפון הארץ למאמץ מרכזי של צה"ל, והביאה להישגים רבים הסמויים ברובם מהעין". לדבריו, "נמשיך לפעול על מנת לספק תחושת ביטחון במקצועיות ובנחישות ולחזק את ההרתעה והמוכנות כדי לאפשר למדינה להתפתח ולשגשג במדינה".

בפתח ישיבת הממשלה שנערכה מוקדם יותר אתמול הודיע נתניהו כי "המשלחת מגיעה לבקשתו של הנשיא פוטין ששוחח עימי לפני ימים אחדים". לדברי ראש הממשלה, "אדון על סוגיות אזוריות ובראשן המצב בסוריה. אציג למשלחת הרוסית את העמדה שהצגתי בפני הנשיא פוטין בביקורי ברוסיה - ישראל עומדת על כך שהסכמי ההפרדה בסוריה יכובדו כפי שכובדו במשך עשרות שנים עד פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה. ישראל תמשיך לפעול נגד כל ניסיון של איראן וגרורותיה להתבסס צבאית בסוריה".

שר החינוך, נפתלי בנט, התייחס גם הוא למצב בסוריה בישיבת הממשלה: "אירועי הטרור בצפון הארץ ובדרומה מונהגים על ידי ראש הנחש שיושב בטהראן", אמר. האיראנים מעוניינים לסבך אותנו בשתי חזיתות בו זמנית".

"כפי שאמרתי בעבר, אנחנו צריכים להגביר את הלחץ על איראן בסוריה ובמקביל להימנע ככל האפשר מפעולה קרקעית בעזה" המשיך שר החינוך. "פעולה בעזה צריכה להתבצע רק כשכלו כל הקיצין, וכשמיצינו את כל האפשרויות. למיטב שיפוטי, אנחנו עוד רחוקים משם. אפשר למנוע את הטרור גם ללא כניסה קרקעית לעזה. עד אז, יש מנעד רחב של אפשרויות צבאיות, כלכליות, אזרחיות ואחרות".

 פגישת נתניהו, ליברמן ואיזנקוט עם לברוב
 

פגישת נתניהו, ליברמן ואיזנקוט עם לברוב( חיים צח, לע"מ)

 

לפני כשבוע, אמר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בריאיון ל"פוקס ניוז" כי הוא ומקבילו הרוסי ולדימיר פוטין "הגיעו למסקנות טובות לישראל" במהלך פגישתם בהלסינקי. "בסוף הפגישה הגענו, אני חושב, למסקנות טובות לישראל", אמר טראמפ. "דברים מאוד חזקים. הוא (פוטין) מאמין בישראל. הוא אוהד של ביבי והוא עוזר לו הרבה. ונעזור לו הרבה, מה שטוב בעצם לכולנו".

ראש הממשלה נתניהו מסר לאחר הפגישה כי הוא "מברך על המחויבות העמוקה של ארה"ב והנשיא טראמפ לביטחון ישראל, כפי שבאו לידי ביטוי בפגישתם של הנשיא טראמפ והנשיא פוטין. הידידות בין ישראל לארה"ב מעולם לא הייתה איתנה יותר". עוד מסר כי הוא "מעריך מאוד את התיאום הביטחוני בין ישראל לרוסיה ואת העמדה הברורה שהביע הנשיא פוטין על הצורך בקיום הסכמי ההפרדה בין ישראל לסוריה מ-1974".