הנייה מגיע למוקד ההפגנות, חדשות עשר

ישראל בחרה לנקוט בהסלמה מדורגת בעזה - ההימור הצליח | פרשנות

הפסקת האש, שהתקבלה בין השאר בשל לחץ מצרי עז, תצטרך לעמוד למבחן בימים הקרובים. חמאס לא היה מעוניין בהידרדרות מלכתחילה, ולכן נעתר מיד לבקשת קהיר

ההסלמה בדרום: בפעם הראשונה מאז שהחלה הפרחת העפיפונים ובלוני התבערה, בחמאס התחייבו להפסיק את ההצתות. אבל עם זאת, צפירת ההרגעה עדיין רחוקה, והפסקת האש השברירית הזו תצטרך לעמוד למבחן בימים הקרובים.

צה"ל הגיב באמצעות "הסלמה מדורגת", כלומר תקף תשתיות מבחירה, השתדל שלא לפגוע בפעילים כדי להשאיר לעצמו מדרגות הסלמה נוספות – וזה הספיק. כבר בלילה הגיעו פניות בהולות של חמאס אל המצרים, שהביעו את נכונותם לעצור את האש.

 
 
 

נראה שמלכתחילה, הנהגת חמאס לא התכוונה לבצע את ירי הצלפים שממנו נהרג סמ"ר אביב לוי ביום שישי, ולא עמדה מאחוריו. עובדה, הירי בוצע בשעה שאיסמעיל הנייה בעצמו היה על קו הגדר והיה חשוף לאש צלפים של צה"ל, ולכן לא נראה הפעם שההסלמה הייתה על דעת ארגון הטרור השולט ברצועה.

 הנייה מגיע למוקד ההפגנות
 

פניות בהולות למצרים. הנייה בסיור ליד הגדר, אתמול( חדשות עשר)

 

גם המצרים הצטרפו לאיומים הישראלים על חמאס, והודיעו כי אם לא ינצרו את האש הם יטילו עליהם סנקציות כלכליות. הלחץ עבד, ואנשיו של הנייה הודיעו כי הם מוכנים לעצור, לא רק את הירי לעבר ישראל אלא גם את "טרור ההצתות", שליחת בלוני ועפיפוני התבערה לעבר ישראל.

בינתיים מבחינת צה"ל אין שינוי בהנחיות. במידה והפלסטינים ימשיכו לשגר בלוני ועפיפוני תבערה – צה"ל רשאי מבחינתו לתקוף אותם. הימים הקרובים, אם כך, צפויים להיות ללא ספק ימי המבחן להפסקת האש הזאת, שיכולה להיות מופרת בכל רגע.