חילופי אש ברצועת עזה, חדשות עשר

דובר צה"ל: "ירי הצלפים - האירוע החמור ביותר מאז צוק איתן"

מנליס הוסיף ב"שישי": "מטרות רבות ייפגעו" • 3 שעות אחרי הירי: רקטה נחתה ליד ישוב בעוטף • פרשנות: ישראל וחמאס בדרך הבטוחה לעימות, שעלול להתרחב מעבר לתחומי העוטף

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, התייחס הערב (שישי) ב"שישי עם אילה חסון" לחילופי האש הכבדים בגבול רצועת עזה, וכינה את ירי חמאס לעבר כוח צה"ל "האירוע החמור ביותר מאז צוק איתן". הוא ציין כי תוצאות האירוע, שהוביל למותו של חייל צה"ל, "חמורות", וכי "חמאס ישלם מחיר יקר".

"מטוסי קרב של חיל האוויר החלו בתקיפה רחבה מאוד, שתימשך בשעות הקרובות, על מספר מתחמים של חמאס", אמר מנליס, בתום התייעצות ביטחונית בקריה. לדבריו, "התקיפה הגיעה על רקע אירוע ירי שהוא האירוע החמור ביותר מאז צוק איתן, כמו גם על רקע שלושה חודשים וחצי שבהם חמאס בוחר לדרדר את המצב הביטחוני ברצועה, ומבצע פעולות טרור - באמצעות בלוני ועפיפוני תבערה ובאמצעות ירי רקטות".

במקביל, שלוש שעות לאחר הירי, בוצעו שלושה שיגורים לעבר ישראל, כשכיפת ברזל יירטה שתיים מהם. הרקטה השלישית נחתה בסמוך ליישוב במועצה האזורית שער הנגב, לא היו נפגעים ולא היה נזק. התרעת צבע אדום נשמעה במועצות האזוריות שער הגנב ושדות נגב. לפי ההערכה, ירי הקטות כוון אל מתחם צבאי בסמוך לגבול.

 חילופי אש ברצועת עזה
 

חילופי אש ברצועת עזה (חדשות עשר)

 

פרשנות: ישראל וחמאס בדרך לעימות רחב, בקבינט לא מעוניינים בכניסה קרקעית 


כפי שזה נראה מחילופי האש הכבדים שהתפתחו היום בגבול רצועת עזה, ישראל וחמאס נמצאים על הדרך הבטוחה לעימות, שייתכן ויתרחב אל מעבר לתחומי העוטף. הערב הזה יהיה עוד ארוך, וככל הנראה תבוצע בו פעולה משמעותית של ישראל, ותגובה מתאימה של חמאס.

לצה"ל הגיעו התרעות על אפשרות של ירי צלפים של חמאס, מתוך רצון של הארגון לנקום את מותו של פעיל, שחוסל אתמול מירי על עמדה ממנה הפריחו בלוני תבערה. עם זאת, לא ידוע אם חמאס אחראי לירי הצלפים, שהביא להסלמה.

בצה"ל האמינו שכמה ימים של לחץ כלכלי על הרצועה, באמצעות סגירת מעבר כרם שלום, יביאו להרגעת המתיחות. היום, הייתה דווקא תחושה שמצרים הצליחה להעביר לחמאס את המסר שאין סיבה ללכת לעימות על בלונים, ומהבוקר כמעט לא הופרחו בלוני תבערה לישראל. אולם, כאמור, בהמשך היום, הופר השקט.

בישראל מקווים שאפשר לגמור את העימות בכמה ימים של חילופי אש, בירי מרחוק. בקבינט לא מתלהבים מאפשרות של כניסה קרקעית, שממנה יש רק מה להפסיד.

בעקבות גל התקיפות בשבוע שעבר, נראה כי הדבר שפגע בחמאס יותר מכל היה אובדן המפקדות הגדודיות, וההערכה היא כי צה"ל ינסה הלילה לתקוף מפקדות גדודים נוספות. זאת, בניסיון להשית על הארגון מכה כואבת ככל הניתן. 

 
 
 

כאמור, צלפים ברצועת עזה ירו היום לעבר כוחות צה"ל שהיו על הגדר באזור כיסופים. בתגובה, כלי טיס וטנקים של צה"ל תוקפים עמדות, מוצבים ומפקדות של חמאס לאורך כל הרצועה. משרד הבריאות הפלסטיני בעזה דיווח כי לפחות ארבעה פלסטינים נהרגו מהפגזות צה"ל. הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה כי שלושה מההרוגים הם פעיליה. בעקבות התקיפות, חמאס והג'יהאד האסלאמי החלו בפינוי מפקדות.

מדובר צה"ל נמסר: "מטוסי קרב של צה"ל החלו בתקיפה נרחבת של מטרות חמאס ברחבי רצועת עזה. מדובר בתקיפה רחבה במספר מוקדים אשר באה על רקע אירוע ירי חמור כנגד כוחותינו היום אחר הצהרים בדרום רצועת עזה". עוד נמסר כי "מוקדם יותר תקפו כוחותינו באמצעות כלי טיס וטנקים מטרות של חמאס. צה"ל רואה את האירוע בחומרה רבה מאוד, ארגון הטרור חמאס ישא באחריות על האירוע וכן על רצף פעולות הטרור שמבצע בחודשים האחרונים. ארגון הטרור חמאס בחר לדרדר את המצב הבטחוני וישא בהשלכות של מעשיו".

דיון הערכת המצב בקריה בת"א לאחר חילופי האש ברצועת עזה
 

דיון הערכת המצב בקריה בת"א לאחר חילופי האש ברצועת עזה (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

בעקבות ההסלמה, הגיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט לדיון מיוחד בקריה, עם ראשי מערכת הביטחון, בכירי שב"כ ומודיעין, שנמשך כשעתיים. גורם צבאי מסר כי עדיין לא התקבלה החלטה אם להרחיב את העימות. "גם אם רצינו עד לנקודה הזו לעצור את האפשרות ללכת להסלמה, אנחנו עכשיו בנקודה אחרת לגמרי", אמר, "טרם התקבלה החלטה".

במקביל, ליברמן שוחח הערב בטלפון עם שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, וטען בפניו כי הוא מדרדר את המצב באופן מכוון. "נגיב בצורה קשה וכל האחריות מעתה ואילך היא על הנהגת חמאס", אמר שר הביטחון. "אם חמאס ימשיך עם שיגור הרקטות, התוצאה תהיה הרבה יותר קשה ממה שהם חושבים. האחריות על כל ההרס וחיי אדם תהיה על חמאס".

בכיר בבית הלבן מסר לחדשות עשר כי "לישראל יש זכות להגן על עצמה. התוקפנות של חמאס רק גורמת סבל לתושבי עזה. בין הקורבנות של המצב הנוראי הזה יש גם פלסטינים רבים שאינם מעורבים באלימות, אך עתידם נחרץ על ידי הקיצוניות של חמאס". לדברי הבכיר, "חמאס חייב לשם סוף לסבב ההרסני הזה".

 חילופי אש ברצועת עזה
 

חילופי אש ברצועת עזה (חדשות עשר)

 

במהלך חילופי האש, התפוצץ מטען צינור בסמוך לרכב צה"ל שסייר על הגדר בצפון הרצועה. לא היו נפגעים באירוע. כמו כן, נורו מצפון הרצועה פצמ"רים לעבר ישראל, אך נחתו במרחב הגדר, וככל הנראה כוונו אל עבר כוח צה"ל ולא לעבר יישובי העוטף, ולכן לא הופעלה באירוע זה התרעת צבע אדום. עם זאת, התושבים הונחו ע"י המועצות המקומיות להישאר בסמוך למרחבים מוגנים. כמו כן, חוף זיקים נסגר היום ומחר בשל המתיחות.

דובר חמאס פאוזי ברהום צייץ בתגובה להסלמה: "ההשתתפות הנרחבת של תושבי הרצועה בהפגנות היום, למרות ההפצצות, הטרור וההסלמה של הכיבוש, היא הבהרה כי העם הפלסטיני לא ישבר וימשיך לפעול להשגת זכויותיו להסרת המצור מעל לרצועה - לא משנה מה יהיה המחיר אותו יצטרך להקריב".

חאלד אלבטש, מנהיג ארגון הג'האד האסלאמי ברצועת עזה, אמר בתגובה לאירועים: "מברכים את העם הפלסטיני שיצא להפגין על הגדר ומברכים את השהידים שנפלו היום. באמצעות המשך ההסלמה והרג הילדים ישראל מנסה להפיץ את שקריה".

חילופי האש הגיעו דווקא במהלך יום שקט יחסית, בו לא נרשמו שריפות בעוטף עזה, דבר חריג בשבועות האחרונים. עם זאת, כבכל יום שישי, יצאו פלסטינים להפגין באזור גדר הגבול, הפגנות אליהם הגיעה גם יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, שהוברח אל תוך שטה הרצועה לאחר שהתחילו חילופי האש. 

העימותים מגיעים ברקע ביקורו היום של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בשדרות, בו טען כי התנהלות חמאס עלולה לגרור את ישראל לעימות נרחב ברצועת עזה. "כולנו ראינו בעיתונים שבגלל עפיפונים ובגלל שריפות לא יוצאים למלחמה, למרות שכל בן אדם סביר שרואה את החורש הטבעי שרוף ואלפי דונמים של שדות חקלאיים שרופים מבין שהמצב הוא בלתי סביר. אנחנו מתנהלים באחריות ובאיפוק, למרות שהבעיה האמתית היא שחיקה בהרתעה", אמר ליברמן.