דיווח: לפני שפונו - המורדים שרפו את מעבר קוניטרה

לפי SKY NEWS בערבית, פעילי ארגון ג'בהת א-נוסרה הציתו דליקה, לפני שהחלו לנוע צפונה במסגרת הסכם פינוי המורדים, לאור השתלטות מחדש של משטר אסד על האזור

פעילי ארגון ג'בהת א-נוסרה, סניף אל-קאעידה בסוריה, שרפו היום (ראשון) את מעבר הגבול בצד הסורי בקוניטרה, לפני שפונו צפונה במסגרת השתלטותו מחדש של משטר אסד על אזורים בשליטת המורדים. כך דווח ברשת SKY NEWS בערבית.

המתקפה של הצבא הסורי ובסיוע אווירי של רוסיה, מאלצת את כוחות המורדים להתפנות לאזור אידליב, שם עדיין שולטים המורדים.

 
 
 

עסקת הפינוי גובשה באמצעות קצינים רוסים ומורדים במחוז קוניטרה בשבוע שעבר, מתירה מעבר בטוח למורדים, כ-2,500, המסרבים להישאר ולחיות תחת משטר אסד. הנותרים, שבחרו להישאר, קיבלו הבטחה מהרוסים שלא יאונה להם כל רע.

 פליטים סורים בורחים לגבול הישראלי
 

פליטים סורים בורחים לגבול הישראלי (רויטרס)

 

הבוקר סיים צה"ל להעביר 800 מאנשי ארגון ההגנה האזרחית הסורית, המכונה גם "הקסדות הלבנות", ובני משפחותיהם, מדרום מערב סוריה, דרך שטחה, למדינה שלישית. זאת, בהמשך לבקשת ארצות הברית ומדינות אירופאיות נוספות, ובהתאם להנחיית הדרג המדיני - כך לפי הודעת דובר צה"ל.

לפי הודעת הצבא, נשקפה סכנה מיידית לחייהם של הפעילים, והעברתם דרך ישראל "בוצעה כמחווה הומניטרית יוצאת דופן". "ישראל לא מתערבת בלחימה הפנימית בסוריה, וממשיכה לראות במשטר הסורי כאחראי לכל הנעשה בשטח סורים", נמסר.

על המבצע דיווח לראשונה הלילה ה"בילד" הגרמני. על פי הדיווח, אנשי הארגון חצו את הגבול בין סוריה לישראל בשיירה של אוטובוסים שלוותה על ידי משטרת ישראל וכוחות או"ם - והועברו לירדן. עוד נמסר כי לממשל בעמאן הובטח שהפעילים יועברו בהמשך למדינות אירופה ואף לקנדה.