לאחר הפסגה שעוררה סערה: טראמפ הזמין את פוטין לארה"ב בסתיו

הבית הלבן הודיע כי הנשיא האמריקני הורה להזמין את מקבילו הרוסי לוושינגטון. במקביל, טראמפ דחה את הצעתו של פוטין לאפשר לרוסיה לתשאל אזרחים אמריקניים

  • פורסם ב:
  • 19/07/2018 23:55
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/07/2018 11:23
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

נשיא ארצות הברית הורה ליועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, להזמין את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לוושינגטון בסתיו הקרוב – כך מסר אמש (חמישי) הבית הלבן. זאת, ארבעה ימים לאחר הפסגה שנערה בהלסינקי, שעוררה סערה בארצות הברית ובעולם. "הדיונים בנוגע לפגישה שנייה כבר מתקיימים", מסרה דוברת הבית הלבן שרה סנדרס.

סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" ציטטה הבוקר את שגריר רוסיה לארה"ב, אנטולי אנטונוב, כאומר שמוסקבה מוכנה לדון בפגישה נוספת בין שני המנהיגים.

במקביל, הבית הלבן ציין כי הנשיא האמריקני דחה את ההצעה של מקבילו הרוסי, לפיה הרשויות במוסקבה יוכלו לתשאל אזרחים אמריקנים, בתמורה למתן גישה אמריקנית ל-12 הקצינים הרוסים שהואשמו בארצות הברית בפריצה למחשבי המפלגה הדמוקרטית במהלך הקמפיין לנשיאות ב-2016.

"מדובר בהצעה שהועלתה באופן כן על ידי הנשיא פוטין, אך הנשיא לא מסכים עמה", אמרה סנדרס. "אנו מקווים כי הנשיא פוטין יורה על הטסת 12 המואשמים לארצות הברית כדי להוכיח את חפותם או את אשמתם".

בתוך כך, משרד החוץ הרוסי שינה את תמונת הפרופיל שלו בטוויטר לתמונת המואשמת בריגול לטובת רוסיה, עם הכיתוב "תשוחרר מריה בוטינה". בוטינה, בת 29 המתגוררת בוושינגטון, נעצרה בחשד כי ניסתה להקים "ערוצים אחוריים" וליצור קשר חשאי בין פוליטיקאים אמריקנים לקרמלין, דרך איגוד הרובאים הלאומי. על פי כתב האישום, בוטינה "פיתחה קשרים הדוקים" עם אזרחים אמריקנים והסתננה לקבוצות פוליטיות במדינה, על מנת לשמש כסוכנת זרה.

טראמפ, אמר הלילה בריאיון שהעניק לרשת "CBS" כי הוא "רואה בפוטין אחראי להתערבות בבחירות לנשיאות", זאת בניגוד לדברים שהשמיע במסיבת העיתונאים המשותפת שבה השתתפו שני הנשיאים בתום פסגת הלסינקי שנערכה ביום שני האחרון.

עוד אמר טראמפ בריאיון: "הודעתי לו בשיחתנו שלא אסבול דבר כזה בעתיד", ומאוחר יותר הוסיף: "אני מקבל את מסקנת ראש המודיעין הלאומי של ארה"ב, לפיה רוסיה ממשיכה להתערב בבחירות במדינתו". כזכור, טראמפ נשאל במסיבת העיתונאים למי הוא מאמין - לפוטין שמכחיש את ההתערבות או לסוכנות המודיעין האמריקנית?, והשיב כי "יש לי ביטחון רב בשירותי הביטחון, אך פוטין היה נחרץ מאוד בהכחשתו".

 טראמפ ופוטין
 

טראמפ ופוטין (רויטרס)

 

אמירות אלו זיכו את טראמפ בביקורת חריפה מאוד וחוצת מפלגות בארצות הברית, שבעקבותה כינס מסיבת עיתונאים עם חזרתו לבית הלבן ובמהלכה טען כי בפגישתו עם פוטין הוא התכוון לומר כי הוא לא רואה שום סיבה "מדוע זו לא תהיה רוסיה שהתערבה בבחירות", במקום המשפט שאמר: "מדוע זו תהיה רוסיה שהתערבה בבחירות". לטענתו, התבלבל בגלל "שלילה כפולה". כמו כן, הבהיר הנשיא כי יפעל יחד עם ממשלו למניעת כל ניסיון להתערב בבחירות אמצע הכהונה, שנערכות בארה"ב השנה.

טראמפ הוסיף במסיבת העיתונאים בבית הלבן כי היחסים בין ארה"ב לרוסיה מעולם לא היו גרועים יותר, אך הם השתפרו ואולי ימשיכו להשתפר. טראמפ נשא את הדברים טרם פגישתו עם מחוקקים אמריקנים. בהמשך, כתב הנשיא האמריקני בחשבון הטוויטר שלו כי "הפגישה בינו לבין הנשיא פוטין הייתה הצלחה כבירה, חוץ מאשר בתקשורת ה'פייק ניוז'".

ההנחה היא שסיבוב הפרסה שביצע טראמפ עם נחיתתו בארצות הברית הוא תוצאה של אמירות כדוגמאת התבטאותו של יו"ר בית הנבחרים האמריקני, הרפובליקני פול ראיין, שאמר כי "אין שום ספק שרוסיה התערבה בבחירות לנשיאות. לא מדובר רק בקביעה של סוכנות המודיעין האמריקנית אלא גם של ועדת המודיעין של הבית הלבן".  ראיין הוסיף כי "טראמפ חייב להבין שרוסיה אינה בת בריתנו. הרוסים עוינים לערכים הבסיסיים ביותר במדינתנו וארה"ב חייבת לשים סוף לפגיעה הרוסית בדמוקרטיה שלנו".