80% מהפונדקאיות בישראל עשו זאת בשל מצבן הכלכלי

אם פונדקאית בישראל מקבלת כ-150 אלף שקלים, והוצאות הנלוות עומדות על כ-100 אלף שקלים. המחיר לפונדקאית בהודו - 5,900 דולר בלבד • "חשבון פשוט"

פונדקאות היא עסק יקר, ובישראל במיוחד. לעיתים, ההליך כנראה מטשטש את העובדה שלא מדובר במוצר שאנחנו קונים – אלא בהליך רפואי מתמשך בגופה של אישה אחרת. בישראל, התשלום לנשים פונדקאיות עומד על כ-150 אלף שקלים. ההוצאות הנלוות עומדות לרוב על 100 אלף שקלים.

בישראל הפונדקאות מותרת, אולם התיקון לחוק, לא מאפשר לגברים יחידנים לפנות להליך. הפונדקאות בישראל חוקית משנת 1996. חמש שנים לפני כן, בני זוג שלא התאפשר להם לקיים הליך פונדקאי, עתרו לבית המשפט ובעקבות זאת הוקמה ועדה שהמליצה על חקיקת חוק ההסכמים לנשיאת עוברים – בין גבר ואישה, בני זוג בגירים תושבי ישראל. 

 
 
 
נשים פונדקאיות בהודו בשנת 2013
 

נשים פונדקאיות בהודו בשנת 2013 (רויטרס )

 

כ-75% מהפונדקאיות הן נשים גרושות. 70% נולדו בישראל, ולמעלה מ-20% בברית המועצות. למעלה מ-80% מתוכן מסכימות להיות פונדקאיות בשל צורך כלכלי, זהו מספר גבוה במיוחד משום שבישראל, בניגוד לארצות הברית למשל, בנות משפחה לא יכולות להיות פונדקאיות אחת של השניה, מה שמצמצם מאוד את היכולת לשמש אחת כזו מטעמים אלטרואיסטים.

זוגות שאינם יכולים לממן את ההליך בישראל, פונים לעיתים למדינות אחרות. באוקראינה ובגיאורגיה, למשל, התשלום על פונדקאות עומד על 26 אלף דולרים. בהודו 5,900 דולרים – מה שגורם לתעשייה ענקית שמגלגלת כשני מיליארד דולר בשנה. עם זאת, יש מדינות שאוסרות לגמרי על פונדקאות – גרמניה, בלגיה, ספרד ואיטליה. ולא רק מדינות אירופיות, גם בסין, יפן וטורקיה לא ניתן לעבור את ההליך.

בתוך כך, מאות בני אדם הפגינו אתמול (חמישי) בתל אביב וצעדו מכיכר רבין לתיאטרון הבימה, במחאה על העברת חוק הפונדקאות מבלי שיחול על אבות יחידנים. לאור המחאה הצפוייה ביום ראשון, הוציא ועד עובדי רשות שדות התעופה הודעה על עיכוב אפשרי בטיסות. מהוועד נמסר כי בעקבות בקשתם של עובדים רבים להיעדר מהעבודה, ביום הנחשב לעמוס ממילא, נוצר מצב של מחסור בכוח אדם.