הפגנות בעזה, עמוד החדשות שיהאב

ההפגנות היום מול גבול הרצועה יכריעו - הסלמה או רגיעה?

חרף הדיווחים כי חמאס פועל לעצירת טרור עפיפוני התבערה, המציאות בשטח מוכיחה אחרת. צה"ל איבד אתמול את סבלנותו ותקף, אך היום נגלה לאן מועדות פניו • פרשנות

שבעה ימים חלפו מהעימות המשמעותי האחרון בין ישראל לארגון חמאס. למרות הפסקת האש שהושגה בין שני הצדדים, נראה כי עימות הוא רק עניין של זמן. הדיווחים בכלי התקשורת הערבים מצביעים אמנם על כך שבחמאס פועלים לעצור את הפרחת הבלונים ועפיפוני התבערה, אך המציאות בשטח מוכיחה אחרת.

בצה"ל שמרו על איפוק בימים האחרונים, אך לאחר 50 שריפות שפרצו בעוטף עזה, הוחלט לתקוף חוליית מחבלים ששיגרה בלוני תבערה ולהוביל למותו של אחד מפעילי הארגון. עם זאת, גם לאחר התקיפה בחמאס המשיכו בשגרה, כשבצה"ל הבחינו בפעילים שמפריחים בלונים ובורחים בחזרה לשטחי הרצועה.

 
 
 
 הפגנות בעזה
 

הפגנות בעזה (עמוד החדשות שיהאב)

 

לא ניתן לומר שחמאס עושה מאמץ אמיתי לעצור את הטרור וסימני השאלה לגבי הסכם הרגיעה עולים שוב ומקרבים את הצדדים לעימות של ממש. על פי דיווחים, בחמאס ניסו לתרץ זאת בכך שלא ניתן לעצור את בלוני ועפיפוני התבערה בבת אחת, אלא יש לעשות זאת בהדרגה, כיוון במשך שלושה חודשים וחצי זו השגרה של תושבי הרצועה.

גורמים בחמאס אמרו למודיעין המצרי כי הם מתכוונים למגר את התופעה, אך הם רוצים לקבל בתמורה את פתיחת מעבר רפיח. במקביל נראה כי הפיוס המתגבש בין חמאס לפתח יביא להחזרת המשכורות ברצועת עזה, דבר שיגרום לשביעות רצון בקרב מנהיגי חמאס. בכל מקרה, למרות הדיווח כי חמאס מעוניין ברגיעה, נראה כי הדבר תלוי בעיקר בהפגנות היום. עימות אלים כפי שהתרגלנו בחודשים האחרונים בשילוב פעולות טרור - ונראה שהדרך לעימות סלולה.

בישראל ובחמאס נערכים לעימות, אך מדברים על רגיעה

שר הביטחון אביגדור ליברמן קיים אמש (חמישי) דיון הערכת מצב בעקבות המתיחות בדרום. בדיון, שנערך לאחר תקיפת צה"ל שבה נהרג פעיל חמאס ובעקבותיה נורתה פצצת מרגמה לעוטף עזה, השתתפו הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, מפקד פיקוד הדרום, ראש אמ"ץ, מתאם פעולות הממשלה בשטחים והשב"כ. כשעתיים לאחר מכן שוחח אל"ם אבי רונזפלד, מפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה, עם תושבי עוטף עזה והעביר להם מסרים של הרגעה.

בתוך כך, דובר צה״ל, רונן מנליס, אמר לרשת טלוויזיה ערבית כי "סיימנו השבוע תרגיל של אחת מהאוגדות הכי משמעותיות של צה״ל, ומה שתרגלנו בו זה אפשרות של מבצע קרקעי ברצועת עזה. אנו לא מקדמים מלחמה, אבל לא נרתעים ממנה ואנו מאד מוכנים לה". עוד הוסיף כי "חמאס צריך לעשות סיבוב פרסה ולהפסיק לדרדר את המצב ברצועת עזה".

בהמשך דבריו אמר מנליס כי "ארגון חמאס בזבז שלוש שנים וחצי אחרי מבצע צוק איתן, במקום לדאוג לאזרחים שלו, במקום לקחת את חומרי הבניה שנכנסו, את הכסף ולפתח את הכלכלה של עזה, הוא משקיע את זה בטרור, במנהרות, בחומרי נפץ, ברקטות". עוד הוסיף כי "חמאס עושה סדרה של פעולות שנועדו לדרדר את היציבות במרחב רצועת עזה. הוא משחק בחיים של אזרחים ברצועת עזה. הוא מדרדר את המצב שלהם - הוא צריך להפסיק את הטרור. ישראל לא יכולה להשלים עם טרור מכל סוג שלו מרצועת עזה".

 נזק מתקיפה של צה"ל לעבר מפריחי בלוני תבערה ברצועת עזה
 

נזק מתקיפה של צה"ל לעבר מפריחי בלוני תבערה ברצועת עזה (חדשות עשר)

 

גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, הודיעו בעקבות אירועי אמש כי "הפגיעה בעמדת התצפית של לוחמינו מכוח המגן שלנו, שהביא למותו של עבד אל-כרים איסמאעיל, היא פשע מגונה ומעשה טיפשות שהאויב נושא את האחריות המלאה עליו והוא ישלם עליו מחיר בדם".

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, אמר בתגובה לאירועים כי "לפני זמן קצר הייתה נפילה ליד אחד מהיישובים שלנו, וזה אחרי שצה"ל פגע באחת החוליות שהפריחו בלונים לעברנו. אני שמח שצה"ל ממשיך במדיניות שאותה הבטיחו לנו ראש הממשלה ושר הביטחון". עוד הוסיף כי "אנחנו מעודכנים ואני מקווה שנמשיך בפעולות האלה. התושבים ימשיכו להיות חזקים ולתת את הגיבוי לצה"ל כדי למגר את תופעת בלוני התבערה".

אתמול דווח בעיתון "אל-חיאת", הרואה אור בלונדון בשפה הערבית, מפי מקורות דיפלומטיים מערביים, כי ישראל וארגון חמאס הגיעו להסכמה באמצעות צד שלישי, לפיה תיפסק ההסלמה באזור רצועת עזה. עוד דווח כי חמאס הודיע למתווך כי הוא פועל באופן נמרץ לעצירת שיגור בלוני התבערה, ובתמורה לכך קיבל הבטחה ישראלית שלא לפתוח במלחמה.

בלון התבערה שנחת בשדרות
 

בלון התבערה שנחת בשדרות (חדשות עשר)

 

אירועי היום בעוטף עזה וברצועה

מוקדם יותר אתמול תקף כלי טיס של צה"ל חוליית מחבלים ששיגרה בלוני תבערה, בסמוך לעמדת חמאס בדרום רצועת עזה. משרד הבריאות הפלסטיני בעזה הודיע כי במהלך התקיפה נהרג מפקד שטח ב"כוח בקרת השדה" של חמאס בגזרת רפיח בשם עבד אל-כרים אסמאעיל רדואן, ושלושה פלסטינים נוספים נפצעו.

זמן קצר לאחר האירוע, שתי פצצות מרגמה נורו לעבר כוח צה"ל שעסק בפעילות מבצעית. לא דווח על נפגעים. בהמשך, נורו שתי פצצות מרגמה לעבר המועצה האזורית אשכול ונפלו בשטח פתוח. טרם הנפילות נשמעה התרעת צבע אדום. לא דווח על נפגעים או על נזק, וצה"ל תקף בתגובה באמצעות טנק עמדת תצפית של חמאס בדרום הרצועה. במהלך היום פרצו כ-22 שריפות בעוטף עזה כתוצאה מטרור העפיפונים ובלוני התבערה. אחד מהם נפל בבית בשדרות, אך לא דווח על נפגעים.

לפני ההודעה של דובר צה"ל, דווח בסוכנות הידיעות "שיהאב" כי פיצוץ גדול אירע בדרום רצועת עזה. על פי הדיווח, הפיצוץ אירע בצד המצרי לאחר שמצרים השמידה קטע ממנהרת חמאס שחדר לתוך שטחה.