"מחווה הומניטרית יוצאת דופן": צה"ל חילץ 800 פעילים מסוריה

אנשי "הקסדות הלבנות" ומשפחותיהם פונו דרך שטח הארץ לירדן לאחר שנשקפה סכנה מידית לחייהם. נתניהו: "טראמפ וטרודו פנו אליי בבקשה לעזרה - אישרתי כצעד הומניטרי חשוב"

צה"ל סיים להעביר הבוקר (ראשון) 800 מאנשי ארגון ההגנה האזרחית הסורית, המכונה גם "הקסדות הלבנות", ובני משפחותיהם, מדרום מערב סוריה, דרך שטחה, למדינה שלישית. זאת, בהמשך לבקשת ארצות הברית ומדינות אירופאיות נוספות, ובהתאם להנחיית הדרג המדיני - כך לפי הודעת דובר צה"ל.

לפי הודעת הצבא, נשקפה סכנה מיידית לחייהם של הפעילים, והעברתם דרך ישראל "בוצעה כמחווה הומניטרית יוצאת דופן". "ישראל לא מתערבת בלחימה הפנימית בסוריה, וממשיכה לראות במשטר הסורי כאחראי לכל הנעשה בשטח סורים", נמסר.


 

בווידאו בתמונות: האוטובוסים שהובילו את הפעילים לשטח ירדן

על המבצע דיווח לראשונה הלילה ה"בילד" הגרמני. על פי הדיווח, אנשי הארגון חצו את הגבול בין סוריה לישראל בשיירה של אוטובוסים שלוותה על ידי משטרת ישראל וכוחות או"ם - והועברו לירדן. עוד נמסר כי לממשל בעמאן הובטח שהפעילים יועברו בהמשך למדינות אירופה ואף לקנדה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למבצע, ומסר: "לפני ימים אחדים פנה אליי הנשיא טראמפ, ופנו גם ראש ממשלת קנדה טרודו ואחרים, בבקשה שנעזור להוציא מסוריה מאות אנשי 'קסדות לבנות'. אלה אנשים שהצילו חיים ונמצאו עכשיו בסכנת חיים. לכן אישרתי להעביר אותם דרך ישראל למדינות נוספות, כצעד הומניטרי חשוב". לדבריו, "במקביל, אנחנו לא מפסיקים לפעול בסוריה נגד ניסיונות ההתבססות הצבאית של איראן שם".

 ארגון הקסדות הלבנות בסוריה
 

ארגון הקסדות הלבנות בסוריה( רויטרס)

 
 
 
 

שר החוץ הבריטי, ג'רמי האנט, הגיב בטוויטר על הפינוי: "חדשות טובות, בריטניה וידידותיה פינו בבטחה את ארגון "הקסדות הלבנות" ובני משפחותיהם. תודה לישראל ולירדן על שפעלו במהירות לבקשתנו. "הקסדות הלבנות" הם האמיצים ביותר, שפועלים במצב נואש ומתפקדים כקרן אחרונה של תקווה".

סוכנות הידיעות הסורית הממלכתית פרסמה ביום חמישי כי קיימים דיווחים על הגעה להסכם עם המורדים במחוז קוניטרה, הסמוך לגבול הישראלי. על פי הדיווח, ההסכם מתבסס על עזיבת "הטרוריסטים", כלומר כל הארגונים המתנגדים למשטר, למחוז אידליב, לצד הסדרת מעמדם של לוחמי האופוזיציה המעוניינים להישאר באזור. 

גורם בקרב המורדים טען כי ההסכם כולל חזרה של שני גדודים של הצבא הסורי לאזור שביתת הנשק משנת 1974, בליווי כוחות רוסיים. עוד כווח כי המורדים ימסרו את הנשק הכבד שברשותם לשלטונות הסוריים, וכי חלק מהעמדות בהן החזיקו עד כה המורדים יועברו לידי האו"ם.

 פליטים סורים בורחים לגבול הישראלי
 

פליטים סורים בורחים לגבול הישראלי (רויטרס)

 

לפי המשטר בדמשק, מדובר ב"הסכם כניעה" של המורדים, הדומה להסכם שהושג לאחרונה במחוז דרעא, לפיו מי שלא מעוניין להישאר יעזוב עם בני משפחתו. בכל מקרה, לטענת המשטר, צבא אסד ייכנס לקוניטרה ללא קרב, וישוב לנקודות שהחזיק בהן לפני שנת 2011. עם זאת, קיימים חילוקי דעות בין מנהיגי המורדים בקוניטרה אם לקבל ההסכם, וצפויה להתקבל הכרעה בעניין בזמן הקרוב. 

עוד קודם לכן, בשבוע שעבר, עשרות סורים התאספו באזור הגבול של ישראל עם סוריה, ליד רמת הגולן. לטענת עד ראייה ששוחח עם סוכנות הידיעות "רויטרס", הסורים צעדו ממחנות פליטים ונעצרו כ-200 מטרים מהגבול. חלק מהם הניפו בדים לבנים.

חיילי צה"ל, לפי הדיווחים, קראו לעברם: "אתם מתקרבים לגבול של ישראל. חזרו לאחור. אנחנו לא רוצים לפגוע בכם". כעבור זמן מה, פנו הסורים לאחור לכיוון מחנות הפליטים. בדובר צה"ל הוסיפו כי הפגנה שיצאה ממחנה הפליטים עמדה להיכנס לשדה מוקשים ולכן ביקשו מהסורים להתרחק.

 פליטים בדרום סוריה
 

פליטים בדרום סוריה (חדשות עשר )

 

מאוחר יותר, ביום שישי, שגריר רוסיה בישראל אנטולי ויקטורוב אמר בריאיון לרשת "רוסיה 24" כי ישראל ורוסיה הגיעו להבנות לגבי המצב בגבול בין ישראל לסוריה. הוא ציין כי נציגי משרדי החוץ וההגנה של רוסיה ביקרו לאחרונה בישראל והגיעו להסכמה עם מקביליהם בירושלים על הצורך להגיע ליציבות בשטחי סוריה הסמוכים לגבול הישראלי.

"הצדדים הגיעו להבנה בנוגע לאופן שבו השטחים האלה צריכים להיראות אחרי הפינוי המלא של קבוצות הטרוריסטים", הוסיף ויקטורוב, בהתייחסות לארגוני המורדים. "הצדדים הגיעו להבנה כיצד זה יראה עבור ישראל". לדבריו, "יש פרסומים שונים בכלי התקשורת, לפיהם ארגונים מסוימים ייסוגו מהאזור. זה נכון למדי. להערכתי, הדיונים בין הצדדים הביאו לשביעות רצון בשני הצדדים".