ביהמ"ש גזר 4 שנות מאסר ו-9 חודשים על אלון קסטיאל

איש חיי הלילה ועבריין המין, שהורשע במסגרת עסקת טיעון בתקיפה מינית של ארבע נשים, ירצה 57 חודשים בכלא, למרות בקשת הפרקליטות לשמונה שנות מאסר

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (שני)  ארבע שנות מאסר ותשעה חודשים על איש חיי הלילה ועבריין המין אלון קסטיאל, שהורשע בתקיפה מינית של ארבע נשים, במסגרת עסקת טיעון שעליה חתם בינואר האחרון. מהעונש ינוכו 70 ימים, בהם שהה קסטיאל במעצר. עוד נגזרו על הנאשם עונשי מאסר על תנאי. בחודש שעבר, דרשה הפרקליטות לגזור על קסטיאל שמונה שנות מאסר. 

במסגרת גזר הדין, הורשע קסטיאל בניסיון אונס, מעשה מגונה בכוח, מעשה מגונה והטרדה מינית. במסגרת הסדר הטיעון בכתב האישום המתוקן, ישלם קסטיאל פיצויים בסך של 50 אלף שקלים למתלוננת אחת, 50 אלף שקלים למתלוננת שנייה, 15 אלף שקלים למתלוננת שלישית ו-10 אלף שקלים למתלוננת רביעית.

 
 
 

"הניצול המיני של הזולת בדרך של כפייה, או תוך אי התחשבות בהעדר הסכמה, הוא אחת התופעות הקשות והפוגעניות ביותר בביטחונו הגופני והנפשי של הפרט", נכתב בגזר הדין, "הפגיעה המינית העבריינית פולשת לגופו ונפשו של הקורבן והורסת בו כל חלקה טובה. היא פוגעת באינטימיות ובאוטונומיה המקודשת של גופו". 

באשר לנסיבות שהובילו לקביעת עונשו של קסטיאל נכתב כי "לאור העבירות שביצע הנאשם ותדירותן, כמו גם הפגיעה החמורה בערכים החברתיים כתוצאה מביצוע העבירות, הנזקים הקשים שנגרמו למתלוננות והצורך בהרתעה מצד אחד, ונטילת האחריות של הנאשם במסגרת כתב האישום המתוקן, ההליך הטיפולי שהוא עובר והעובדה שהפקיד את הכספים לפיצוי המתלוננות, מצד שני, נמליץ לגזור את העונש הנ"ל". בסופו של דבר כפי שצוין, בהתאם לנסיבות המדוברות, נגזרו על קסטיאל ארבע שנות מאסר ותשעה חודשים.

אוה מדז'יבוז', מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה, מסרה בתגובה לגזר הדין: "14 מתלוננות, רק חמש מהן הופיעו בכתב האישום, מול 4 שנות מאסר שנגזרו על קסטיאל זה ממוצע של 4 חודשי מאסר על כל מתלוננת. הנחת סלב מהמערכת המשפטית כולה ועוד לא דיברנו על השליש שיקצרו לו בהמשך. המסר שעובר לקורבנות ולעבריינים ברור ומקומם. 14 קורבנות של אנס מתוחכם, בעל כוח, כסף, פרסום וקשרים. עבריין סדרתי שהמשיך את חייו בכל הזמן הזה ללא הפרעה, הפך לאב והזין את תדמיתו התקשורתית כאיש משפחה מסור. אני קוראת לכל המתלוננות להגיש תביעה אזרחית".

אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, מסרה: "אכזבה! על עבריין המין הסדרתי אלון קסטיאל נגזרו 57 חודשי מאסר במקום 96 חודשים שיכלו להיגזר עליו. זו ענישה מקלה ומקוממת גם ביחס ל- 8 שנות המאסר שביקשה התביעה. גזר הדין אינו משקף את מעשיו הסדרתיים ואת הנזק הקשה המצטבר שגרם קסטיאל בשרשרת הפגיעות השיטתיות והמפלצתיות שלו. חשוב לדבר היום גם על הנשים  שנפגעו - מדובר בנשים אמיצות וגיבורות. בזכותן קסטיאל עמד לדין וישלם על מעשיו ובזכותן מעשי הפגיעה נפסקו. קשר השתיקה שפרצו הוא חשוב ביותר למיגור התופעה הקשה של פגיעות מיניות".

 אלון קסטיאל בבית המשפט
 

אלון קסטיאל בבית המשפט (חדשות עשר)

 

עו"ד רוני מודריק מפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מסרה בתגובה לגזר הדין: "הפרקליטות עתרה לביהמ"ש וביקשה שיצא מסר ערכי, נורמטיבי, חד וברור שלא משתמע לשתי פנים לפיו אין לבצע עבירות מין כלפי נשים גם בחיי הלילה. חיי הלילה אינם שטח הפקר ומי שיפגע, יתקוף או ינצל נשים יועמד לדין וייענש". לדברי עו"ד מודריק, "אנו ביקשנו מביהמ"ש לגזור על הנאשם 8 שנות מאסר בפועל, מתוך מגמה להציב רף ענישה גבוה יותר בעבירות בנסיבות דומות. ביהמ"ש גזר על הנאשם עונש מתון יותר, לאחר ששקל שיקולים רחבים ובכלל זה, נסיבות אישיות של הנאשם, חלוף הזמן ושיקולים אחרים. העונש שנגזר על הנאשם מתכתב עם הפסיקה הנוהגת".

כזכור, בסוף 2016 התלוננו נגד איש חיי הלילה 14 נשים שטענו כי הוא תקף אותן מינית, אך רק חמש מהן נכללו בכתב האישום המקורי שהוגש נגדו. כאמור, לאחר מכן, חתם קסטיאל על עסקת טיעון שהוצעה לו, שריככה את האישומים נגדו. בין היתר, כתב האישום המרוכך כולל עבירות מין בארבע נשים, במקום חמש, ומעשה האונס שיוחס לו בתחילה, בוטל, והומר לניסיון אונס.

על כתב האישום המרוכך נמתחה ביקורת רבה. ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת), יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי, אמרה במהלך הדיונים בין הצדדים: "שואלים איך המערכת משתיקה מתלוננות ונפגעות תקיפה מינית? אז הנה אחת הדוגמאות המובהקות לאיך תיקים אלה מסתיימים - דבר שפוגע קשות בתמריצים של נשים להגיש תלונה, ולחלופין הן מעדיפות לשאת את הכאב בשקט".