לאחר האירועים בדרום: ליברמן קיים הערכת מצב עם בכירי צה"ל

שר הביטחון דן בהסלמה עם הרמטכ"ל, ראש אמ"ן ומפקד פיקוד דרום, לאחר התקיפה שבה נהרג פעיל חמאס ובעקבותיה נורה פצמ"ר לעוטף. עז א-דין אל-קאסם: "ישראל תשלם מחיר כבד"

שר הביטחון אביגדור ליברמן קיים הערב (חמישי) דיון הערכת מצב בעקבות המתיחות בדרום. בדיון, שנערך לאחר תקיפת צה"ל שבה נהרג פעיל חמאס ובעקבותיה נורתה פצצת מרגמה לעוטף עזה, השתתפו הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, מפקד פיקוד הדרום, ראש אמ"ץ, מתאם פעולות הממשלה בשטחים והשב"כ.

בתוך כך, דובר צה״ל, רונן מנליס, אמר לרשת טלוויזיה ערבית כי "סיימנו השבוע תרגיל של אחת מהאוגדות הכי משמעותיות של צה״ל, ומה שתרגלנו בו זה אפשרות של מבצע קרקעי ברצועת עזה. אנו לא מקדמים מלחמה, אבל לא נרתעים ממנה ואנו מאד מוכנים לה". עוד הוסיף כי "חמאס צריך לעשות סיבוב פרסה ולהפסיק לדרדר את המצב ברצועת עזה".

בהמשך דבריו אמר מנליס כי "ארגון חמאס בזבז שלוש שנים וחצי אחרי מבצע צוק איתן, במקום לדאוג לאזרחים שלו, במקום לקחת את חומרי הבניה שנכנסו, את הכסף ולפתח את הכלכלה של עזה, הוא משקיע את זה בטרור, במנהרות, בחומרי נפץ, ברקטות". עוד הוסיף כי "חמאס עושה סדרה של פעולות שנועדו לדרדר את היציבות במרחב רצועת עזה. הוא משחק בחיים של אזרחים ברצועת עזה. הוא מדרדר את המצב שלהם - הוא צריך להפסיק את הטרור. ישראל לא יכולה להשלים עם טרור מכל סוג שלו מרצועת עזה".

 
 
 

דבריו של ראש המועצה האזורית אשכול:

גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, הודיעו בעקבות אירועי היום כי "הפגיעה בעמדת התצפית של לוחמינו מכוח המגן שלנו, שהביא למותו של עבד אל-כרים איסמאעיל, היא פשע מגונה ומעשה טיפשות שהאויב נושא את האחריות המלאה עליו והוא ישלם עליו מחיר בדם".

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, אמר בתגובה לאירועים כי "לפני זמן קצר הייתה נפילה ליד אחד מהיישובים שלנו, וזה אחרי שצה"ל פגע באחת החוליות שהפריחו בלונים לעברנו. אני שמח שצה"ל ממשיך במדיניות שאותה הבטיחו לנו ראש הממשלה ושר הביטחון". עוד הוסיף כי "אנחנו מעודכנים ואני מקווה שנמשיך בפעולות האלה. התושבים ימשיכו להיות חזקים ולתת את הגיבוי לצה"ל כדי למגר את תופעת בלוני התבערה".

מוקדם יותר תקף כלי טיס של צה"ל חוליית מחבלים ששיגרה בלוני תבערה, בסמוך לעמדת חמאס בדרום רצועת עזה. משרד הבריאות הפלסטיני בעזה הודיע כי במהלך התקיפה נהרג מפקד שטח ב"כוח בקרת השדה" של חמאס בגזרת רפיח בשם עבד אל-כרים אסמאעיל רדואן, ושלושה פלסטינים נוספים נפצעו.

זמן קצר לאחר האירוע, שתי פצצות מרגמה נורו לעבר כוח צה"ל שעסק בפעילות מבצעית. לא דווח על נפגעים. בהמשך, נורו שתי פצצות מרגמה לעבר המועצה האזורית אשכול ונפלו בשטח פתוח. טרם הנפילות נשמעה התרעת צבע אדום. לא דווח על נפגעים או על נזק, וצה"ל תקף בתגובה באמצעות טנק עמדת תצפית של חמאס בדרום הרצועה. במהלך היום פרצו כ-22 שריפות בעוטף עזה כתוצאה מטרור העפיפונים ובלוני התבערה. אחד מהם נפל בבית בשדרות, אך לא דווח על נפגעים.

לפני ההודעה של דובר צה"ל, דווח בסוכנות הידיעות "שיהאב" כי פיצוץ גדול אירע בדרום רצועת עזה. על פי הדיווח, הפיצוץ אירע בצד המצרי לאחר שמצרים השמידה קטע ממנהרת חמאס שחדר לתוך שטחה.

 נזק מתקיפה של צה"ל לעבר מפריחי בלוני תבערה ברצועת עזה
 

נזק מתקיפה של צה"ל לעבר מפריחי בלוני תבערה ברצועת עזה (חדשות עשר)

 

בשעות הבוקר דווח בעיתון "אל-חיאת", הרואה אור בלונדון בשפה הערבית, מפי מקורות דיפלומטיים מערביים, כי ישראל וארגון חמאס הגיעו להסכמה באמצעות צד שלישי, לפיה תיפסק ההסלמה באזור רצועת עזה. עוד דווח כי חמאס הודיע למתווך כי הוא פועל באופן נמרץ לעצירת שיגור בלוני התבערה, ובתמורה לכך קיבל הבטחה ישראלית שלא לפתוח במלחמה.

כמו כן, דווח כי חמאס הודיע לצד השלישי כי לא יסכים לשאת במשימת אבטחת הגבול כל עוד נמשך "המצור על עזה", אך כי הוא מסכים לרסן את משגרי העיפונים והבלונים על מנת לתת הזדמנות להסרתו. בחמאס הדגישו כי במידה והמצור לא יוסר, יופסקו הפעולות למניעת השיגורים. במקביל נמסר כי מצרים פועלת למען פיוס פנים פלסטיני בין חמאס לפת"ח, אשר עשוי לסייע בשיפור המצב ההומניטרי ברצועת עזה.

בלון התבערה שנחת בשדרות
 

בלון התבערה שנחת בשדרות (חדשות עשר)