"הפכו אותנו לאזרחים סוג ב'": מחאת הדרוזים נגד "חוק הלאום"

יו"ר פורום "דרוזים נגד חוק הלאום" הסביר ב"לונדון את קירשנבאום" את התנגדותו לחוק: "אבא שלי שירת 35 שנה בצבא, 2 האחים שלי קצינים - הוציאו אותם מהקונצנזוס הישראלי"

מחאת העדה הדרוזית נגד "חוק הלאום": ד"ר אמיר חניפס, ראש המכון לחקר העדה הדרוזית ויו"ר פורום "דרוזים נגד חוק הלאום", התייחס היום (שני) ב"לונדון את קירשנבאום" להתנגדות העדה לחוק.

"אנחנו עושים הכל בשביל לבטל את החוק הזה, שפוגע בצורה משמעותית בכל מי מאיתנו שרואה את מדינת ישראל כמדינתו", אמר חניפס, "מעל ל-83% מהחברה הצעירים שלנו מתגייסים לצה"ל, מדובר באחוזים הגבוהים ביותר. אבא שלי למשל שירת 35 שנים בצבא. שני האחים שלי קצינים. תוך לילה הוציאו אותם מחוץ לקונצנזוס הישראלי והפך אותנו תוך לילה לאזרחים סוג ב'".

 
 
 

בהמשך הסביר חניפס כי "האזרחים צריכים להתחבר לסמלים של המדינה. דגל, המנון וחוקים. איך עכשיו קצין דרוזי יכול להגיע לתיכון ולשכנע מישהו לשרת את מדינת היהודים במקום לשרת מדינה יהודית ודמוקרטית, שאתה באמת יכול להיות חלק ממנה".

 הוועדה המיוחדת של הכנסת לדיון בחוק יסוד הלאום
 

"הפך את הדרוזים לאזרחים סוג ב'". הוועדה המיוחדת של הכנסת לדיון בחוק יסוד הלאום (לע"מ)

 

כאשר התבקש להתייחס לסעיף בעייתי בחוק, אמר כי "יש סעיף שקובע שרק יהודי יכול לקבוע בנוגע לעתיד מדינת ישראל. איך אתם מצפים שאני אשרת מדינה כזו, איך אתה רוצה שאהיה חלק מהשמירה על ביטחונה כאשר אני לא יכול לקחת בהחלטות חשובות".

חניפס גם לא חסך ביקורת מבן העדה, שר התקשורת איוב קרא. "יש כעס מאוד גדול על איוב קרא מכיוון שהצביע בעד החוק", אמר חניפס, "מדובר בהתנהגות שלא יסלחו לו עליה הרבה שנים. יש קונצנזוס בקרב העדה הדרוזית נגד החוק הזה".

"חוק הלאום" עבר בכנסת ביום חמישי לפנות בוקר. ברוב של 62 תומכים מול 55 מתנגדים בקריאה שנייה ושלישית, לאחר ימים של דיונים ב"וועדת הלאום", שהגיעו לשיאם בדיון המקדים וההצבעה שנמשכו לא פחות מ-11 שעות ברציפות. "חוק יסוד: מדינת ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי" קובע בחוק את מעמדה של המדינה כ"מדינת הלאום של העם היהודי", את סמליה, ואת בירתה כ"ירושלים השלמה והמאוחדת". כמו כן, החוק מעניק לעברית מעמד מיוחד על פני השפה הערבית, וקובע כי "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי".