"הקהילה הטרנסית חיה בצל אלימות ואפליה": אלפים צעדו בתל אביב

כ-5,000 בני אדם השתתפו בצעדת המחאה של קהילת הטרנסג'נדרים בדרום העיר, והצטרפו לעצרת המרכזית של מחאת הלהט"ב בכיכר רבין • רה"מ צפוי לזמן את מובילי המחאה לפגישה

כ-5,000 בני אדם השתתפו הערב (ראשון) בצעדת המחאה של הקהילה הטרנסג'נדרית בדרום תל אביב. הצעדה, תחת הכותרת "נלחמות על החיים", הצטרפה לאירועי מחאת הלהט"ב ברחבי הארץ, והתמקדה בקריאות הטרנסג'נדרים והטרנסג'נדריות לשיוויון. הצעדה יצאה משדרות וושינגטון בפלורנטין לעבר עצרת בגן הרציפים בתחנה המרכזית הישנה. הצועדים הצטרפו לעצרת המחאה המרכזית בכיכר רבין שנערכת כעת.

אלישע אלכסנדר, מנכ"ל עמותת "מעברים" לטרנסים/יות, אמר לחדשות עשר כי מדובר ב"מחאה ארוכת טווח". לדבריו, "לא מזמן נדקרה טרנסית, וההבנה שהחיים שלנו הם בעלי ערך. אנחנו יכולים לעשות כאן מהפכה, אם יחזקו אותנו יהיה פה שחרור לכולם". הוא הוסיף: "יש דברים שאפשר לשנות כבר היום במדיניות כלפי אנשים טרנסים שזה אפילו לא חקיקה, אלא נובעים מבורות, מחוסר ידע, מזה שלא רוצים להיפגש איתנו - וזה יכול לקרות ממש מחר. זה לא דורש תקציבים, זה דורש שינסו להיפגש איתנו".

"ביום שני האחרון נדקרה חברת קהילה שלנו בלב תל אביב!", כתבו מארגני ההפגנה, "חוק הפונדקאות המפלה עבר בכנסת, ולזוגות נשים אין אפשרות להירשם כאמהות לילדותיהן!". לדברי המארגנים, "רבות מאיתנו בקהילה הטרנסית עדיין חיות בצל מאיים של אלימות, מעגל של דחיקה לזנות, השפלות, בורות מצד הממסד הרפואי והטיפולי, עוני, היעדר ביטחון תעסוקתי ואפליה בדיור".

עוד נמסר כי "האדם שניסה לרצוח אחת מאיתנו מוחזק עכשיו במעצר ומחכה להגשת כתב אישום. לא ניתן לו להתחמק מעונש! דמינו לא הפקר". המארגנים קראו "לעמוד איתנו כתף אל כתף ולצעוק 'לא עוד!'. לא נסבול יותר אלימות חברתית וממוסדת, אפליה ועוני, או חוקים ונהלים שרומסים אותנו. לא ניתן לעוד מקרה של אלימות כלפי אחיותנו לעבור בשתיקה".

 
 
 
 הפגנת הזדהות עם קהילת הלהט"ב בכרמיאל
 

הפגנת הזדהות עם קהילת הלהט"בים בכרמיאל(אילן שיינפלד )

 

בתוך כך, נודע היום כי ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לזמן בקרוב את מנהיגי המחאה לפגישה. כמו כן, הושגו החתימות הנדרשות על מנת לקיים דיון פגרה מיוחד בכנסת על אפליית להט"בים ועל חוק הפונדקאות, אולם טרם נקבע תאריך לדיון זה. 

האגודה למען הלהט"ב הבהירה כי עד כה, "לא נעשתה פנייה מטעם ראש הממשלה או אנשיו אל האגודה למען הלהט"ב או אל נציג קואליציית הארגונים בכנסת עודד פריד". חן אריאלי, יו"ר האגודה למען הלהט"ב, הוסיפה כי "לא מדברים איתנו בהודעות לתקשורת אלא במעשים. נראה מעשים ואז נחליט אם להיפגש. לא נעשתה פנייה רשמית לאף אחד מארגוני הקהילה. נמשיך להיאבק עד שנראה מעשים, זכויות וחקיקה. גמרנו עם פגישות ריקות מתוכן".

מוקדם יותר אמרה אריאלי לחדשות עשר כי מדובר במחאה החברתית הכי גדולה מאז 2011. "זה יום היסטרי והיסטורי", אמרה אריאלי לחדשות עשר. "היום אנחנו במחאה ארצית ברחבי הארץ. מי שחושב שהקהילה הגאה נמצאת רק בתל אביב טועה טעות מרה, הציבור הישראלי מתעורר".

"זו המחאה החברתית הכי גדולה מאז 2011 ולכן היום הזה היסטרי והיסטורי", הסבירה. "ישראל מוכנה לשוויון. הגיע הזמן שהממשלה תתיישר עם התמיכה הציבורית". לדבריה, "כשאנחנו מדברות על פוליטיקה יש פוליטיקה מפלגתית וחברתית. היום זה האימא של הפוליטי, אבל לא מפלגתי. פוליטיקה בעיני זה יחסי כוח, והשביתה משנה את יחסי הכוח ומחזיקה את הכוח לאזרחים ולאזרחיות. אנחנו דורשים שוויון וחברה ליברלית".

דניאל יונס, הומו ודתי שהשתתף בהפגנת המחאה בירושלים, התייחס גם הוא למאבק הקהילה הגאה, שנערך במקביל לצום ט' באב. "אני צם כמו כל שנה, ולעשות את ההליכה מהכותל עד לבית ראש הממשלה מצריך מאמץ ביום שכזה, אבל מדובר במאבק על הזכויות שלנו", אמר בריאיון ל"חמש עם רפי רשף". הוא סיפר כי "להפתעתי, לא נתקלתי בהרבה התנגדות", אולם הבהיר: "היו כמה הערות, אפילו כמה יריקות".

 מפגיני קהילת הלהט"ב חוסמים את נתיבי איילון
 

מפגיני קהילת הלהט"ב חוסמים את נתיבי איילון( עמר שלו)

 

"זה מאוד עצוב שדווקא ביום הצום של ט' באב יש אנשים שמגיבים בצורה כזו", הוסיף. "העיקר אבל שרוב התגובות היו אוהדות. התחושה היא שרוב העם איתנו והגיע הזמן שחברי הכנסת יבינו שהכוח נמצא אצלנו". יונס עוד סיפר כי "זכיתי במשפחה וקהילה תומכות, אבל זה היוצא מן הכלל שלא מעיד על הכלל. יש כאלה שלצערי גם נזרקים מהבית". בנוגע לחקיקה, אמר כי "קיוויינו שהחוק יעבור, לא בשביל שיקל עלינו מבחינה כלכלית להתחיל בהליך של פונדקאות, אלא גם בפן של הגנה על נשים פונדקאיות, שזה גם חשוב. אני משתדל אבל להישאר אופטימי, גם בימים קשים מסוג זה".

עקב עצרת המחאה המרכזית, החל מהשעה 18:30 יחסמו לתנועה הצירים הבאים במרכז תל אביב: אבן גבירול בין שאול המלך לארלוזורוב לשני הכיוונים, בן גוריון משלמה המלך, פרישמן מכיכר מסריק, דוד המלך מוויצמן, בלוך מארלוזורוב.

בתל אביב התקיימה מחאה מול קריית הממשלה בנוכחות כאלף איש, שחסמו את צומת עזריאלי ואת נתיבי איילון דרומה, ועברו לחסום כבישים ברחבי העיר. בירושלים המפגינים חסמו את הכביש המוביל למעון ראש הממשלה, ומאוחר יותר אף נעצרו שניים, אחד מהם פעיל מרצ, אייל לוריא פרדס, מועמד מרצ למועצת העיר בבירה. אירועי מחאה נוספים נערכו ביותר מעשר ערים ברחבי הארץ.