עימותים בסחנין, חדשות עשר

בשל הריסת בית: עימותים בסכנין בין שוטרים לתושבים; 6 נפצעו

העימות התפתח לאחר ששוטרים הגיעו לאבטח דחפורים שביצעו צו הריסה לבית בעיר. במהלך האירועים נעשה שימוש בגז מדמיע ורימוני הלם. שני בני אדם נעצרו

שישה בני אדם נפצעו הבוקר (שני) במהלך עימותים בין המשטרה לתושבי סכנין, זאת לאחר שמהומה פרצה בעקבות הגעת שוטרים לאבטח דחפורים שפעלו בהתאם לצו הריסה של בית שנבנה ללא היתר. שני בני אדם נעצרו.

כאמור, כוח מתוגבר של המשטרה הגיע לסכנין במטרה לאבטח ביצוע צו הריסה של בית. מאות מתושבי העיר הגיעו למקום כאות מחאה והזדהות עם דיירי הבית. שוטרים מנעו את כניסתם למתחם והתפתח עימות בין הצדדים, שבמהלכו נעשה שימוש ברימוני הלם וגז מדמיע. 

 עימותים בסחנין
 

עימותים בסכנין (חדשות עשר )

 

צוותים של מרפאה באזור העניקו טיפול ראשוני לשישה בני אדם שנפצעו בעימות. אחת מהם, שמצבה הוגדר בינוני, פונתה במסוק לבית החולים רמב"ם. אדם נוסף נפצע קשה ופונה לבית החולים בנהריה. מצבם של ארבעה פצועים נוספים מוגדר קל-בינוני. הם הועברו לבית החולים בנהריה לצורך המשך טיפול ושוחררו לבתיהם.

במשטרה ציינו כי "פסק דין של בית משפט השלום קבע כי ניתן לבצע את הצו והבוקר הגיעו כוחות לביצוע צו ההריסה. 

מקים המבנה הבלתי חוקי, הקים מבנה דו קומתי, על אדמה חקלאית שאינה מיועדת לבנייה ומבלי שקיבל היתרי בנייה כנדרש בחוק. שוטרי משטרת ישראל  איבטחו את מפקחי משרד האוצר ועובדי הקבלן שביצעו בפועל את הריסת המבנה משעות הבוקר. לאזור ההריסה הגיעו כ-200 מתושבי המקום שחלקם החלו להתפרע במקום וליידות אבנים לעבר השוטרים, וצעיר רכוב על טרקטורון ניסה לפרוץ חסימה שבוצעה על ידי המשטרה".

עוד ציינו במשטרה כי "במהלך ההתפרעות בוצע שימוש באמצעים לפיזור המתפרעים ונעצרו בשלב זה שני חשודים. נמשיך לפעול בנחישות כנגד פורעי חוק אלימים באשר הם, בין היתר באמצעות מעצרים ואמצעים לפיזור הפרות סדר. מנגד תמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה כחוק, אולם לא תאפשר הפרת הסדר הציבורי, אלימות כנגד שוטרים או אזרחים והתפרעויות בצירים ראשיים".

ראש עיריית סכנין, מאזן גנאים, מסר: "הריסת הבית היום הינה תחילת היישום המעשי של חוק הלאום הגזעני. במקום שהמדינה תשלח ליישובים הערביים מתכננים להרחבת ואישור תוכניות המתאר היא שולחת את הדחפורים וכוחות המשטרה שהתנהלה באלימות ופראות כלפי ההמונים שבאו למחות נגד הריסת הבית. עשינו כל המאמצים למען הסדרת הבית, תחילה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה ועד לצמרת המשטרה ומשרד נשיא המדינה, אבל לצערנו, מדיניות הממשלה הגזענית ואטימות הלב שלה כלפי בעיית הדיור בחברה הערבית לא השאירו מקום להידברות. כמו שעמדנו ליד בעל הבית נמשיך לעמוד, והיום בישיבה הדחופה של מועצת העיר והוועדה העממית בסכנין נבחן את הדרכים לכך. אני מאחל החלמה מהירה לכל הפצועים, ודורש מהמשטרה לשחרר לאלתר את כל העצורים".

ח"כ מסעוד גנאים (הרשימה המשותפת) מסר בתגובה לאירועים: "הבית היה בתהליך הסדרה אבל כוחות ההריסה החליטו להרוס את הבית היום. היו עימותים אזרחיים, ישנם יותר מעשרה נפגעים. לא נשתוק על מדיניות הריסת הבתים".

עיריית סכנין והוועד העממי הכריזו על שביתה כללית מחר בעיר במחאה על הריסת הבית. כמו כן, תיערך הפגנה בשעה 18:00.