מחאת הלהט"ב נגד חוק הפונדקאות , חדשות עשר

מאות חסמו את איילון, 2 נעצרו בהפגנה בי-ם: החלה מחאת הלהט"ב

מצפון עד דרום - רבים מפגינים ברחבי הארץ. בתל אביב חסמו כאלף איש את העורק הראשי של העיר, כמו גם צירים נוספים. גם בבירה ובחיפה שיבשו המוחים את התנועה

  • פורסם ב:
  • 22/07/2018 07:51
  • |
  • עודכן ב:
  • 22/07/2018 11:00
  • |
  • כתבים:
  • נריה קראוס

קהילת הלהט"ב ותומכיה מוחים היום (ראשון) נגד התיקון לחוק הפונדקאות, שאושר בשבוע שעבר בכנסת, ללא הסעיף המאפשר לגברים יחידנים פונדקאות. חברות רבות במשק הודיעו כי יאפשרו לעובדיהן להיעדר מהעבודה. החל מהבוקר ועד שעות הערב, יתקיימו הפגנות בכל רחבי הארץ, כשהעצרת המרכזית תיערך ב-20:30 בכיכר רבין בתל אביב.

 מפגיני קהילת הלהט"ב חוסמים את צומת עזריאלי
 

מפגיני קהילת הלהט"ב חוסמים את צומת עזריאלי( חדשות עשר)

 

בתל אביב התקיימה מחאה מול קריית הממשלה בנוכחות כאלף איש, שחסמו את צומת עזריאלי ואת נתיבי איילון דרומה, ועברו לחסום כבישים ברחבי העיר. בירושלים המפגינים חסמו את הכביש המוביל למעון ראש הממשלה, ומאוחר יותר אף נעצרו שניים, אחד מהם פעיל מרצ, אייל לוריא פרדס, מועמד מרצ למועצת העיר בבירה. במקביל נפתח מאהל מחאה בשדרות רוטשילד, בו גם הוקם אולפן שידור, אותו מנחים נציגים בולטים ומוכרים מהקהילה הגאה, בהם נסלי ברדה, ניצן הורביץ, אורנה בנאי, גל אוחובסקי, אסי עזר, בל אגם, נדב אבוקסיס ומושיק גלאמין.

בווידאו: מחאת הלהט"ב בירושלים

בווידאו: מפגינים חוסמים את הכביש בצומת עזריאלי

 
 
 

בווידאו: פעיל מרצ, אייל לוריא פרדס, מועמד מרצ למועצת העיר בירושלים, נעצר בהפגנה בי-ם

מהמשטרה נמסר כי המפגינים הפרו את תנאי ההפגנה בכך שחסמו את נתיבי איילון. "לצערנו בחרו חלק מהמפגינים להפר את הסיכומים המוקדמים ותנאי ההפגנה, וכעת הם מפרים את הסדר וחוסמים את איילון דרום באזור מחלף השלום", נמסר בשעה שנחסם הכביש. 

מפגיני קהילת הלהט"ב חוסמים את נתיבי איילון

מפגיני קהילת הלהט"ב חוסמים את נתיבי איילון( עמר שלו)

 
 מפגיני קהילת הלהט"ב חוסמים את נתיבי איילון
 

מפגיני קהילת הלהט"ב חוסמים את נתיבי איילון( עמר שלו)

 

כמו כן, נערכות הפגנות בכיכר פריז בירושלים, בקניון הנגב בבאר שבע, ברחוב העצמאות בחיפה - שגם שם נרשמו חסימות, ובצומת כרמיאל. בהמשך היום יפתחו מוקדי מחאה נוספים ברחבי הארץ, בין היתר בכפר סבא, אבן יהודה, פרדם חנה-כרכור, עפולה, מודיעין וכוכב יאיר. בשעה 18:00 תתקיים צעדת מחאה למען טרנסג'נדרים וטרנסג'נדריות, שתצא מגינת לוינסקי בת"א ותסתיים בכיכר רבין בעיר, שם כאמור תיערך העצרת המרכזית.

עשרות שוטרים יהיו פרוסים במוקדים השונים במטרה לשמור על בטחונם של משתתפי המאות. בנוסף יפרסו עשרות שוטרי תנועה אשר יעסקו בהכוונה ובהזרמה של התנועה. 

בווידאו: ההפגנה בחיפה (צילום: ארנון אלוש)

 
עקב המחאה, החל מהשעה 18:30 יחסמו לתנועה הצירים הבאים: אבן גבירול בין שאול המלך לארלוזורוב לשני הכיוונים, בן גוריון משלמה המלך, פרישמן מכיכר מסריק, דוד המלך מוויצמן, בלוך מארלוזורוב.

הפגנות הלהט"ב בת"א נגד חוק הפונדקאות
 

הפגנות הלהט"ב בת"א נגד חוק הפונדקאות(חדשות עשר )

 

בין האירועים, צפויה גם מחאה פרטית של זהורית שורק, לסבית דתיה שחיתנה זוגות רבים בקהילה הגאה, שהודיעה על שביתת רעב מול ביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהצביע נגד ההסתייגות הקוראת להכליל גם אבות גאים בחוק הפונדקאות.

בווידאו: מפגינים בקריית הממשלה בת"א

חן אריאלי, יו״ר האגודה למען הלהט״ב, אמרה לחדשות עשר: ״אנחנו צופים שהמונים יגיעו לתמוך בנו. עבדנו לאורך כל סוף השבוע ואל תוך הלילה ואנחנו מקבלים פידבקים מדהימים מהשטח ומהציבור. אנחנו מרגישים שהיום זהו יום היסטורי. עבר על הקהילה הגאה שבוע קשה. החלטנו להוריד את הכפפות. כשהודענו על שביתה יזומה לא תיארנו לעצמנו את גודל התמיכה שנקבל מכלל הציבור בישראל. היום כולם מבינים - לפגוע בקהילה הלהט״בית זה לפגוע בכל הציבור הישראלי״.

כאמור, חברות רבות במגזר העסקי הביעו תמיכה במאבק הקהילה הגאה ואפשרו לעובדיהם להיעדר מהעבודה. בין החברות, בזק, IBM, פייסבוק, טבע, סופר פארם וסודהסטרים, לצד שורה ארוכה של חברות ועסקים קטנים יותר. כמו כן, בית החולים איכילוב הודיע על תמיכה בשביתת המחאה, כמו גם ישראייר ואל על - שהדגישה כי תעשה "ככל שידה משגת לאפשר לאנשינו לקחת חלק במחאה, תוך התחשבות בלוח הטיסות הגדוש". הגדילו לעשות כמה חברות והצהירו כי יסייעו בעשרות אלפי שקלים למי שייבחר בתהליך פונדקאות.

הפגנה בצומת שילת, הבוקר:

גם הסתדרות העובדים הביעה תמיכה בשביתה. יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הוציא ביום חמישי חוזר לכלל הוועדים ברחבי הארץ בו הוא קרא לוועדים ולהנהלות לאפשר לעובדים, המשתייכים לקהילת הלהט"ב, להשתתף במחאה מבלי לפגוע בזכויותיהם. בין ראשי הוועדים שהגיעו לסיכום מול ההנהלות, יו"ר ועד העובדים בקק"ל ישראל גולדשטיין, יו"ר ארגון עובדי תנובה אחיאב שמחי, יו"ר ועד עובדי פרטנר קרן אופק, ויו"ר ועד עובדי פלאפון ברק לוי.