חשד: בלוני תבערה הופרחו מבית ג'אלא לעבר ירושלים

בחצר בית בשכונת גילה אותרו שני בליוני הליום שאליהם מחובר בד עם מספר גפרורים וחומר בערה. לא נגרם נזק. אתמול פרצו למעלה מעשרים שריפות בעוטף עזה

בחצר בית בשכונת גילה אותרו היום (שישי) שני בליוני הליום שאליהם מחובר בד עם מספר גפרורים וחומר בערה. על פי החשד, הבלונים הופרחו מבית ג'אלא לעבר ירושלים. לא נגרם נזק לבית שבו נחתו הבלונים.  חבלן אשר הגיע למקום קבע כי מדובר בבלוני תבערה.

היום, נכון לעתה, לא נרשמו שריפות בעוטף עזה, נתון חריג ביחס לשבועות האחרונים. אתמול פרצו כ-22 שריפות בעוטף עזה כתוצאה מטרור העפיפונים ובלוני התבערה. אחד מהם נפל בבית בשדרות, אך לא דווח על נפגעים.

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת התייחס למקרה, ומסר כי "על הממשלה לפעול לתפיסת מפריחי הבלון ולגבות מחיר כלכלי וביטחוני מהרשות הפלסטינית באופן מיידי שייצר הרתעה ויבהיר לתושבי בית ג'אלה ולמנהיגות המקומית שלא כדאי שדבר כזה יקרה שוב". לדבריו, "אסור לתת לרשות הפלסטינית להרחיב את חזית הטרור שכל תכליתה היא פגיעה באוכלוסיה האזרחית. שימוש בעפיפונים ובלונים זהו טרור לכל דבר, והדרך לטיפול בטרור היא אחת - גביית מחיר לא מידתי".

בתוך כך, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ביקר היום בשדרות וטען כי התנהלות חמאס עלולה לגרור את ישראל לעימות נרחב ברצועת עזה. "כולנו ראינו בעיתונים שבגלל עפיפונים ובגלל שריפות לא יוצאים למלחמה, למרות שכל בן אדם סביר שרואה את החורש הטבעי שרוף ואלפי דונמים של שדות חקלאיים שרופים מבין שהמצב הוא בלתי סביר. אנחנו מתנהלים באחריות ובאיפוק, למרות שהבעיה האמתית היא שחיקה בהרתעה", אמר ליברמן.

 
 

שר הביטחון התייחס לתחושת הביטחון של תושבי עוטף עזה והוסיף כי ישראל לא תשלים "עם המציאות כשבסוף השבוע האחרון התושבים בעוטף עזה נאלצו 20 פעם לרוץ למקלטים או להפוך הכנת ממ"ד לחלק בלתי נפרד מההכנות לשבת". לדבריו, "אנחנו משתדלים להיות שקולים ואחראיים אבל ראשי חמאס בכוח מובילים אותנו למצב של אין ברירה, מצב שנצטרך לצאת למבצע צבאי רחב וכואב, לא למראית עין. אני חושב שכל האחריות במקרה כזה על ראשי חמאס, אך לצערי גם תושבי עזה מן המניין יצטרכו לשלם את המחיר, ולכן אני פונה לתושבי עזה - קודם כל תפעילו לחץ על חמאס לשנות את הכיוון, לשנות את המשוואה. אפשר לחזור למציאות אזרחית סבירה ולהקלות כלכליות בתמורה להפסקה מוחלטת של הטרור והפרובוקציות על הגדר".

 חבלנים מטפלים בבלוני התבערה ששוגרו לירושלים
 

חבלנים מטפלים בבלוני התבערה שהופרחו לירושלים (חדשות עשר )

 

אתמול תקף כלי טיס של צה"ל חוליית מחבלים ששיגרה בלוני תבערה, בסמוך לעמדת חמאס בדרום רצועת עזה. משרד הבריאות הפלסטיני בעזה הודיע כי במהלך התקיפה נהרג מפקד שטח ב"כוח בקרת השדה" של חמאס בגזרת רפיח בשם עבד אל-כרים אסמאעיל רדואן, ושלושה פלסטינים נוספים נפצעו.

זמן קצר לאחר האירוע, שתי פצצות מרגמה נורו לעבר כוח צה"ל שעסק בפעילות מבצעית. לא דווח על נפגעים. בהמשך, נורו שתי פצצות מרגמה לעבר המועצה האזורית אשכול ונפלו בשטח פתוח. טרם הנפילות נשמעה התרעת צבע אדום. לא דווח על נפגעים או על נזק, וצה"ל תקף בתגובה באמצעות טנק עמדת תצפית של חמאס בדרום הרצועה.