תקיפות חיל האוויר ברצועת עזה, חדשות עשר

לאחר הסכם הפסקת האש: צה"ל הנחה את תושבי עוטף עזה לחזור לשגרה

כמה שעות אחרי הודעת חמאס על הסכם עצירת פעולות הלחימה, בצבא הודיעו לתושבים כי אין עוד צורך לשהות בסמוך למרחבים המוגנים. חוף זיקים נפתח מחדש

בווידאו: תקיפות צה"ל ברצועה

צה"ל הודיע הבוקר (שבת) לתושבי עוטף עזה בתום הערכת מצב כי ניתן לחזור לשגרה מלאה. אין עוד צורך לשהות בסמוך למרחבים המוגנים. חוף זיקים נפתח מחדש למבקרים.

ההודעה מגיעה מספר שעות לאחר שחמאס מסר כי "סיכמנו עם ישראל על הפסקת אש בתיווך מצרים והאומות המאוחדות". הודעת ארגון הטרור, שנמסרה מטעם דוברו פוזי ברהום, התקבלה לאחר שמוקדם יותר דווח כי מצרים ומתווכים בין-לאומיים הגיעו להבנות בנוגע לרגיעה.

 
 
 

עוד קודם לכן מסרו מקורות לאל-ג'זירה כי כלל הפלגים הפלסטינים הסכימו להפסקת האש. המקורות הוסיפו כי שני הצדדים ינסו להכיל את תגובותיהם כדי לא להוביל למלחמה, אבל סייגו כי חילוקי דעות בתוך חמאס מאיימות על ההבנות. כעת, לפי הודעת חמאס, נראה שהרגיעה אכן נכנסה לתוקף.

תקיפת צה"ל ברצועת עזה
 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה(חדשות עשר )

 

כ-60 יעדים הותקפו עד כה ברצועת עזה - כך נמסר מדובר צה"ל. זאת, במתקפה נרחבת שבה פתח חיל האוויר לאחר שנורה למוות חייל צה"ל על ידי צלפים באזור כיסופים, במהלך ההפגנות השבועיות בגבול הרצועה. מדובר צה"ל נמסר כי הושמדה מפקדת גדוד חאן יונס של חמאס בדרום הרצועה ובחאן יונס. מוקדם יותר הושמדה מפקדת גדוד זייתון, בצפון הרצועה. בצה"ל ממקדים מאמצים בפגיעה במפקדות חמאס, במטרה לפגוע בארגון באופן הקשה ביותר.

בתקיפה בחאן יונס הושמדו יכולות פיקוד ושליטה של הגדוד, משרד מפקד הגדוד וכן יכולות ייחודיות בתחום האווירי ובהן מחסן כלי טיס בלתי מאוישים, יכולות הגנה אווירית, תצפיות ומפעל לייצור רכיבים לבניית תשתיות תת קרקעיות. בתקיפה במפקדת גדוד זייתון, הושמדו יכולות במפקדה בהן מחסני אמצעי לחימה, מחסני ציוד ללחימה, מתחמי אימונים, עמדות תצפית, חמ"ל הגדוד, חדרי פיקוד ושליטה, משרד מפקד הגדוד ותשתיות נוספות.

כפי שצוין, צלפים ברצועת עזה ירו לעבר כוחות צה"ל שהיו על הגדר באזור כיסופים. חייל, שנשא אפוד קרמי, נורה בחזה. הוא פונה במסוק לבית החולים סורוקה בבאר שבע, אולם שם נאלץ הצוות הרפואי לקבוע את מותו. הודעה נמסרה למשפחתו.

בתגובה, כלי טיס וטנקים של צה"ל החלו לתקוף עמדות, מוצבים ומפקדות של חמאס לאורך כל הרצועה. משרד הבריאות הפלסטיני בעזה דיווח כי לפחות ארבעה פלסטינים נהרגו מהפגזות צה"ל. הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה כי שלושה מההרוגים הם פעיליה. בעקבות התקיפות, חמאס והג'יהאד האסלאמי פינו חלק ממפקדותיהם.

שלוש שעות לאחר הירי, בוצעו שלושה שיגורים לעבר ישראל, כשכיפת ברזל יירטה שתיים מהם. הרקטה השלישית נחתה בסמוך ליישוב במועצה האזורית שער הנגב, לא היו נפגעים ולא היה נזק. התרעת צבע אדום נשמעה במועצות האזוריות שער הגנב ושדות נגב. לפי ההערכה, ירי הקטות כוון אל מתחם צבאי בסמוך לגבול. תושבי עוטף עזה קיבלו הנחיה להישאר קרוב למרחבים המוגנים.

 מפקדת חמאס שהותקפה על ידי צהל
 

מפקדת חמאס שהותקפה על ידי צהל( דובר צה"ל)

 

שליח ארה"ב למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט התייחס לתקרית בחשבון הטוויטר שלו. "בזמן שישראל עוזרת לפליטים מסוריה, חמאס פועל על מנת להרוס חיים של ישראלים כאשר גם עזה סובלת כתוצאה מהתנהלותו", כתב גרינבלט, "היום חייל ישראלי צעיר נרצח על ידי חמאס. תנחומי למשפחתו".

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס,התייחס ב"שישי עם אילה חסון" לירי, וכינה אותו "האירוע החמור ביותר מאז צוק איתן". הוא אמר עוד כי "חמאס ישלם מחיר יקר". לדבריו, "מטוסי קרב של חיל האוויר החלו בתקיפה רחבה מאוד, שתימשך בשעות הקרובות, על מספר מתחמים של חמאס. התקיפה הגיעה על רקע אירוע ירי שהוא האירוע החמור ביותר מאז צוק איתן, כמו גם על רקע שלושה חודשים וחצי שבהם חמאס בוחר לדרדר את המצב הביטחוני ברצועה, ומבצע פעולות טרור - באמצעות בלוני ועפיפוני תבערה ובאמצעות ירי רקטות".

מדובר צה"ל נמסר בהודעה רשמית: "מטוסי קרב של צה"ל החלו בתקיפה נרחבת של מטרות חמאס ברחבי רצועת עזה. מדובר בתקיפה רחבה במספר מוקדים אשר באה על רקע אירוע ירי חמור כנגד כוחותינו היום אחר הצהרים בדרום רצועת עזה". עוד נמסר כי "צה"ל רואה את האירוע בחומרה רבה מאוד, ארגון הטרור חמאס ישא באחריות על האירוע וכן על רצף פעולות הטרור שמבצע בחודשים האחרונים. ארגון הטרור חמאס בחר לדרדר את המצב הבטחוני וישא בהשלכות של מעשיו".

דובר חמאס פאוזי ברהום, אמר: "להפצצות של הכיבוש הישראלי, ולהריגת המפגינים החפים משפע בדם קר, יהיו השלכות כואבות. על העולם ומקבלי ההחלטות באזור לפעול לריסון תוקפנות זו ולסיום הסגר על עזה". מטעם תנועת הג’יהאד האסלאמי נמסר: "ההסלמה התוקפנית של הכיבוש הישראלי מפרה באופן בוטה את המאמצים שהשקיעה מצרים בשבוע שעבר, עימם הפלגים הפלסטיניים שיתפו פעולה. אנו מדגישים את זכותנו להגיב על התוקפנות הטרוריסטית".