עורכי חתונה מסגירים עצמם למשטרה, ישראל חופשית

במחאה על חקירת הרב: עשרות עורכי חתונות הסגירו עצמם למשטרה

כ-50 אנשים, שהשיאו זוגות שלא דרך הרבנות, הגיעו לתחנות המשטרה בתל אביב ובירושלים וביקשו להיעצר בגין עריכת חתונה בלתי חוקית. "הרבנות מבינה כי היא מאבדת רלוונטיות"

כחמישים עורכי חתונות הסגירו עצמם היום (שישי) לתחנות המשטרה בתל אביב ובירושלים, וביקשו להיעצר בגין עריכת חתונות שלא במסגרת הרבנות הראשית לישראל. זאת, במחאה על חקירת הרב דב חיון אתמול בבוקר.

בעוד בתחנת "לב" שבתל אביב המשטרה טענה כי אין סיבה למעצר וכי לא יחקרו אף אחד מהם, בירושלים לא עצרו אף אחד, אך ביקשו מכל עורך טקס למלא תצהיר שבו יפרט את כמות הטקסים שערכו, שמות המתחתנים עדים שנכחו – ועוד. בהמשך יוחלט בתחנה האם לחקור חלק מהם.

 
 
 
 
 עורכי חתונה מסגירים עצמם למשטרה
 

עורכי חתונה מסגירים עצמם למשטרה (ישראל חופשית)

 

בין היתר, גם העיתונאי ג'קי לוי והשחקנית אסתי זקהיים היו חלק מקבוצת עורכי הטקסים. "הימים האחרונים במדינה הם קשים. אני מרגישה שחובה עלינו להיאבק על החופש שלנו כשעוברים חוקים כמו חוק הלאום או עוצרים רב קונסרבטיבי כי חיתן מחוץ לרבנות. חייבים להמשיך להילחם על החופש שלנו במדינה", אמרה זקהיים.

אורי קידר, מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", שדרכה עורכי הטקסים פועלים, אמר כי "העובדה כי עד היום החוק לא נאכף וכעת מבקשת הרבנות לאכוף אותו - מוכיחה כי המוסד הזה מבין מכל הכיוונים כי מאבד את הרלוונטיות שלו עבור אזרחי ישראל - בכשרות, בגירושים ובטח בנישואים לאור ההצלחה הגוברת של חתונות יהודיות מחוץ לרבנות".

"אלפי ישראלים בכל שנה מתחתנים מחוץ לרבנות ומצביעים אי אמון במוסד המסואב הזה, שקיים רק בזכות פוליטיקאים פחדנים שמפחדים להנהיג ולאפשר נישואים אזרחיים בישראל", הוסיף קידר. "אין שום אפשרות אחרת מלבד חקיקה מיידית של חוק לנישואים אזרחיים, אין לנו יותר זמן למעקפים".

הרב דובי חיון
 

הרב דובי חיון (פייסבוק)

 

כזכור, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הנחה אתמול שלא לזמן לחקירה את הרב חיון, שעוכב במשך שעתיים על ידי המשטרה, כיוון שערך טקס חופה מחוץ למוסד הרבנות ללא רישום ראוי – עד שיתברר אם מעשיו מעלים חשד לעבירה פלילית.

במכתב ששלח עוזר בכיר ליועמ"ש לח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני), בתשובה לפנייתה בנושא עיכוב הרב לחקירה, נכתב כי זימונו של הרב לחקירה נבע מצו שיפוטי שהוציא בית הדין הרבני בחיפה. "הצו הורה למשטרה לחקור את הרב חיון בגין חשד לביצוע עבירה פלילית שעניינה עריכת טקס נישואין כביכול שלא ע"פ הדין".

על פי המכתב, הרב חיון זומן מספר פעמים לתחנת המשטרה הקרובה למקום מגוריו, אך לא הגיע. היום, הוא הובא לתחנת משטרת חיפה, שם עדיין לא נחקר, ונערך רק בירור ראשוני של האירוע. עוד נכתב כי לבקשת הרב חיון, חקירתו נדחתה ליום שני הקרוב. כאמור, בשל הנחיית היועמ"ש, יתכן כי החקירה כלל לא תיערך.