אבא של סמ"ר אביב לוי שנפל בגבול רצועת עזה, חדשות עשר

אביו של החייל שנפל בגבול הרצועה: "הוא לא היה אמור להיות שם"

יעקב לוי, אביו של אביב שנפל מירי צלפים, סיפר: "הוא יהיה איתנו עד הסוף החיים, זו לא פרידה". חברתו לחדשות עשר: "הייתי האחרונה שדיברה איתו, חצי שעה לפני האירוע"

יעקב לוי, אביו של אביב, שנפל בגבול הרצועה, סיפר היום (ראשון) כי "ממה שאנחנו יודעים, הוא לא היה אמור להיות שם". לדבריו, "הייתה קבוצה חדשה בשטח, ורצו ממנו, בגלל שהוא מכיר את השטח, שיהיה צמוד אליהם. הוא הסביר לחייל על המקום ואז פגע בו כדור". 

"אימא שלו מאוד מחוברת אליו", הוסיף לוי. "לא חשבנו שקרה משהו, כי לפעמים כשהוא יוצא לשטח סוגרים טלפונים, אז זה לא נדיר". הוא עוד סיפר: "אתה לא יכול להתאמן לדבר כזה. זו צלקת לכל החיים. הוא לא היה רוצה שהמשפחה תישבר. אנחנו נכבד אותו. הוא יהיה איתנו עד סוף החיים, זה לא פרידה".

לוי הוסיף כי "יש לאביב שלושה אחים, אחד בן ארבע וחצי, הוא היה כמו אבא קטן. לגדולים ממנו סיפרנו מה שהיה, לקטן אמרנו שאנשים רעים פגעו בו והוא עלה לשמים".

 
 
 

שחר ארז, בת זוגו של לוי, סיפרה עליו לחדשות עשר: "אביב היה גיבור. הוא אהב את מה שהוא עושה, תמיד היה נאמן לחיילים שלו. היה אומר כמה הוא אוהב ומעריך אותם". ארז סיפרה על השיחה האחרונה ביניהם: "הייתי האחרונה שדיברה איתו, חצי שעה לפני האירוע. הוא אמר שלא היה משהו חריג. הוא שאל אותי איפה אני ומה אני עושה, אמר שהוא אוהב אותי ושידבר איתי יותר מאוחר. מאז לא דיברנו".

"ידעתי שיש הסלמה. הייתי מול החדשות כי דאגתי שהוא לא עונה לטלפון", אמרה ארז, "נסיתי לבדוק בכל דרך אפשרית מי זה שנפגע, כי אמרו שהפגוע בגזרת כיסופים וידעתי שהוא תפס קו שם. רק בשעה עשר בלילה גליתי שזה הוא".

ארז סיפרה על ההיכרות הארוכה עם לוי והקשר הזוגי עמו: "הכרנו בבית הספר, אני הייתי בכיתה י' והוא שנתיים מעלי. בתקופה האחרונה התחלנו להיות בקשר, סביבות החודשיים". עוד הוסיפה כי "לא היינו נפגשים הרבה, כי אני הייתי תצפיתנית והוא קרבי והיציאות שלנו היו הפוכות. אבל בזמנים שהיינו בבית היינו נפגשים, הולכים לים או לכל מקום אחר שרק היינו רוצים".

"הקשר שלנו היה קצר, חשבתי עליו לעתיד, שיש לנו הרבה דברים לעשות ביחד", אמרה ארז, "חשוב לי שידעו שהוא היה בן אדם שאוהב את החיים, תמיד שמח ותמיד מחייך".

 סמ"ר אביב לוי, שנהרג מירי צלפים בדרום רצועת עזה
 

סמ"ר אביב לוי, שנהרג מירי צלפים בדרום רצועת עזה (באדיבות המשפחה )

 

דודו של לוי, נועם, סיפר כי "אביב היה ילד מאוד מיוחד. כנכד בכור, שימש דמות לחיקוי לאחים ולאחיינים שלו. ילד שמגיל צעיר ידע לשים את המטרות שלו בצורה יסודית. כשהוא החליט להיות לוחם, היה ברור שזה רק גבעתי. הוא עשה הכל לבד ובשקט כדי להגיע לשם"

"המג"ד סיפר כמה אביב אהב את החיילים שלו, שהוא היה גורם מאחד והיה אפשר לסמוך עליו – לא פחות משאר הקצינים", אמר לוי, "בשעה של הפעילות אביב היה אמור להיות במנוחה, אך הוא ניגש למפקד ודרש לצאת לשטח – מתוך מקום של נתינה ואהבה".

סמ"ר אביב לוי שנפל בגבול רצועת עזה
 

סמ"ר אביב לוי שנפל בגבול רצועת עזה (באדיבות המשפחה )

 

"לאביב היו המון חברים, והוא היה אמור להיות בן 21 ב-4 באוגוסט", הוסיף לוי. "בתכניות, היה השחרור בעוד כשלושה חודשים. הוא היה אמור לצאת לטיול בדרום אמריקה. הוא תכנן הכל. תכנן לפתוח עסק. סמכנו עליו, ידענו שכל מה שהוא עושה זה בצורה רצינית. והכל נעצר"

לוי ציין כי אחיינו "תמיד הקפיד להתלבש בביגוד ממוגן, אבל זה לא עזר". עוד סיפר לוי כי "לטענת המפקד היה צלף שהשתמש בקליע גדול וחזק, שלצערנו המיגון הצבאי לא הספיק. הם שלחו את זה לבדיקות של חיל החימוש. לנו זה כבר לא יעזור, נקווה שזה יעזור לחיילים אחרים ושצה"ל יספק הגנה ראויה לחיילים שלו".

דודו של סמ"ר אביב לוי שנפל בגבול רצועת עזה
 

דודו של סמ"ר אביב לוי שנפל בגבול רצועת עזה(חדשות עשר )

 

דודו של לוי הוסיף על מה שעברה המשפחה באותו היום: "ביום שישי בסביבות 8 בערב, המפקד של האח הצעיר התקשר אליו וביקש ממנו להגיע הביתה, כי הוא אמור להקפיץ אותו למשימה בצפון. כשהוא הגיע, חיכו לו נציגים של הצבא ובישרו לו את הבשורה המרה. להורים, שהיו במלון בחופשה באיטליה, הגיע הנספח הצבאי באיטליה, ובישר להם, דאג וליווה אותם. איך שהם נחתו הם נסעו מיד להיפרד מאביב בבית החולים ברזילאי".

"שמענו בחדשות שהייתה תקרית קשה", סיפר לוי, "נסינו להשיג את אביב ושלחנו הודעות. חשבנו שהוא במשימה והוא לא יכול לענות. בסוף הודיעו לנו שההרוג זה הוא".

מאות אנשים ליוו מוקדם יותר למנוחות את סמ"ר אביב לוי בבית העלמין שבפתח תקווה. לוי, שהיה אמור לחגוג את יום הולדתו ה-21 בעוד כשבועיים, נפל ביום שישי במהלך ההפגנות של תושבי עזה על גדר המערכת. צלפים ברצועה ירו לעבר כוחות צה"ל, שהיו על הגדר באזור כיסופים. לוי, שנשא אפוד קרמי, נורה בחזה. הוא פונה במסוק לבית החולים סורוקה בבאר שבע, אולם שם נאלץ הצוות הרפואי לקבוע את מותו.

בתוך כך, הבוקר הגיע הרמטכ"ל גדי איזנקוט לנקודה שבה נפל לוי וקיים הערכת מצב ושיח מפקדים עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף יהודה פוקס, מפקדי החטיבות ומפקדי הגדודים הפועלים בגזרת האוגדה. הרמטכ"ל ציין לחיוב את פעילותם של המפקדים לאורך החודשים האחרונים אל מול האתגרים הבטחונים ופעילות הטרור של ארגון הטרור חמאס.