ארה"ב במסר לחמאס: סיוע משמעותי לעזה - בתמורה לנטישת הטרור

ג'ארד קושנר כתב במאמר ב"וושינגטון פוסט" כי החיים ברצועה עשויים להשתפר במהירות רבה - אם הארגון יאפשר זאת. "יש גורמים רבים בעלי משאבים שמוכנים להתחיל לעבוד בעזה"

  • פורסם ב:
  • 20/07/2018 07:12
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/07/2018 12:53
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, העביר הלילה (שישי) מסר לחמאס ולפיו רצועת עזה עשויה לזכות בסיוע בינלאומי משמעותי אם הארגון יפסיק את פעילות הטרור.

במאמר שפרסם קושנר בעיתון "וושינגטון פוסט" יחד עם השליח האמריקני, ג'ייסון גרינבלט, ושגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, כתב כי החיים ברצועת עזה עשויים להשתפר במהירות רבה - אם חמאס יאפשר זאת.

 
 
 
 ג'ארד קושנר
 

ג'ארד קושנר (רויטרס)

 

"יש גורמים רבים בעלי משאבים שמוכנים להתחיל לעבוד בעזה", כתב קושנר. "אולם, בלי שינוי משמעותי במיוחד בנושא הביטחון לא ניתן יהיה להתקדם. אם חמאס יפגין כוונות רציניות לשלום - לא רק באמצעות מילים אלא גם באמצעות מעשים, אז ייפתחו אפשרויות חדשות עבור עזה".

קושנר הוסיף כי על חמאס להעביר את האחריות לניהול רצועת עזה לידי הרשות הפלסטינית. זאת, כדי שניתן יהיה להתקדם עם שיקום הרצועה. "במשך יותר מדי זמן עזה עברה ממשבר אחד למשבר אחר והתקיימה מסיוע חירום מבלי לטפל בבעיית היסוד: חמאס מחזיקה את תושבי עזה כשבויים. יש להכיר בבעיה הזו ולפתור אותה כדי להימנע מסבב הרסני נוסף", כתב יועצו הבכיר של טראמפ.

דובר חמאס סאמי אבו זוהרי הגיב למאמר ומסר: "העובדה שקושנר וגרינבלט מאמצים את הגרסה הישראלית ואת ההתקפות המתמשכות שלה על חמאס ממחישה את גודל טיפשותה של ההנהגה האמריקאית, שהפכה את הבכירים שלה ללא יותר משני דוברים בשם הכיבוש".

בתוך כך, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, קיים אמש דיון הערכת מצב בעקבות המתיחות בדרום. בדיון, שנערך לאחר תקיפת צה"ל שבה נהרג פעיל חמאס ובעקבותיה נורתה פצצת מרגמה לעוטף עזה, השתתפו הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, מפקד פיקוד הדרום, ראש אמ"ץ, מתאם פעולות הממשלה בשטחים והשב"כ. כשעתיים לאחר מכן שוחח אל"ם אבי רונזפלד, מפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה, עם תושבי עוטף עזה והעביר להם מסרים של הרגעה.

ליברמן במהלך ביקור בתרגיל אוגדה 162, יחד עם הרמטכ"ל ומפקד פיקוד הדרום:
 

ליברמן יחד עם הרמטכ"ל (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

בד בבד, דובר צה״ל, רונן מנליס, אמר לרשת טלוויזיה ערבית כי "סיימנו השבוע תרגיל של אחת מהאוגדות הכי משמעותיות של צה״ל, ומה שתרגלנו בו זה אפשרות של מבצע קרקעי ברצועת עזה. אנו לא מקדמים מלחמה, אבל לא נרתעים ממנה ואנו מאד מוכנים לה". עוד הוסיף כי "חמאס צריך לעשות סיבוב פרסה ולהפסיק לדרדר את המצב ברצועת עזה".

בהמשך דבריו אמר מנליס כי "ארגון חמאס בזבז שלוש שנים וחצי אחרי מבצע צוק איתן, במקום לדאוג לאזרחים שלו, במקום לקחת את חומרי הבניה שנכנסו, את הכסף ולפתח את הכלכלה של עזה, הוא משקיע את זה בטרור, במנהרות, בחומרי נפץ, ברקטות". עוד הוסיף כי "חמאס עושה סדרה של פעולות שנועדו לדרדר את היציבות במרחב רצועת עזה. הוא משחק בחיים של אזרחים ברצועת עזה. הוא מדרדר את המצב שלהם - הוא צריך להפסיק את הטרור. ישראל לא יכולה להשלים עם טרור מכל סוג שלו מרצועת עזה".

גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, הודיעו בעקבות אירועי אמש כי "הפגיעה בעמדת התצפית של לוחמינו מכוח המגן שלנו, שהביא למותו של עבד אל-כרים איסמאעיל, היא פשע מגונה ומעשה טיפשות שהאויב נושא את האחריות המלאה עליו והוא ישלם עליו מחיר בדם".

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, אמר בתגובה לאירועים כי "לפני זמן קצר הייתה נפילה ליד אחד מהיישובים שלנו, וזה אחרי שצה"ל פגע באחת החוליות שהפריחו בלונים לעברנו. אני שמח שצה"ל ממשיך במדיניות שאותה הבטיחו לנו ראש הממשלה ושר הביטחון". עוד הוסיף כי "אנחנו מעודכנים ואני מקווה שנמשיך בפעולות האלה. התושבים ימשיכו להיות חזקים ולתת את הגיבוי לצה"ל כדי למגר את תופעת בלוני התבערה".

אתמול דווח בעיתון "אל-חיאת", הרואה אור בלונדון בשפה הערבית, מפי מקורות דיפלומטיים מערביים, כי ישראל וארגון חמאס הגיעו להסכמה באמצעות צד שלישי, לפיה תיפסק ההסלמה באזור רצועת עזה. עוד דווח כי חמאס הודיע למתווך כי הוא פועל באופן נמרץ לעצירת שיגור בלוני התבערה, ובתמורה לכך קיבל הבטחה ישראלית שלא לפתוח במלחמה.