פונדקאות בעולם: מי מתירה, מי אוסרת ומי מפלה גייז - כמו ישראל

במרבית המדינות המערביות, מי שמכירה בפונדקאות אינה מפלה בין זוגות גאים לבין סטרייטים. מדינות שאוסרות אותה, עושות זאת לרוב באופן גורף ויש אף שרואות בה סחר באיברים

נושא הפונדקאות ובאופן ספציפי פונדקאות לזוגות חד מיניים או ליחידים נחשב למורכב מאוד ברחבי העולם. במרבית המקרים, אם מדינה מערבית מכירה בפונדקאות, היא אינה מפלה בין זוגות חד מיניים לזוגות הטרוסקסואליים. בישראל הפונדקאות מותרת, אולם התיקון לחוק, לא מאפשר לגברים יחידנים לפנות להליך.

במדינות העולם הגישה לפונדקאות שונה בתכלית. ברבות מהן, כל צורה שלה, בתשלום או באופן התנדבותי יחסית, אסורה. צרפת למשל, רואה בפונדקאות סחר באיברים. בישראל כאמור, הפונדקאות מותרת, כמו במקומות אחרים בעולם ובהן בריטניה, קנדה ומדינות נוספות בארה"ב.

כעת, ישראל משתייכת גם למועדון קטן של מדינות שמפלות זוגות חד מיניים לרעה בפונדקאות כמו ניגריה, יוון, ואוקראינה. באופן כללי אם מדינה מערבית מתירה פונדקאות, מסחרית או אלטרואיסטית, היא עושה זאת בצורה שוויונית לזוגות הטרוסקסואליים וחד מיניים כאחד. יוצאת דופן היא אוסטרליה, בה יש אזורים המערימים קשיים על גברים או גברים יחידנים שרוצים להיכנס להסכם פונדקאות.

 

נשים פונדקאיות בהודו בשנת 2013
 

נשים פונדקאיות בהודו בשנת 2013(רויטרס )

 

בעבר, בהודו, תאילנד ונפאל תיירות פונדקאות הייתה נפוצה בקרב זוגות סטרייטים והומואים אולם המצב הזה פסק כשהרשויות החלו להפעיל לחץ על תעשייה ששיגשגה בהיעדר חוקים ותקנות. כיום, רוב המדינות מוכנות לפונדקאות בין אזרחי המדינה בלבד ולא למען זרים. נתיבים מסויימים נסגרו בשנים האחרונות ובארה"ב העלות לפונדקאות נחשבת לגבוהה.

בתוך כך, מאות בני אדם הפגינו אתמול (חמישי) בתל אביב וצעדו מכיכר רבין לתיאטרון הבימה, במחאה על העברת חוק הפונדקאות  מבלי שיחול על אבות יחידנים. לאור המחאה הצפוייה ביום ראשון, הוציא ועד עובדי רשות שדות התעופה הודעה על עיכוב אפשרי בטיסות. מהוועד נמסר כי בעקבות בקשתם של עובדים רבים להיעדר מהעבודה, ביום הנחשב לעמוס ממילא, נוצר מצב של מחסור בכוח אדם.

מוקדם יותר אתמול, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הוציא חוזר לעובדי ההסתדרות שבו הוא מאשר לעובדים הלהט"בים בארגון לקחת חלק במחאה המתוכננת. במקביל, חברות רבות, בעיקר מתחום התקשורת וההייטק, הודיעו כי יאפשרו לעובדיהם למחות ולשבות, וכי הן תומכות במאבק על חוק הפונדקאות שאושר, ומדיר ממנו גברים יחידנים וזוגות להט"ב.
 

 מפגינים להט"בים חוסמים את צומת עזריאלי

מפגינים להט"בים חוסמים את צומת עזריאלי( חדשות עשר)

 


שלשום יצאו מאות מחברי הקהילה הלהט"בית ותומכיהם להפגין בתל אביב ובירושלים נגד אישור חוק הפונדקאות. בעיר הבירה נערכה הפגנה מול מעון ראש הממשלה ואילו בתל אביב נחסם צומת עזריאלי. המפגינים קראו קריאות כגון "הומופוביה היא טרור, שום תירוץ לא יעזור".

בד בבד, חברי הכנסת אמיר אוחנה ומירב בן ארי טענו כי התיקון לפיו חוק הפונדקאות יחול גם על גברים יחידנים יקודם במושב החורף. "הצעת החוק תקודם בתמיכה ובסיוע של תנועת הליכוד ומפלגת כולנו, מהלך התואם את ערכיהן של שתי הסיעות. הצעת החוק תעלה לוועדת השרים מיד לאחר פתיחת המושב הקרוב. אנו נחתים על החוק שורה ארוכה של חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה - ונפעל במלוא המרץ כדי לקדם אותו", מסרו השניים.