שר הביטחון אביגדור ליברמן במעבר כרם שלום, חדשות עשר

ליברמן: "כל עוד אצלנו יש בלוני תבערה - בעזה לא יחזרו לשגרה"

שר הביטחון מסר בכרם שלום לתושבי עזה כי אם יישמר השקט, המעבר ומרחבי הדייג יחזרו למתכונת רגילה ביום שלישי. הרמטכ"ל קיים הערכת מצב בנקודה שבה נפל סמ"ר אביב לוי

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, העביר היום (ראשון) מסר לתושבי רצועת עזה ואמר כי "כל עוד בצד שלנו יש בלוני תבערה, גם שם החיים לא יחזרו לשגרה".

"ראינו אתמול את היום אולי הכי רגוע מאז ה-30 במרץ", הוסיף ליברמן במהלך ביקור במעבר כרם שלום יחד עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף כמיל אבו רוקון. "המסר לתושבי עזה: המפתח זה הלחץ שלכם על החמאס".

"גם היום, למרות התבערה והשריפה שראינו, אנו עדיין ממשיכים להעביר מזון ותרופות", אמר ליברמן. "אנו לא יכולים לעשות מעבר לכך. אם היום ומחר ימשך המצב כמו אתמול, ביום שלישי נחזיר את מעבר כרם שלום למתכונת רגילה וגם את מרחבי הדייג", סיכם שר הביטחון. "המפתח הוא אפס בלוני תבערה, חיכוך על הגדר וירי".

 שר הביטחון ליברמן בביקור במעבר כרם שלום
 

שר הביטחון ליברמן בביקור במעבר כרם שלום( חדשות עשר)

 
 
 
 

אמירתו של ליברמן הגיעה לאחר שהותקפו כ-60 יעדים הותקפו עד כה ברצועה ביום שישי האחרון. זאת, במתקפה נרחבת שבה פתח חיל האוויר לאחר שנורה למוות חייל צה"ל סמל-ראשון אביב לוי על ידי צלפים באזור כיסופים, במהלך ההפגנות השבועיות בגבול הרצועה. הבוקר הגיע הרמטכ"ל גדי איזנקוט לנקודה שבה נפל לוי וקיים הערכת מצב ושיח מפקדים עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף יהודה פוקס, מפקדי החטיבות ומפקדי הגדודים הפועלים בגזרת האוגדה. הרמטכ"ל ציין לחיוב את פעילותם של המפקדים לאורך החודשים האחרונים אל מול האתגרים הבטחונים ופעילות הטרור של ארגון הטרור חמאס.

אתמול נמסר מדובר צה"ל נמסר כי הושמדה מפקדת גדוד חאן יונס של חמאס בדרום הרצועה ובחאן יונס. מוקדם יותר הושמדה מפקדת גדוד זייתון, בצפון הרצועה. בצה"ל ממקדים מאמצים בפגיעה במפקדות חמאס, במטרה לפגוע בארגון באופן הקשה ביותר.

בתקיפה בחאן יונס הושמדו יכולות פיקוד ושליטה של הגדוד, משרד מפקד הגדוד וכן יכולות ייחודיות בתחום האווירי ובהן מחסן כלי טיס בלתי מאוישים, יכולות הגנה אווירית, תצפיות ומפעל לייצור רכיבים לבניית תשתיות תת קרקעיות. בתקיפה במפקדת גדוד זייתון, הושמדו יכולות במפקדה בהן מחסני אמצעי לחימה, מחסני ציוד ללחימה, מתחמי אימונים, עמדות תצפית, חמ"ל הגדוד, חדרי פיקוד ושליטה, משרד מפקד הגדוד ותשתיות נוספות.

תקיפת צה"ל ברצועת עזה
 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה(חדשות עשר )

 

שליח ארה"ב למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט התייחס לתקרית בחשבון הטוויטר שלו. "בזמן שישראל עוזרת לפליטים מסוריה, חמאס פועל על מנת להרוס חיים של ישראלים כאשר גם עזה סובלת כתוצאה מהתנהלותו", כתב גרינבלט, "היום חייל ישראלי צעיר נרצח על ידי חמאס. תנחומי למשפחתו".

כמה שעות לאחר מכן, הגיעה הודעה מחמאס כי "סיכמנו עם ישראל על הפסקת אש בתיווך מצרים והאומות המאוחדות". הודעת ארגון הטרור, שנמסרה מטעם דוברו פוזי ברהום, התקבלה לאחר שמוקדם יותר דווח כי מצרים ומתווכים בין-לאומיים הגיעו להבנות בנוגע לרגיעה.