צה"ל שיגר שני מיירטים לעבר טילים שנורו במסגרת הלחימה בסוריה

אזעקות הופעלו לאחר השיגור הראשון של "קלע דוד" לעבר טילי הקרקע-קרקע שהיה חשש שייפלו בארץ. טיל אחד נחת בסופו של דבר בשטח סוריה - ונבדק אם השיגור השני יורט בהצלחה

  • פורסם ב:
  • 23/07/2018 10:11
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/07/2018 13:30
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

צה"ל שיגר הבוקר (שני) שני טילי "קלע דוד" ליירוט טילים לטווח בינוני-ארוך, לאחר שזוהו טילי קרקע-קרקע שנורו במסגרת הלחימה בסוריה, והתקרבו לשטח ישראל. אחד הטילים נחת בסוף בשטח סוריה, וטרם ידוע אם הטיל השני יורט על ידי המערכת הישראלית או נחת גם הוא בשטח המדינה המשוסעת. מדובר בהפעלה הראשונה של מערכת "קלע דוד". 

כתוצאה מהשיגורים, אזעקות נשמעו ברמת הגולן ובגליל העליון, ביישובים ביריה, צפת, איילת השחר, גדות, חולתה, יסוד המעלה, משמר הירדן, עמוקה ושדה אליעזר. השיגורים נצפו מעל קיבוץ עמיעד שבגליל.

מתחקיר האירוע עולה כי מערכת קלע דוד שוגרה לעבר שני טילי קרקע-קרקע SS-21 Tochka שנורו ע”י צבא סוריה ועמדו ליפול בישראל. מדובר בטיל לטווח כ-100 קילומטר עם ראש קרבי של כ-500 ק"ג ואשר נעשה בו בשימוש בדרום סוריה. אחד מטילי "קלע דוד" הושמד באוויר בידי הסוללה, והטיל המיירט השני המשיך במסלולו אולם כאמור לא ברור אם פגע במטרה.

יירוט טיל "קלע דוד" בשמי הצפון
 

יירוט טיל פטריוט בשמי הצפון(חדשות עשר )

 
 
 

הטילים שנורו מעומק סוריה היו כדקה וחצי באוויר. במערכת הביטחון סברו שהטילים עומדים לפגוע בצפון ישראל ולכן המערכות נדרכו. מתחקור ראשוני עולה כי המערכת פעלה על פי הציפיות, זיהתה את הטילים ושיגרה לעברם. נקודת הזמן שבה שוגרו היא הנקודה האחרונה שבה אם לא היו משוגרים, הטילים היו עלולים לנחות בישראל ובצה"ל הוחלט להתעלם משיקולים כלכליים בעת השיגור. האזעקות בצפון הופעלו עקב חשש מנפילת שברי טילי יירוט בשטח יישובים.

כאמור, מדובר בהפעלה מבצעית ראשונה של מערכת "קלע דוד", שפותחה בישראל כדי להתמודד עם הרקטות הכבדות של החיזבאללה והסורים, מתוך כוונה להתכונן למלחמה הבאה. קלע דוד פותחה בידי רפאל והאמריקנים. עלות טיל מיירט היא מיליון דולר, וכאמור, נורו שני טילים. המערכת מיירטת במהירות גדולה מאוד באמצעות מכ"ם וחיישנים אלקטרו-אופטיים.

מאוחר יותר, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס למצב בסוריה ישיבת הממשלה: "אפגש היום עם משלחת בראשות שר החוץ של רוסיה לברוב ורמטכ"ל צבא רוסיה. המשלחת מגיעה לבקשתו של הנשיא פוטין ששוחח עימי לפני ימים אחדים. אדון על סוגיות אזוריות ובראשן המצב בסוריה. אציג למשלחת הרוסית את העמדה שהצגתי בפני הנשיא פוטין בביקורי ברוסיה: ישראל עומדת על כך שהסכמי ההפרדה בסוריה יכובדו כפי שכובדו במשך עשרות שנים עד פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה. ישראל תמשיך לפעול נגד כל ניסיון של איראן וגרורותיה להתבסס צבאית בסוריה".

שר הביטחון לשעבר, עמיר פרץ, התייחס לכך שמערכת "קלע דוד" הופעלה לראשונה. "המערכת מוכיחה כי התפיסה המשלבת הגנה אקטיבית, בנוסף לזרוע האווירית הארוכה של צה״ל, זו התפיסה הנכונה להבטחת ביטחונם של אזרחי ישראל", אמר. "לצד ההגנה האקטיבית שמספקות המערכות השונות, יש להשלים גם את ההגנה הפסיבית שהיא בניית ממ״דים וחיזוק מבנים בצפון ובכל הארץ להערכות הן למלחמה והן לרעידות אדמה. בנושא זה אכנס את ועדת המשנה למוכנות העורף בשבוע הבא".

בני בן-מובחר, ראש מועצת מבואות החרמון, אמר לחדשות עשר: "הכל רגוע. הכל בסדר. אנחנו מבינים שהכל חוזר לשגרה. בכל מקומות העבודה, בכל הקייטנות"

אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן, הוסיף בשיחה עם חדשות עשר: "השגרה בגולן נשמרת מאוד, החקלאים בעבודתם והמטיילים מגיעים, למרות המלחמה בצדו השני של הגבול. אנחנו צופים מזרחה ורואים את ההרס והחורבן שישנו שם. תמיד ישנו מתח וחשש באוויר, אבל העובדה היא שאם אכן היה יירוט, מישהו עושה את העבודה כדי לתת לנו ביטחון".

ראש עיריית צפת, אילן שוחט, מסר: "העירייה פותחת בשעה זו את המקלטים הציבוריים. מדובר בהחלטה של העירייה, שנועדה לתת תחושת ביטחון לתושבים". שוחט הדגיש כי לא התקבלה הנחייה מפיקוד העורף לפתוח את המקלטים. לדבריו, השגרה בעיר נמשכת ואין שיבושים בפעילויות הקיץ והקייטנות".

בתוך כך, שר החינוך נפתלי בנט אמר בישיבת הממשלה כי ״אירועי הטרור בצפון הארץ ובדרומה מונהגים על ידי ראש הנחש שיושב בטהראן.האיראנים מעוניינים לסבך אותנו בשתי חזיתות בו זמנית".

"כפי שאמרתי בעבר, אנחנו צריכים להגביר את הלחץ על איראן בסוריה ובמקביל להימנע ככל האפשר מפעולה קרקעית בעזה", אמר. "פעולה בעזה צריכה להתבצע רק כשכלו כל הקיצין, וכשמיצינו את כל האפשרויות. למיטב שיפוטי, אנחנו עוד רחוקים משם. אפשר למנוע את הטרור גם ללא כניסה קרקעית לעזה. עד אז, יש מנעד רחב של אפשרויות צבאיות, כלכליות, אזרחיות ואחרות״.

אתמול דווח בכלי תקשורת בסוריה ובלבנון כי מטוסי קרב ישראליים תקפו באזור כפר א-זאוי, מפרברי מסיאף שבאזור חמאה, בצפון-מערב סוריה. באתר חדשות לבנוני דווח אתמול כי הותקפו "מפעלי הגנה", ועל פי הדיווחים ככל הנראה הותקף מפעל טילים. סוכנות הידיעות הרשמית בסוריה דיווחה אף היא על התקיפה אתמול, מבלי למסור מידע על יעדה.

ברשת אל-מיאדין הלבנונית דווח אתמול כי "ארבעה מטוסים ישראלים ניסו בשעה 19:17 לתקוף את המתקן של המרכז למחקרים מדעיים במסיאף. על פי הדיווח, "התקיפה התבצעה מהעיירה אל-הרמל בלבנון. המטוסים הישראלים ירו 4 טילים, כאשר ההגנה האווירית הסורית הפילה שלושה מהם והרביעי נפל ליד המתקן של המרכז למחקרים מדעיים במסיאף". עוד דווח אתמול כי לאחר ירי הטילים, המטוסים הישראליים התרחקו לאחר שזוהו על ידי הרדארים הסורים.

אתר חדשות סורי המקורב למשטר אסד דיווח אמש כי "ההגנה האווירית בלמה את התקיפה הישראלית". מקור צבאי סורי הוסיף כי "אחד ממוצבינו הצבאיים שבמסיאף הותקף על ידי מטוסים ישראלים, על מנת לכסות על התמוטטות ארגוני הטרור החמושים בפרברי דרעא וקוניטרה". אותו מקור הבהיר כי "הנזקים חומריים בלבד". רשת טלוויזיה סעודית דיווחה מפי מקור אופוזיציה בסוריה כי יש הרוגים ופצועים בקרב אנשי חיזבאללה ומשמרות המהפכה האיראניים בהפצצה הישראלית.

מדובר באזור שבו תקפה ישראל בעבר, על פי דיווחים זרים. מוקדם יותר אתמול, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לפעילות הצבאית בסוריה. לדבריו, "אנחנו לא מפסיקים לפעול בסוריה נגד ניסיונות ההתבססות הצבאית של איראן שם".