רוכב אופניים חשמליים בשביל ברחוב אבן גבירול בתל אביב, חדשות עשר

היעדר תשתיות וחקיקה: ההתמודדות הלקויה עם כלי הרכב החשמליים

מספר האופניים והקורקינטים בנסיקה, וכך גם כמות הנפגעים בתאונות במעורבותם, אך המדינה לא מצליחה לאכוף את המציאות החדשה. "מורידים לכביש ילדים חסרי ניסיון"• המפצח

מאז תחילת השנה נרשמה ירידה במספר כלי הרכב החדשים שעלו על הכביש, לעומת זאת מספר האופניים והקורקינטים החשמליים בנסיקה מטורפת, כשכמעט 400 אלף מסוג זה הצטרפו למעגל. למרות זאת מדינת ישראל עדיין לא הכינה את התשתיות המתאימות לכלים החדשים, כשגם החוקים ותקנות התחבורה מיושנים.

יובל כרמי, אדריכל ומתכנן ערים העוסק בתחבורה ציבורית, אמר כי "מדובר במהפכה. הרוכבים אמנם נמצאים במספר קטן ומעוררים כרגע אנטי מאוד גדול מצד הנהגים, אבל בקרוב הם יהיו חלק מכל משפחה וכבר לא ניתן יהיה להתכחש עליהם". כרמי התייחס לכך שהממסד מתנגד לתהליך: "המהפכה תיקח זמן כי האנשים הם אלה שצריכים להניע אותו, הממסד אמנם לא תומך בתהליך כי הוא עלול להפסיד כסף רב מירידת כמות כלי הרכב על הכביש, אך הוא ידע להרוויח כסף מביטוח ומאגרות גם בתחום הזה".

רוכב אופניים חשמליים בשביל ברחוב אבן גבירול בתל אביב
 

רוכב אופניים חשמליים בשביל ברחוב אבן גבירול בתל אביב (חדשות עשר)

 

גם מי שהחליט לעזוב את הרכב ולהגיע למקום עבודתו מיואש מהמחסור בתנאים. אחד מהם הוא יותם אביזוהר, חבר ב"ישראל בשביל האופניים", שסיפר כי "רכיבה על אופניים אינה סצנה תל אביבית בלבד אלא נפוצה בכל רחבי הארץ. למרות זאת, אין לנו איפה לרכוב וזה מסוכן מאוד עבורנו". עוד הוסיף כי זה "המדינה צריכה להשקיע ברצועה מצומצמת של אספלט, אך היא בוחרת לא לנצל את ההזדמנות הזולה הזו". אביזוהר שם את האצבע המאשימה על הרשויות המקומיות, ואמר: "כתושב חולון אני לא יכול להגיע לכביש מהיר כי אין לי מסלול. ככה זה בכל עירייה, כיוון שראשי הערים לא רוצים לפגוע בציבור הנהגים הפרטיים ולא לפגוע בעצמם מבחינה אלקטורלית".

לפני כשנתיים החליט השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, לתת לפקחי הרשויות המקומיות סמכויות אכיפה בעבירות של אופניים וקורקינטים חשמליים. עם זאת, בפועל זה לא באמת קורה, ובהיעדר תשתיות, חקיקה ואכיפה - מספר הנפגעים עולה בקצב מהיר. רחלי טבת-ויזל, מנכ"לית הרשות הלאומיות לבטיחות בדרכים, אמרה: "מתחילת השנה נהרגו 11 אנשים שרכבו על אופניים חשמליים. בכל השנה שעברה נהרגו שבעה". עוד הוסיפה כי "בכל התחומים יש ירידה במספר ההרוגים, הן מבחינת הולכי רגל והן בכבישים הבין עירוניים. רק בתחום הזה יש עלייה".

החוק הישראלי קובע שאם יש שביל לרוכבי אופניים וקורקינטים חשמליים, אז צריך לרכוב בו. אם אין שביל כזה, כפי שקורה במרבית הרחובות בישראל, חייבים לרכוב על הכביש, אך בפועל התמונה שונה לחלוטין, ורבים רוכבים על המדרכה ומסכנים את חייהם של הולכי הרגל. עו"ד ניר יעקב, סמנכ"ל אור ירוק, אמר: "המדינה מורידה לכביש נערים בלי טיפת ידע וניסיון ואומרת להם 'תתמודדו'. הם לא מכירים תמרורים וחוקי תנועה וצריכים להיות על השביל ולא על הכביש".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה "אתם תמשיכו להשמיץ אנחנו נמשיך לעשות". עם זאת, בקרוב צפויים להתחיל שני מהלכים במטרה להילחם בתופעה. הראשון, חבישת קסדה תיחשב כחובה לכל רוכב אופניים וקורקינטים חשמליים. מי שלא יחבוש קסדה יספוג קנס בסך 250 שקלים. בנוסף, ב-1000 כיתות י' ילמדו תיאוריה כדי ללמד את הנערים על חוקי התנועה והתמרורים לפני שהם משתלבים בכביש.