פעיל הלהט"ב שנעצר בי-ם: כנראה שרה"מ לא רוצה פונדקאות לגייז

אייל לוריא פרדס טען שנעצר למרות שלהפגנה ולחסימת הכביש מול בית רה"מ ניתן אישור מהמשטרה. ח"כ זנדברג: "הציבור אמר אתמול כי 'לא זו הדרך בה אנו רואים את החיים שלנו'"

אייל לוריא פרדס, פעיל מרצ שנעצר אתמול במהלך מחאת הלהט"ב בירושלים, אמר היום (שני) כי נעצר למרות שההפגנה הייתה באישור המשטרה.

"ארגנו הפגנה אני והבית הפתוח בירושלים מול בית ראש הממשלה, הכול היה בהסכמת המשטרה, ואחד השוטרים ביקש לעכב אותי", סיפר לוריא פרדס. "ביקשתי לדעת למה, הוא לא הסכים להגיד לי והתחיל לדחוף אותי לניידת. הוא צעק 'אתם לא פה באישור'. אני הייתי על המדרכה כשניגשו אליי, כלומר לא הפרעתי לתנועה".

 תמר זנדברג בנאום הניצחון שלה
 

תמר זנדברג ( חדשות עשר)

 
 
 
 

"גם בירושלים אנחנו רואים שינוי שאנחנו רואים בכל החברה הישראלי" אמר הפעיל. "זה לא רק נושא של מגזר מסוים, 57% ממצביעי הבית היהודי תומכים בשוויון זכויות לקהילה הגאה. היו בהפגנה דתיים להט"בים שהגיעו עם משפחותיהם, שמבקשים להיות הורים וסבים וסבתות. הגיע הזמן לקחת את זה מעבר לפוליטיקת הפילוג של ממשלת נתניהו. 65% אומרים בכל סקר שאנו בעד שוויון זכויות, אז מגיע לנו שוויון זכויות".

"אפשר ללמוד על הכוח של מחאה אזרחית וציבורית כשהיא מחליטה להתעורר", אמרה יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג. "האנרגיה המתפרצת של האזרחים, לא תמיד אפשר לדעת על מה ומתי זה מתפרץ, אך כאשר זה מתפרץ זה חזק ועצמתי".

המונים בהפגנת הלהט"ב בכיכר רבין
 

המונים בהפגנת הלהט"ב בכיכר רבין(חדשות עשר )

 

"אני לא יודעת מי מאמין עוד לשקרים של ראש הממשלה" אמרה. "כל פעם הוא מבטיח משהו, ומצביע נגד אחר כך. היה כאן ציבור גדול שהסתכל על הכנסת והממשלה, ואמר 'לא זו הדרך בה אנו רואים את החיים שלנו'".

"נתניהו היה יכול להעביר את החוק הזה גם הפעם, הוא פוחד", טען לוריא פרדס. "אם בעשר שנים כראש ממשלה הוא לא מצליח להשיג את זה, כנראה שהוא לא רוצה".

בתל אביב התקיימה מחאה מול קריית הממשלה בנוכחות כאלף איש, שחסמו את צומת עזריאלי ואת נתיבי איילון דרומה, ועברו לחסום כבישים ברחבי העיר. בירושלים המפגינים חסמו את הכביש המוביל למעון ראש הממשלה, ומאוחר יותר אף נעצרו שניים, היה לוריא פרדס, מועמד מרצ למועצת העיר בבירה. במקביל נפתח מאהל מחאה בשדרות רוטשילד, בו גם הוקם אולפן שידור, אותו מנחים נציגים בולטים ומוכרים מהקהילה הגאה, בהם נסלי ברדה, ניצן הורביץ, אורנה בנאי, גל אוחובסקי, אסי עזר, בל אגם, נדב אבוקסיס ומושיק גלאמין.

מאוחר יותר, כ-80 אלף בני אדם השתתפו בערב בעצרת המחאה המרכזית של קהילת הלהט"ב בכיכר רבין שבתל אביב, על רקע סערת חוק הפונדקאות שהביאה לשביתת הלהט"בים ולשורת מחאות בכל רחבי הארץ.

"ניצחנו בענק", קראה אורנה בנאי. "תראו איך מהבוקר המדינה עמדה מלכת, כי זה יום היסטורי. הרגישו את זה מקריית שמונה עד באר שבע, בקיבוצים, בצמתים, בבתי הקהילה הגאה, זו רעידת אדמה. הציבור אמר, 'כן לשיוויון, לא לאפליה'". היא פנתה לעשרות אלפי הנוכחים, ואמרה: "תראו כמה רבים אתם - אתם מדינת ישראל. אנחנו כוח גדול, ענק, ולכוח הזה יש משמעות, ויכולת להזיז הרים. המחאה לא נגמרת, היא רק מתחילה הערב".