אם פונדקאית: "כשהתינוקת הגיעה להוריה הייתי הכי מאושרת בעולם"

חגית לוי הגיבה ב"חמש עם רפי רשף" לקריאה לאיסור גורף על פונדקאות: "השוו אותנו לזונות - הם לא מבינים". לדבריה, "אנשים לא מבינים כמה פיקוח יש על ההליך בארץ"

מחאת הלהט"ב שהגיעה לשיאה היום (ראשון) העלתה לשיח הציבורי את סוגיית הפונדקאות, והציפה גם קולות הקוראים לאיסור כללי על קיום ההליך בארץ בשל ההיבטים המוסריים של תשלום עבור שימוש בגופה של אישה, גם בלי קשר לנטייה המינית של ההורים.

חגית לוי היא אם לשלושה, ששימשה לאחרונה כפונדקאית, וילדה בת לזוג הורים אחרים לפני כחודשיים וחצי. בעקבות הביקורת על ההליך בה נתקלה ברשתות החברתיות, היא החליטה לספר את סיפורה. בריאיון ל"חמש עם רפי רשף", לוי אמרה כי לא חששה מהיקשרות לתינוק שלא תגדל.

"לא חששתי כי זה הכל עניין פסיכולוגי. לכל אורך הדרך ידעתי שזה לא ילד שלי", אמרה, והוסיפה: "זה ביצית וזרע של ההורים הביולוגיים, אני סך הכל נושאת את העובר, ולכן לרגע לא הרגשתי שאני נקשרת או פחדתי ממה שיהיה אחרי הלידה. כשהתינוקת הגיעה להורים שלה הייתי הבן אדם הכי מאושר עליי אדמות".

חגית לוי בעת ההיריון
 

חגית לוי בעת ההיריון (חדשות עשר)

 
 
 
 

"שמעתי את כל הקולות שקוראים לזה 'השכרת רחם', 'סחר באיברים', וגם את אלו שהשוו אותנו לזונות, אבל זה אנשים שבאמת לא מבינים מה זה התהליך הזה ולא מבינים כמה אנחנו עוברות כדי להתקבל אליו, וכמה פיקוח יש", אמרה לוי למבקרים. זאת, חרף הנתונים המצביעים על כך ש-80% מהפונדקאיות בארץ עשו זאת בשל מצבן הכלכלי, וחרף ההבדלים בין הליכי פונדקאות בארץ ובמדינות אחרות.

לוי התייחסה גם לתשלום שמוענק לפונדקאיות: "הכסף הוא רק פיצוי. זה משהו קטן תמורת הדבר הגדול שאני עשיתי. אני בפורום של פונדקאיות שכולל מעל מאה נשים שכולן חזקות ומעצימות, כולן נשות קריירה, עם משכורות טובות ומשפחות".  

"זה פשוט לתת את המתנה הכי גדולה שיכלתי לתת בחיים", אמרה לוי, וסיפרה גם על היחס שקיבלה ממשפחתה בעקבות ההחלטה השנויה במחלוקת: "בן זוגי היה איתי לאורך כל הדרך, גם בלידה ואפילו בחלק מהוועדות. הוא אמר שהוא פחות מתחבר לזה אבל שאם זה החלום שלי הוא איתי. הוא גם כל הזמן אמר שלא יהיה בקשר עם הזוג אחרי הלידה, אבל היום הוא לא יכול כי הוא כל כך אוהב אותם".