האם הנאשמת בהזרקת אינסולין לילדיה, חדשות עשר

פרשת "האם המזריקה": התייצב מצב הפעוט; "מקרה חסר תקדים"

בן השנה וחצי שסובל מנזק מוחי בלתי הפיך, ע"פ החשד לאחר שאמו הזריקה לו אינסולין כדי לקבל קצבה, הועבר לשיקום. ביה"ח שערי צדק: "מקרה קשה ועצוב"

התייצב מצבו של הפעוט בן השנה וחצי, שאושפז במצב קשה בבית החולים שערי צדק שבירושלים, לאחר שעל פי החשד אמו הזריקה אינסולין לדמו, על מנת לקבל כספי קצבת חולי סוכרת מהביטוח הלאומי. הפעוט, שסובל גם מנזק מוחי בלתי הפיך, הועבר היום (שישי) לשיקום נשימתי בבית חולים אלי"ן, מרכז לשיקום ילדים ונוער.

כזכור, האם חשודה גם שהזריקה אינסולין לחמשת אחיו של הפעוט, שאובחנו לפני כמה שנים כחולי סוכרת. ד"ר ספי מנדלוביץ, סמנכ"ל רפואה בשערי צדק, סיפר היום כי כשבביה"ח נחשפו לפני כמה שנים למקרה הנדיר של חמישה אחים חולי סוכרת - העריכו הרופאים כי מדובר במחלה גנטית. רק לאחר שהועלה החשד כי האם הזריקה לפעוט אינסולין לדם - עלתה ההערכה כי היא הזריקה גם לילדים האחרים. אז, הם נלקחו לבדיקות רפואיות, ואובחן כי הם לא חולים בסוכרת.

ביה"ח שערי צדק מסר היום בתגובה לאירועים: "מדובר במקרה קשה וחסר תקדים, במערכת בריאות בכלל ובבית חולים בפרט. למרות המקרה העצוב, אנו מברכים על התוצאה שיכולה הייתה להסתיים במצב עגום וחמור ללא העין הפקוחה והעירנות של הצוות הרפואי".

אתמול הותר לפרסום כי זוג הורים, תושבי ירושלים, נעצרו לאחרונה בחשד להתעללות קשה בילדיהם במשך 11 שנים. כאמור, על פי החשד, הם נהגו להזריק לילדים אינסולין, על מנת לקבל כספי קצבת חולי סוכרת מהביטוח הלאומי. האב שוחרר על ידי בית משפט בתנאים מגבילים ביום ראשון. מעצרה של האם הוארך עד ליום שלישי.

ההורים החשודים בהזרקת אינסולין לילדיהם
 

ההורים החשודים בהזרקת אינסולין לילדיהם (חדשות עשר)

 

חקירת המשטרה בפרשה החלה לפני כחודש, לאחר שבן השנה וחצי הובא לבית החולים בפעם השנייה, כשהוא סובל מפרכוסים וככל הנראה מפגיעה מוחית קשה. במהלך האשפוז, הבחינה האחות הראשית באם מחזיקה מזרק של אינסולין, והעלתה את החשד כי היא מזריקה לבנה את התרופה, שנועדה לטיפול בסוכרת, בכוונה.

בעקבות כך, בית החולים העביר דיווח למשטרה, שהחלה לנהל חקירה סמויה, במסגרתה התברר כי חמישה מתוך עשרת ילדי המשפחה מוכרים בביטוח הלאומי כחולי סוכרת. מהחקירה עלה כי במהלך אשפוזו של הילד, האם ניסתה להעלות את רמת הסוכר שלו, ובמקביל ניסתה להסיר מכשירים שאליהם היה מחובר.

על פי החשד, האם, שטיפלה בעברה בילדים חולי סוכרת, הבינה כי ניתן לקבל כספים מהביטוח הלאומי על ידי העלאת כמות הסוכר בדם של הילדים. בנוסף, לפי גורמים במשטרה, האם "יצרה אצל הילדים עולם" שבו הם חולי סוכרת.

על פי החשד, ההורים הצליחו בדרך זו לקבל מהביטוח הלאומי סכום כולל של כ-800 אלף שקלים. בכל חודש נהגה המשפחה לקבל כ-15 אלף שקלים, והמדינה העמידה סייעת לכל ילד חולה סוכרת לכאורה. בחיפוש בבית המשפחה נמצאו תרופות רבות וכלים שלפי החשד שימשו את האם להעלאת הסוכר בדמם של הילדים.

בחקירת המקרה עלה גם חשד כי הילדים עברו התעללות פיזית. לפי חשד המשטרה, האם נהגה להכות את הילדים במקלות ולסטור להם. כעת הילדים הועברו למשפחה אומנה.

האם הודתה בחקירתה בארבעה מקרים לפחות של הזרקת אינסולין לגופו של הפעוט, והודתה כי הילדים אינם חולי סוכרת. עוד הודתה כי בטרם כניסה לתור אצל רופא מומחה לסוכרת, היא נהגה לתת אוכל מתוק לילדים, כדי להעלות את רמת הסוכר בדמם, וכך קיבלה מרשמים לאינסולין.

מנגד, האב החשוד בהתעללות, אמר כי "הייתה פה אי הבנה. הם חשדו בדברים שהם לא נכונים. כל מה שהיה פה זה שקר אחד גדול. מדובר במחלוקת בין שני בתי חולים שכל אחד אמר משהו אחר בקשר למחלה שלהם". גם סבתם של הילדים הכחישה את המעורבות של ההורים: "מדובר בשפיכות דמים. יש פה דברים שהם לא נכונים, חלק גדול ממאוד הוא עלילה והילדים אכן חולים".

עו"ד רפאל מכתבי, המייצג את האם, אמר כי "האם אומרת שהיא אכן הזריקה אינסולין כי הילד היה צריך ממה שהיא הבינה". עו"ד נתן רוזנבלט, המייצג את האב החשוד, אמר כי "עצם העובדה שהוא לא נמצא, לא במעצר ולא בהגבלות והוא משוחחר כאדם בן חורין אומרות יותר מהכל שהוא אינו קשור לסיפור הזה". עוד הוסיף רוזנבלט כי "כל מה שהיא עשתה נעשה מאהבה לילדיה".