תקיפה ברצועה (אילוסטרציה), חדשות עשר

לראשונה מאז הפסקת האש: שריפה מבלון תבערה פרצה בנחל עוז

הדליקה בקיבוץ שבעוטף עזה היא הראשונה משעות הבוקר, אז נחתם הסכם הפסקת האש שכלל, כך לפי גורם מדיני בכיר, גם את עפיפוני ובלוני התבערה. "המצרים ערבים להפסקת האש"

ההתחממות בדרום: בלון תבערה שוגר הבוקר (שבת) לעבר קיבוץ נחל עוז שבעוטף עזה, אחרי שבלילה נכנסה לתוקפה הפסקת האש בין ישראל לחמאס. לוחמי האש בסיוע אנשי קק"ל ורשות הטבע והגנים פעלו על מנת להשתלט על הדליקה. בין השאר ניצת מתבן מלא בבלות בשטח הקיבוץ. 

מוקדם יותר אמר גורם המדיני בכיר, כי הושגה הפסקת אש בתיווך מצרים, במסגרתה חמאס התחייב להפסיק עם טרור ההצתות והפיגועים על הגדר.הגורם הבכיר אמר כי חמאס ספק מכה קשה. "המצרים ערבים לכך מולנו", אמר הגורם המדיני. "בכל מקרה המעשים בשטח הם שיקבעו את ההמשך, ואם חמאס יפר זאת הוא ישלם מחיר כבד עוד יותר".

 
 
 
 שריפה בקיבוץ נחל עוז
 

שריפה בקיבוץ נחל עוז( רפי, נחל עוז קבוצת ביגפוט תקשורת)

 

לאחר יום של עימות בעזה, חמאס מסר הלילה כי "סיכמנו עם ישראל על הפסקת אש בתיווך מצרים והאומות המאוחדות". הודעת ארגון הטרור, שנמסרה מטעם דוברו פוזי ברהום, התקבלה לאחר שמוקדם יותר דווח כי מצרים ומתווכים בין-לאומיים הגיעו להבנות בנוגע לרגיעה.

עוד קודם לכן מסרו מקורות לאל-ג'זירה כי כלל הפלגים הפלסטינים הסכימו להפסקת האש. המקורות הוסיפו כי שני הצדדים ינסו להכיל את תגובותיהם כדי לא להוביל למלחמה, אבל סייגו כי חילוקי דעות בתוך חמאס מאיימות על ההבנות. כעת, לפי הודעת חמאס, נראה שהרגיעה אכן נכנסה לתוקף.

כמה שעות לאחר מכן צה"ל הודיע לתושבי עוטף עזה בתום הערכת מצב כי ניתן לחזור לשגרה מלאה. צה"ל מסר שאין עוד צורך לשהות בסמוך למרחבים המוגנים, וחוף זיקים נפתח מחדש למבקרים. 

 בלוני תבערה
 

בלוני תבערה בשמי עוטף עזה(חדשות עשר )

 

אך למרות ההכרזה על הפסקת אש והחזרה לשגרה, טנק של צה"ל תקף עמדת חמאס בצפון רצועת עזה בתגובה לחדירת מספר חשודים אשר חצו את גדר המערכת. החשודים חזרו לשטח הרצועה. סוכנות הידיעות הפלסטינית ״מען״ דיווחה שהפלסטינים חצו את הגדר והסבו נזק לעמדה של צה״ל.

כ-60 יעדים הותקפו עד כה ברצועת עזה - כך נמסר מדובר צה"ל. זאת, במתקפה נרחבת שבה פתח חיל האוויר לאחר שנורה למוות חייל צה"ל על ידי צלפים באזור כיסופים, במהלך ההפגנות השבועיות בגבול הרצועה. מדובר צה"ל נמסר כי הושמדה מפקדת גדוד חאן יונס של חמאס בדרום הרצועה ובחאן יונס. מוקדם יותר הושמדה מפקדת גדוד זייתון, בצפון הרצועה. בצה"ל ממקדים מאמצים בפגיעה במפקדות חמאס, במטרה לפגוע בארגון באופן הקשה ביותר.

בתקיפה בחאן יונס הושמדו יכולות פיקוד ושליטה של הגדוד, משרד מפקד הגדוד וכן יכולות ייחודיות בתחום האווירי ובהן מחסן כלי טיס בלתי מאוישים, יכולות הגנה אווירית, תצפיות ומפעל לייצור רכיבים לבניית תשתיות תת קרקעיות. בתקיפה במפקדת גדוד זייתון, הושמדו יכולות במפקדה בהן מחסני אמצעי לחימה, מחסני ציוד ללחימה, מתחמי אימונים, עמדות תצפית, חמ"ל הגדוד, חדרי פיקוד ושליטה, משרד מפקד הגדוד ותשתיות נוספות.

תקיפת צה"ל ברצועת עזה
 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה(חדשות עשר )

 

שליח ארה"ב למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט התייחס לתקרית בחשבון הטוויטר שלו. "בזמן שישראל עוזרת לפליטים מסוריה, חמאס פועל על מנת להרוס חיים של ישראלים כאשר גם עזה סובלת כתוצאה מהתנהלותו", כתב גרינבלט, "היום חייל ישראלי צעיר נרצח על ידי חמאס. תנחומי למשפחתו".

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס,התייחס ב"שישי עם אילה חסון" לירי, וכינה אותו "האירוע החמור ביותר מאז צוק איתן". הוא אמר עוד כי "חמאס ישלם מחיר יקר". לדבריו, "מטוסי קרב של חיל האוויר החלו בתקיפה רחבה מאוד, שתימשך בשעות הקרובות, על מספר מתחמים של חמאס. התקיפה הגיעה על רקע אירוע ירי שהוא האירוע החמור ביותר מאז צוק איתן, כמו גם על רקע שלושה חודשים וחצי שבהם חמאס בוחר לדרדר את המצב הביטחוני ברצועה, ומבצע פעולות טרור - באמצעות בלוני ועפיפוני תבערה ובאמצעות ירי רקטות".