פרישת כוכב הנבחרת שמעוררת את השדים הגזעניים בגרמניה

אוזיל התפטר עקב הביקורת שעורר צילומו עם ארדואן. הגרמנים אמנם נזהרים מביטויים של שנאת הזר, אך על תמונה עם נשיא זר, ועוד דיקטטור, הם התקשו לעבור בשתיקה • פרשנות

מסוט אוזיל, קשר נבחרת גרמניה, הודיע אתמול (ראשון) כי הוא פורש מהקבוצה הלאומית בעקבות "קריאות גזעניות וחוסר כבוד לשורשיו הטורקיים", זאת, לאחר שהצטלם עם נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ואמר שהוא גם הנשיא שלו - דבר שעורר זעם במדינה וקריאות פוגעניות כלפיו. השחקן השתתף לאחרונה במשחקי המונדיאל ברוסיה, וספג ביקורת על ביצועיו שהובילו בין היתר, כך לדברי המבקרים, לכישלון הנבחרת.

עידית זלטנרייך, חוקרת פוליטיקה גרמנית וסוגיות הגירה, הסבירה בתוכנית "לונדון וקירשנבאום" כי "הטורקים בגרמניה נמצאים בה משנות ה-60 של המאה ה-20, אך בהיותו של אוזיל בן למהגרים עדיין יש מעליו סימן שאלה". לדבריה,  "זה די קונצנזוס להתנער ולהזדעזע מאוזיל שטרח להצטלם עם מישהו שהוא לא רק לא נשיא גרמניה, אלא גם דיקטטור שיש הרבה בליבם של הגרמנים עליו". לדבריה, השחקן הסביר את אמירתו "ארדואן הנשיא שלי" כביטוי לרחשי הוריו, כשהוא לא מעביר מסר פוליטי - אך נראה שזה לא עזר לו להוריד מעליו את חצי הביקורת.

זלטנרייך הדגישה כי חרף הגזענות שעולה מהמקרה המדובר, הגרמנים רגישים לסוגיית המיעוטים בעקבות השואה ורדיפת היהודים, ופעלו רבות על מנות למנוע טעויות חוזרות וכדי לשלב את הטורקים במדינה באופן מלא. היא אף ציינה כי אוזיל נפגש עם נשיא גרמניה שטיינמאייר, שאמר לו כי "מולדת יש גם בלשון רבים, וזה לא חייב להיות רק בלשון יחיד".

 ארדואן ואוזיל לפני ה מונדיאל 2018
 

ארדואן ואוזיל לפני המונדיאל 2018(getty imeges)

 

הכדורגלן, בן 29, נולד בגרמניה והיה שחקן מפתח בנבחרת כשהשתתף במשחקים שהביאו לניצחון במונדיאל בשנת 2014. "בלב כבד ואחרי הרבה שיקולים לאור האירועים האחרונים - אני כבר לא אהיה שחקן של נבחרת גרמניה. אני חש בהתנהגות גזענית כלפיי ובחוסר כבוד", אמר אוזיל עם התפטרותו, והוסיף: "אני מרגיש לא רצוי בחברה הגרמנית - למרות תשלום מסים, התרומות שהענקתי לבתי הספר במדינה והיותי חלק מהנבחרת שזכתה בגביע העולם. גם נשיא הכדורגל הגרמני, ריינהרד גרינדל, מאשים אותי בביצועים הגרועים של הנבחרת".

קנצלרית גרמניה התייחסה להתפטרות, ודוברתה אמרה כי "ישנם כשלושה מיליון אנשים עם שורשים טורקיים המתגוררים בגרמניה ורובם השתלבו היטב. הקנצלרית מעריכה את פועלו של אוזיל למען המדינה"