"חמאס ביקש הפסקת אש - והתחייב להפסיק עם טרור ההצתות"

גורם מדיני בכיר אמר שארגון הטרור ספג מכה קשה והבטיח, בתיווך מצרים, כי יחדול מלבצע פעולות טרור על גדר המערכת. "אם חמאס יפר זאת הוא ישלם מחיר כבד עוד יותר"

בווידאו: תקיפות צה"ל ברצועה

גורם מדיני בכיר אמר היום (שבת) כי חמאס ספג מכה קשה, ביקש באמצעות מצרים הפסקת אש והתחייב להפסיק עם טרור ההצתות ופעולות הטרור על גדר המערכת. שר הבטחון, אביגדור ליברמן, יחליט על חידוש האספקה המלאה לרצועה לפי ההתנהלות בימים הקרובים.

"המצרים ערבים לכך מולנו", אמר הגורם המדיני. "בכל מקרה המעשים בשטח הם שיקבעו את ההמשך, ואם חמאס יפר זאת הוא ישלם מחיר כבד עוד יותר". זמן קצר לאחר אמירתו של הגורם המדיני, פרצה שריפה בקיבוץ נחל עוז.

 שריפה בקיבוץ נחל עוז
 

שריפה בקיבוץ נחל עוז( רפי, נחל עוז קבוצת ביגפוט תקשורת)

 
 
 
 

לאחר יום של עימות בעזה, חמאס מסר הלילה כי "סיכמנו עם ישראל על הפסקת אש בתיווך מצרים והאומות המאוחדות". הודעת ארגון הטרור, שנמסרה מטעם דוברו פוזי ברהום, התקבלה לאחר שמוקדם יותר דווח כי מצרים ומתווכים בין-לאומיים הגיעו להבנות בנוגע לרגיעה.

 חילופי אש ברצועת עזה
 

חילופי האש ברצועת עזה(חדשות עשר)

 

עוד קודם לכן מסרו מקורות לאל-ג'זירה כי כלל הפלגים הפלסטינים הסכימו להפסקת האש. המקורות הוסיפו כי שני הצדדים ינסו להכיל את תגובותיהם כדי לא להוביל למלחמה, אבל סייגו כי חילוקי דעות בתוך חמאס מאיימות על ההבנות. כעת, לפי הודעת חמאס, נראה שהרגיעה אכן נכנסה לתוקף.

כמה שעות לאחר מכן צה"ל הודיע לתושבי עוטף עזה בתום הערכת מצב כי ניתן לחזור לשגרה מלאה. צה"ל מסר שאין עוד צורך לשהות בסמוך למרחבים המוגנים, וחוף זיקים נפתח מחדש למבקרים. 

אך למרות ההכרזה על הפסקת אש והחזרה לשגרה, טנק של צה"ל תקף עמדת חמאס בצפון רצועת עזה בתגובה לחדירת מספר חשודים אשר חצו את גדר המערכת. החשודים חזרו לשטח הרצועה. סוכנות הידיעות הפלסטינית ״מען״ דיווחה שהפלסטינים חצו את הגדר והסבו נזק לעמדה של צה״ל.

ח"כ עמר בר-לב (המחנ"צ) השתתף בשבתרבות ברחובות והתייחס למצב בדרום: "היוזמה היא בידיי חמאס. החמאס מוביל את ממשלת ישראל - כשהחמאס רוצה שקט אז יש שקט, וכשהוא רוצה רעש ומלחמה אז יש מלחמה. החמאס יצר משוואה בה הם עושים ואנחנו מגיבים, ולכן הם קובעים את המרחק שבין גלי ההסלמה".

"כשהתותחים רועמים אנחנו יודעים להשיב אש, אבל הבעיה שבתקופות של שקט אנחנו לא עושים דבר כדי לשנות את המצב", אמר בר לב. "עד שממשלת ישראל לא תנסה לשבור את המעגל הזה, הוא ימשיך - במקרה הטוב ימשיך בצורה הנוכחית ובמקרה הרע זה יהפוך למלחמה שאף אחד לא רוצה בה, שבסופה נהיה בדיוק במקום בו היינו לפני מספר חודשים".

כ-60 יעדים הותקפו עד כה ברצועת עזה - כך נמסר מדובר צה"ל. זאת, במתקפה נרחבת שבה פתח חיל האוויר לאחר שנורה למוות חייל צה"ל על ידי צלפים באזור כיסופים, במהלך ההפגנות השבועיות בגבול הרצועה. מדובר צה"ל נמסר כי הושמדה מפקדת גדוד חאן יונס של חמאס בדרום הרצועה ובחאן יונס. מוקדם יותר הושמדה מפקדת גדוד זייתון, בצפון הרצועה. בצה"ל ממקדים מאמצים בפגיעה במפקדות חמאס, במטרה לפגוע בארגון באופן הקשה ביותר.

בתקיפה בחאן יונס הושמדו יכולות פיקוד ושליטה של הגדוד, משרד מפקד הגדוד וכן יכולות ייחודיות בתחום האווירי ובהן מחסן כלי טיס בלתי מאוישים, יכולות הגנה אווירית, תצפיות ומפעל לייצור רכיבים לבניית תשתיות תת קרקעיות. בתקיפה במפקדת גדוד זייתון, הושמדו יכולות במפקדה בהן מחסני אמצעי לחימה, מחסני ציוד ללחימה, מתחמי אימונים, עמדות תצפית, חמ"ל הגדוד, חדרי פיקוד ושליטה, משרד מפקד הגדוד ותשתיות נוספות.

מסוק באזור עזה
 

מסוק המגיע לפינוי החייל שנהרג ברצועת עזה( חדשות עשר)

 

שליח ארה"ב למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט התייחס לתקרית בחשבון הטוויטר שלו. "בזמן שישראל עוזרת לפליטים מסוריה, חמאס פועל על מנת להרוס חיים של ישראלים כאשר גם עזה סובלת כתוצאה מהתנהלותו", כתב גרינבלט, "היום חייל ישראלי צעיר נרצח על ידי חמאס. תנחומי למשפחתו".

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס,התייחס ב"שישי עם אילה חסון" לירי, וכינה אותו "האירוע החמור ביותר מאז צוק איתן". הוא אמר עוד כי "חמאס ישלם מחיר יקר". לדבריו, "מטוסי קרב של חיל האוויר החלו בתקיפה רחבה מאוד, שתימשך בשעות הקרובות, על מספר מתחמים של חמאס. התקיפה הגיעה על רקע אירוע ירי שהוא האירוע החמור ביותר מאז צוק איתן, כמו גם על רקע שלושה חודשים וחצי שבהם חמאס בוחר לדרדר את המצב הביטחוני ברצועה, ומבצע פעולות טרור - באמצעות בלוני ועפיפוני תבערה ובאמצעות ירי רקטות".