שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקור בשדרות, חדשות עשר

ליברמן בשדרות: "חמאס מוביל אותנו למבצע - חזק יותר מצוק איתן"

שר הביטחון ביקר בדרום והתייחס למתיחות. "ראשי חמאס מובילים אותנו למצב של אין ברירה. לצערי, גם תושבי עזה יצטרכו לשלם את המחיר" • לפי שעה, לא היו שריפות היום בעוטף

  • פורסם ב:
  • 20/07/2018 11:00
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/07/2018 12:50
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

מתיחות בדרום: שר הביטחון, אביגדור ליברמן, טען הבוקר (שישי) בביקור בשדרות כי התנהלות חמאס עלולה לגרור את ישראל לעימות נרחב ברצועת עזה. 

"כולנו ראינו בעיתונים שבגלל עפיפונים ובגלל שריפות לא יוצאים למלחמה, למרות שכל בן אדם סביר שרואה את החורש הטבעי שרוף ואלפי דונמים של שדות חקלאיים שרופים מבין שהמצב הוא בלתי סביר. אנחנו מתנהלים באחריות ובאיפוק, למרות שהבעיה האמתית היא שחיקה בהרתעה", אמר ליברמן.

שר הביטחון התייחס לתחושת הביטחון של תושבי עוטף עזה והוסיף כי ישראל לא תשלים "עם המציאות כשבסוף השבוע האחרון התושבים בעוטף עזה נאלצו 20 פעם לרוץ למקלטים או להפוך הכנת ממ"ד לחלק בלתי נפרד מההכנות לשבת". לדבריו, "אנחנו משתדלים להיות שקולים ואחראיים אבל ראשי חמאס בכוח מובילים אותנו למצב של אין ברירה, מצב שנצטרך לצאת למבצע צבאי רחב וכואב, לא למראית עין. אני חושב שכל האחריות במקרה כזה על ראשי חמאס, אך לצערי גם תושבי עזה מן המניין יצטרכו לשלם את המחיר, ולכן אני פונה לתושבי עזה - קודם כל תפעילו לחץ על חמאס לשנות את הכיוון, לשנות את המשוואה. אפשר לחזור למציאות אזרחית סבירה ולהקלות כלכליות בתמורה להפסקה מוחלטת של הטרור והפרובוקציות על הגדר".

 
 
 
דיווח על הפצצת מזל"ט צה"ל בעיר עזה
 

עזה לאחר דיווח על תקיפת מל"ט מוקדם יותר השבוע (חדשות עשר )

 

לדברי ליברמן, בשדרות לא נמתחה ביקורת על צה"ל. "אני מדבר יום יום עם התושבים, עם ראשי הרשויות. לא שמעתי אף מילת ביקורת על הצבא. יש ביקורת על הדרג המדיני, וזה מקובל ואפילו מתבקש. עצרתי בכוונה לשתות כוס קפה במקום אקראי, ניגשו כמה תושבים ולא קיבלתי אף מילת ביקורת על הצבא. מי שעקב אחרי הוויכוח שדלף לתקשורת אז יש ביקורת על הדרג המדיני".

"חמאס לא רגיש לחיי אדם. כל הרוג זה שהיד, נשק תעמולה נגד ישראל. הרגישות שלו היא לאותן תשתיות ולכן פגענו קודם כל שם. בסופ"ש האחרון היטלנו כמעט 50 טון חימושים על אותם מרכזים אסטרטגיים של חמאס. אני חושב שהמסר הובן, ואם לא,  נצטרך להמשיך. אף אחד פה לא מחפש הרפתקאות, מתנהלים באחריות ויחד עם זו גם בעוצמה וגם בחוכמה, ואם ימשיכו להוביל אותנו למבצע רחב היקף אז נלך למבצע הרבה יותר רחב מצוק איתן", סיכם השר ליברמן וטען: " אין שום הידברות עם חמאס, אנחנו בקשר הדוק עם כל הגורמים הרלוונטיים, אם זה מצרים, ואם זה שליח של האו"ם, ואנחנו מבהירים את עמדתנו".

בד בבד, כתב אבירם שאול, אחיו של אורון שאול, בדף הפייסבוק שלו כי "ארבע שנים שאתה לא איתנו וכולם ממשיכים לחיות. החיים ממשיכים ורק אתה, מי יודע? סליחה אורון. פעם חשבתי ש'לא מפקירים חיילים בשטח' פעם חשבתי ש'תדע כל אם עבריה שמסרה גורל חיי בנה בידי מפקדים הראויים לכך'. פעם חשבתי שיש לי 'ממשלה'. אז חשבתי... לא נוותר אפילו לא לרגע, אוהב אותך ומתגעגע אליך".

נכון לעתה, לא נרשמו היום שריפות בעוטף עזה, נתון חריג ביחס לשבועות האחרונים. במקביל, הפלסטינים דיווחו כי ספינות חיל הים פתחו באש מקלעים לכיוון סירות דייגים שנמצאו בתוך רצועת השלושה מיילים, אל מול חופי צפון הרצועה.

ביקורו של ליברמן מגיע פחות מיממה לאחר שקיים הערכת מצב בעקבות המתיחות בדרום. בדיון, שנערך לאחר תקיפת צה"ל שבה נהרג פעיל חמאס ובעקבותיה נורתה פצצת מרגמה לעוטף עזה, השתתפו הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, מפקד פיקוד הדרום, ראש אמ"ץ, מתאם פעולות הממשלה בשטחים והשב"כ. כשעתיים לאחר מכן שוחח אל"ם אבי רונזפלד, מפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה, עם תושבי עוטף עזה והעביר להם מסרים של הרגעה.

לוחמי האש פועלים לכיבוי שריפה בעוטף עזה
 

לוחמי אש פועלים לכיבוי שריפה בעוטף עזה (צפריר ניר)

 

בתוך כך, יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, העביר הלילה מסר לחמאס ולפיו רצועת עזה עשויה לזכות בסיוע בינלאומי משמעותי אם הארגון יפסיק את פעילות הטרור. במאמר שפרסם קושנר בעיתון "וושינגטון פוסט" יחד עם השליח האמריקני, ג'ייסון גרינבלט, ושגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, נכתב כי החיים ברצועת עזה עשויים להשתפר במהירות רבה - אם חמאס יאפשר זאת.

"יש גורמים רבים בעלי משאבים שמוכנים להתחיל לעבוד בעזה", כתב קושנר. "אולם, בלי שינוי משמעותי במיוחד בנושא הביטחון לא ניתן יהיה להתקדם. אם חמאס יפגין כוונות רציניות לשלום - לא רק באמצעות מילים אלא גם באמצעות מעשים, אז ייפתחו אפשרויות חדשות עבור עזה".

קושנר הוסיף כי על חמאס להעביר את האחריות לניהול רצועת עזה לידי הרשות הפלסטינית. זאת, כדי שניתן יהיה להתקדם עם שיקום הרצועה. "במשך יותר מדי זמן עזה עברה ממשבר אחד למשבר אחר והתקיימה מסיוע חירום מבלי לטפל בבעיית היסוד: חמאס מחזיקה את תושבי עזה כשבויים. יש להכיר בבעיה הזו ולפתור אותה כדי להימנע מסבב הרסני נוסף", כתב יועצו הבכיר של טראמפ.