ציפי לבני ואבי גבאי, חדשות עשר

גבאי: "לבני תהיה יו"ר האופוזיציה, יחד נחליף את שלטון נתניהו"

יו"ר העבודה ויו"ר התנועה החליטו על המשך שיתוף פעולה במסגרת המחנה הציוני. יחימוביץ' ופרץ בירכו על ההחלטה • גבאי: "השלטון התנתק מהעם". לבני: "סוף, סוף יש תקווה"

  • פורסם ב:
  • 23/07/2018 13:03
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/07/2018 15:24
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

בתום שבועות של תהיות ודיונים, הודיע היום (שני) יו"ר העבודה, אבי גבאי, כי חברת הכנסת ציפי לבני תחליף את יצחק הרצוג בתפקיד יו"ר האופוזיציה. מהמחנה הציוני נמסר כי השניים הסכימו להמשיך את קיום המסגרת של המחנה הציוני כסיעה מאוחדת שתרוץ יחד בבחירות הקרובות. הצדדים סיכמו את המשך פעילותה של המסגרת המשותפת, על בסיס המבנה הקיים, כאשר ציפי לבני תמונה ליו"ר האופוזיציה.

"לפני שנה נבחרתי לתפקיד יושב ראש מפלגת העבודה. נבחרתי משום שהבטחתי להתמקד בניצחון, בשכנוע ציבורים נוספים ובבניית אלטרנטיבה שלטונית חזקה", אמר גבאי. "היום אנחנו עושים עוד צעד משמעותי בכיוון ובונים מחנה שהוא אלטרנטיבה רחבה וחזקה להחלפת השלטון בישראל. מחנה שיהיה תקווה חדשה לאזרחי ישראל. לצד היותו אלטרנטיבה, המחנה הזה ימשיך ויחזק את פעילותו כאופוזיציה".

"לפני כשבוע הסתיים מושב הכנסת. מושב שהציג ממשלה וקואליציה שלא סופרים אתכם", טען יו"ר המחנה הציוני. "עברנו מושב שהבהיר שהשלטון בישראל התנתק מהעם. במשך מאה ימים ראש הממשלה לא טרח לבקר את תושבי עוטף ישראל. לצערי, השלטון לא קשוב לבעיות, לקשיים ולמצוקות של האזרחים, לא מתעסק בחיים האמתיים של המשפחות העובדות, של הצעירים שמחפשים תקווה, של האזרחים הוותיקים שבנו את המדינה ושל ציבור רחב ונפלא שאוהב את המדינה ורוצה לראות שלטון שעובד עבורו".
 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי
 

אבי גבאי נואם במסע"ת של המחנה הציוני( חדשות עשר)

 
 
 

"השלטון עוסק בשרידות פוליטית. הממשלה לא הבטיחה שלום, מלחמה בשחיתות, הגדלת החופש שלנו וחיזוק השוויון – ואכן חוקקה חוקים נגד כל אלה", אמר גבאי. "חוק הלאום תוקע אצבע בעין ל-20% מאזרחי המדינה הערבים והדרוזים. חוק שקובע שאפילו ח"כ לשעבר שכיב שאנן שבנו כמיל נפל לפני שנה בפיגוע בהר הבית הוא אזרח סוג ב'. ראש הממשלה גם ממשיך לדבר יפה על זכויות לקהילת הלהט"ב אבל מפלה אותם בכל דבר".

"גם בדברים שהממשלה כן הבטיחה - ביטחון, דירות לצעירים, והפחתת יוקר המחיה – היא נכשלה. היא כשלה בפתרון משבר הדיור, מחירי הדירות עלו ב-14%; היא כשלה בטיפול ביוקר המחיה, שחי ובועט במשפחות העובדות ובעתיד של הצעירים שלנו. מה שנתניהו לא עשה בביטחון ובכלכלה העשר השנים האחרונות הוא כבר לא יעשה לעולם", הוסיף יו"ר המחנה הציוני.

חברת הכנסת ויו"ר האופוזיציה הנכנסת, ציפי לבני, אמרה כי "הקמנו את המחנה הציוני, יצרנו תקווה אבל לא הצלחנו להגיע לשלטון כדי ליישם את מה שאנחנו מאמינים בו. המשימה לא הושלמה והיא הופכת להיות חשובה יותר מתמיד. היא קריטית היום לעתיד של ישראל וכל יום שעובר רק מעיד על כך. אנחנו נמצאים במצב חירום – לא פחות".

"מעולם לא היו ההבדלים הפוליטיים בין המחנות בולטים יותר", הוסיפה יו"ר האופוזיציה הנכנסת. "היום ברור יותר מתמיד שמי שמאמין בישראל בטוחה עם רוב יהודי, דמוקרטיה שמכבדת כל אזרח, מדינה בטוחה שיוזמת מדינית ולא רק נגררת צבאית - חייב להתייצב, לצופף שורות ולאחד כוחות נגד ממשלה שמובילה למדינת הלכה קיצונית ולא דמוקרטית, דבר שעלול להסתיים במדינה דו-לאומית עם סכסוך אלים ומתמשך".

לבני וגבאי לוחצים ידיים לאחר מסע"ת של המחנה הציוני
 

לבני וגבאי לוחצים ידיים לאחר מסע"ת של המחנה הציוני (חדשות עשר)

 

"היום אנחנו מציגים אופוזיציה ואלטרנטיבה", אמרה לבני. "החלטנו לחזק את המחנה הציוני כבסיס ליצירת גוש רחב, לעבוד במשותף - אני כראש אופוזיציה וגבאי כראש המחנה הציוני והמועמד לראשות הממשלה, במטרה להחליף את השלטון".

"אנחנו חייבים לשלב ידיים. מי שנזעק היום ובצדק לטובת הלהט"בים, לא יכול לעצום עין מול מה שהממשלה עושה גם לקבוצות אחרות וגם לדמוקרטיה עצמה", חתמה לבני. "המסע הזה צריך להתקיים בכל מקום ברחובות ובכנסת, אנחנו צריכים להוביל אלטרנטיבה שלמה ומלאה מול הממשלה. זאת המשימה שלנו וזאת האחריות שלנו".

ח"כ הרצוג התייחס להודעה ואמר: "אני מברך את אבי גבאי יו״ר מפלגת העבודה והמחנ״צ על ההחלטה הנכונה למנות את ח"כ לבני לתפקיד יו"ר האופוזיציה ושמח מאד על הודעתם המשותפת. ציפי היא הראויה והמתאימה ביותר למלא את תפקיד ראש האופוזיציה ואני משוכנע שתמלא את תפקידה על הצד הטוב ביותר. בחודש האחרון עודדתי את אבי וציפי להמשיך ולשמר את המחנה הציוני שהקמנו יחדיו. האתגרים הלאומיים הם עצומים ורק כח פוליטי מרכזי גדול וחזק יוכל להוביל לשינוי המיוחד בישראל. שיהיה בהצלחה!".

ח"כ שלי יחימוביץ, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה מסרה: "מברכת על ההסכם ורואה בו חשיבות להעצמת המחנ״צ. בטוחה שלבני תהיה יו"ר אופוזיציה מצויינת ומאחלת לה הצלחה. קוראת לחברי למפלגה להתייצב כעת כאיש אחד מאחורי מנהיג המחנ״צ אבי גבאי, ולהתמקד בבנייתה של אלטרנטיבה לממשלה ימנית וקיצונית המתנכלת באופן שיטתי לכל ערך של דמוקרטיה, שוויון ונאורות".

ציפי לבני במהלך מסע"ת של המחנה הציוני
 

ציפי לבני במסע"ת של המחנה הציוני (חדשות עשר )

 

גם ח"כ עמיר פרץ ברך על מינויה של לבני, ומסר: "ברכות לאבי גבאי על ההחלטה על מינויה של ציפי לבני כיו"ר אופוזיציה. היא האדם הנכון במקום הנכון. הקו האידיאולוגי הברור אותו מובילה ונסיונה מבטיחים כי תמלא את התפקיד על הצד הטוב ביותר. השותפות במחנה הציוני הוכיחה עצמה בבחירות הקודמות ואני בטוח שתוכיח עצמה גם בבחירות הבאות".

בחודש שעבר, פתח גבאי בסבב שיחות עם ראשי מפלגות האופוזיציה לקראת ההכרעה על זהותו מחליפו של הרצוג בתפקיד. מלבד לבני, גם יחימוביץ' ופרץ לטשו עיניים לתפקיד. "כל תוצאה אחר מלבד מינויה של לבני תוביל לתוהו ובוהו", אמרו אז גורמים במפלגת העבודה.

החשש של גבאי היה שלבני תמנף את התפקיד שכולל, בין היתר, מפגשים עם מנהיגים זרים ואז לקראת הבחירות הבאות תפרוש מהמחנה הציוני. לכן מקורבי גבאי ניסו להשיג התחייבותה מצידה של יו"ר התנועה על כך שלא תעזוב את הסיעה המשותפת, אם תקבל את המינוי.