לבני וגבאי לוחצים ידיים לאחר מסע"ת של המחנה הציוני, חדשות עשר

לבני השתמשה בקלף "הפילוג" - וגבאי מינה אותה בניגוד לרצונו

הח"כית, שהייתה ידועה עד כה כפוליטיקאית גרועה, נחלה הישג במינויה ליו"ר האופוזיציה. יו"ר המחנה הציוני נאלץ להיכנע ללחץ, למרות החשש כי הדבר יהיה בעוכריו • פרשנות

מינוי חברת הכנסת ציפי לבני לתפקיד יו"ר האופוזיציה מהווה הצלחה גדולה ללבני, שעד כה הייתה ידועה כפוליטיקאית גרועה. מרגע הודעת יצחק הרצוג כי יעזוב את התפקיד, הודיעה לבני כי אי מינויה יקרע את המחנה הציוני.

לבני דרשה מגבאי את התפקיד ובכך עיצבה בתודעה את התחושה שהתפקיד מגיעה לה. במצב כזה, יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, היה מוכרח להעניק לה את המינוי – בניגוד לרצונו – כדי לא להצטייר כזה שגרם לפילוג במפלגתו.

 
 אבי גבאי וציפי לבני
 

אבי גבאי וציפי לבני (חדשות עשר)

 

מבחינת גבאי, שנחלש בסקרים, הענקת המינוי למישהי שעלולה להתמודד נגדו בעתיד על תפקיד ראשות הממשלה היא מהלך לא מוצלח. חרף העובדה כי השניים הצהירו שגבאי יתמודד על התפקיד לבדו, ואף ללא רוטציה, במקרה של ירידה נוספת בסקרים, ההצהרה עלולה שלא להחזיק.

נוסף על כך, חברי העובדה, שמצבם בסקרים ממילא גורם למצב רוחם להידרדר, עלולים לכעוס עוד יותר על כך שבהסכם בין השניים הוחלט על שריון ששת המקומות של סיעת התנועה ברשימת המחנה הציוני, כפי שהיה בבחירות הקודמות.

כזכור, בתום שבועות של תהיות ודיונים, הודיע היום יו"ר העבודה, אבי גבאי, כי חברת הכנסת ציפי לבני תחליף את יצחק הרצוג בתפקיד יו"ר האופוזיציה. מהמחנה הציוני נמסר כי השניים הסכימו להמשיך את קיום המסגרת של המחנה הציוני כסיעה מאוחדת שתרוץ יחד בבחירות הקרובות. הצדדים סיכמו את המשך פעילותה של המסגרת המשותפת, על בסיס המבנה הקיים, כאשר ציפי לבני תמונה ליו"ר האופוזיציה.

"לפני שנה נבחרתי לתפקיד יושב ראש מפלגת העבודה. נבחרתי משום שהבטחתי להתמקד בניצחון, בשכנוע ציבורים נוספים ובבניית אלטרנטיבה שלטונית חזקה", אמר גבאי. "היום אנחנו עושים עוד צעד משמעותי בכיוון ובונים מחנה שהוא אלטרנטיבה רחבה וחזקה להחלפת השלטון בישראל. מחנה שיהיה תקווה חדשה לאזרחי ישראל. לצד היותו אלטרנטיבה, המחנה הזה ימשיך ויחזק את פעילותו כאופוזיציה".

ציפי לבני במהלך מסע"ת של המחנה הציוני
 

ציפי לבני במהלך מסע"ת של המחנה הציוני (חדשות עשר)

 

"לפני כשבוע הסתיים מושב הכנסת. מושב שהציג ממשלה וקואליציה שלא סופרים אתכם", טען יו"ר המחנה הציוני. "עברנו מושב שהבהיר שהשלטון בישראל התנתק מהעם. במשך מאה ימים ראש הממשלה לא טרח לבקר את תושבי עוטף ישראל. לצערי, השלטון לא קשוב לבעיות, לקשיים ולמצוקות של האזרחים, לא מתעסק בחיים האמתיים של המשפחות העובדות, של הצעירים שמחפשים תקווה, של האזרחים הוותיקים שבנו את המדינה ושל ציבור רחב ונפלא שאוהב את המדינה ורוצה לראות שלטון שעובד עבורו".

חברת הכנסת ויו"ר האופוזיציה הנכנסת, ציפי לבני, אמרה כי "הקמנו את המחנה הציוני, יצרנו תקווה אבל לא הצלחנו להגיע לשלטון כדי ליישם את מה שאנחנו מאמינים בו. המשימה לא הושלמה והיא הופכת להיות חשובה יותר מתמיד. היא קריטית היום לעתיד של ישראל וכל יום שעובר רק מעיד על כך. אנחנו נמצאים במצב חירום – לא פחות".

"מעולם לא היו ההבדלים הפוליטיים בין המחנות בולטים יותר", הוסיפה יו"ר האופוזיציה הנכנסת. "היום ברור יותר מתמיד שמי שמאמין בישראל בטוחה עם רוב יהודי, דמוקרטיה שמכבדת כל אזרח, מדינה בטוחה שיוזמת מדינית ולא רק נגררת צבאית - חייב להתייצב, לצופף שורות ולאחד כוחות נגד ממשלה שמובילה למדינת הלכה קיצונית ולא דמוקרטית, דבר שעלול להסתיים במדינה דו-לאומית עם סכסוך אלים ומתמשך".