מרקל על חוק הלאום: שמירת זכויות המיעוט - חלק חשוב בדמוקרטיה

קנצלרית גרמניה אמרה כי אינה רוצה להתערב בפוליטיקה פנים-ישראלית אולם רמזה על הסתייגותה מהחוק השנוי במחלוקת. נשיא לבנון: החוק - תוקפנות ישראלית חדשה נגד העם הפלס'

סערת "חוק הלאום": קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, התייחסה היום (שישי) לחוק השנוי במחלוקת שעבר בכנסת השבוע. מרקל אמרה כי אינה רוצה להתערב בעניינים פוליטיים פנימיים בישראל אולם הצהירה כי "שמירה על זכויות מיעוטים היא חלק חשוב בדמוקרטיה". נשיא לבנון, מישל עאון, יצא נגד החוק. במהלך פגישה שערך בארמון הנשיאות הלבנוני, אמר עאון כי עצם אישור החוק הוא "תוקפנות ישראלית חדשה על העם הפלסטיני ועל זכותו לקבוע את גורלו במדינה עצמאית שבירתה ירושלים". עוד אמר כי "החוק הזה, אשר מבטל את זכות השיבה הפלסטינית בזמן שהוא פותח את דלתות ההגירה עבור היהודים, הוא הפרה בוטה של החלטות האו"ם שאישרו את זכות השיבה עבור הפלסטינים".

בטורקיה גינו אתמול את החוק וטענו כי "אין לקבל צעד גזעני זה, שמכוון למחוק מבחינה חוקית את העם הפלסטיני ממולדתו". גם באיחוד האירופי נמתחה ביקורת על החוק. "אנו מודאגים והבענו את הדאגה הזו בפני הרשויות בישראל עימן נמשיך לנהל דיאלוג בנושא", אמרה אתמול שרת החוץ של האיחוד, פדריקה מוגריני. "היינו מאוד ברורים שפתרון שתי המדינות הוא הדרך היחידה להתקדם קדימה שצריך להימנע מכל צעד שיסבך או ימנע את ההתקדמות".

גם ברמאללה ובעזה גינו את חוק הלאום. סאיב עריקאת, בכיר הרשות הפלסטינית, אמר כי החוק "מגדיר את ישראל מבחינה חוקית כמשטר אפרטהייד". לדבריו, "חוק הלאום הוא מסוכן וגזעני, מכחיש את קיום האזרחים הערבים ואת זכותם להגדרה עצמית, ובמקום, מגדיר אותם כחלק מהעם היהודי".

גם בכירת פתח חנאן עשראווי יצאה נגד החוק: "הוא מעניק רישיון לאפרטהייד, אפליה, טיהור אתני ולקנאות קיצונית על חשבון העם הפלסטיני. חקיקה גזענית ופוגענית זו אינה חוקית על פי כל הסטנדרטים של החוק הבינלאומי, של הדמוקרטיה, האנושיות, הצדק והסובלנות".

דובר חמאס פאוזי ברהום תקף גם הוא את החוק, בטענה שהוא נותן תוקף חוקי ל"גזענות הישראלית" ומהווה "התקפה מסוכנת על הםעם הפלסטיני וזכותו ההיסטורית לאדמתו". ברהום הוסיף כי ישראל לא הייתה מעבירה את החוק, אלמלא "שתיקה בינלאומית ואזורית לפשעי הכיבוש".

 
 
 

"חוק הלאום" עבר בכנסת ביום חמישי לפנות בוקר. ברוב של 62 תומכים מול 55 מתנגדים בקריאה שנייה ושלישית, לאחר ימים של דיונים ב"וועדת הלאום", שהגיעו לשיאם בדיון המקדים וההצבעה שנמשכו לא פחות מ-11 שעות ברציפות. "חוק יסוד: מדינת ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי" קובע בחוק את מעמדה של המדינה כ"מדינת הלאום של העם היהודי", את סמליה, ואת בירתה כ"ירושלים השלמה והמאוחדת". כמו כן, החוק מעניק לעברית מעמד מיוחד על פני השפה הערבית, וקובע כי "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי".

עם סיום ההצבעה על כל אחד ואחד מסעיפי החוק, ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו לעלות לדוכן הנואמים ולברך על אישור החוק, אך נתקל בהתלהמות מצד חלק גדול מחברי הכנסת הערבים, חלקם אף זרקו לעברו ניירות. כשעלה לבסוף נתניהו לשאת את דבריו, התפרץ ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) והודיע: "אנחנו לא מעוניינים לשמוע". בעקבות הקריאה, קמו ויצאו חלק נכבד מחברי סיעתו.

 ח"כ איימן עודה מניף דגל שחור כמחאה נגד חוק הלאום
 

ח"כ איימן עודה מניף דגל שחור כמחאה נגד חוק הלאום(ערוץ הכנסת)

 

ראש הממשלה אמר בנאומו: "זהו רגע מכונן בתולדות הציונות ובתולדות מדינת ישראל. 122 שנה אחרי שהרצל פרסם את חזונו, קבענו בחוק את עקרון היסוד של קיומנו, ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. מדינת לאום שמכבדת את זכויות הפרט של כל אזרחיה, ובמזרח התיכון רק ישראל מכבדת זכויות אלה". נתניהו הוסיף: "בשנים האחרונות יש מי שמנסה לערער על כך ובכך לערער את יסודות קיומנו וזכויותינו. ובכן, היום חקקנו בסלע החוק, זוהי המדינה שלנו, זוהי השפה שלנו, זהו ההמנון שלנו וזהו הדגל שלנו. תחי מדינת ישראל".

"חוק הלאום" פיצל את הכנסת, כשכל מפלגות האופוזיציה מתנגדות אליו באופן חריף, בעוד כל מפלגות הקואליציה תומכות בו. יוצא דופן הוא ח"כ בני בגין (הליכוד), שהודיע מעל דוכן המליאה כי יימנע בהצבעה, ולבסוף נעדר ממנה. יו"ר הקואליציה, דודי אמסלם, התחייב בפני סיעת יהדות התורה כי אם חוק הלאום יפגע באינטרסים החרדיים הוא ישונה במושב הכנסת הבא. 

קודם להצבעה התקיים במליאה דיון סוער, במהלכו הניף חבר הכנסת איימן עודה (הרשימה המשותפת) דגל שחור. יו"ר הוועדה המשותפת לכינון החוק, חבר הכנסת אמיר אוחנה, שעמד בראש "ועדת הלאום", קרא מעל דוכן הכנסת: "התעשתו. צאו כבר מהגלות", ועורר תגובות סוערות מאנשי האופוזיציה. ח"כ מיכל רוזין (מרצ), שגם כיהנה כחברה ב"וועדת הלאום", אמרה כי ההצבעה על החוק היא "הצבעת אי אמון במגילת העצמאות עליה הוקמה והתבססה מדינת ישראל".