הרב שנחקר: "חשתי זעזוע והרגשתי כמו עציר - אך אמשיך לחתן"

הרב הקונסרבטיבי דובי חיון, שעוכב לחקירה בגלל שערך חופות מחוץ לרבנות, אמר ב"חמש עם רפי רשף" כי "ניסו להפחיד אותי", ותהה "מה בער להם להגיע בחמש וחצי בבוקר?"

הרב דובי חיון, רב קונסרבטיבי העומד בראש הקהילה המסורתית "מוריה" בחיפה שעוכב היום (חמישי) לחקירה מכיוון שערך טקס חופה מחוץ למוסד הרבנות, אמר בתוכנית "חמש עם רפי רשף" כי "חשתי זעזוע שהשוטרים הגיעו לקחת אותי לחקירה בחמש וחצי בבוקר. מה בער לכם?". עוד הוסיף כי "למרות החקירה - אמשיך לקיים חופות".

הרב חיון סיפר על הרגעים שבהם עוכב על ידי המשטרה: "לא ניחשתי ולא ידעתי שהם צפויים להגיע. השוטרים אמנם הודיעו לי שאני צריך להגיע לחקירה בעקבות תלונה של בית הדין הרבני, אך לא האמנתי שהם יגיעו בשעה כה מוקדמת". עוד הוסיף כי "לקחו אותי מהבית למרות שרציתי ללכת כמדי יום לבית הכנסת. אבל השוטרים אמרו לי 'תתפלל בתחנה'". חיון תהה "מה בער לשוטרים? הרי לא רצחתי, לא פשעתי ולא אנסתי. הם היו יכולים לחכות שאגיע מאחור יותר. אבל בכל זאת הכניסו אותי לתוך זינזאנה והרגשתי כמו עציר".

על הטענות שחתן ממזר בניגוד להלכה, פעולה שאסורה לפי הדין הדתי, אמר חיון כי "אני לא כפוף לדין האורתודוקסי אלא כפוף לדין של אלוהים ולהלכה. בדקתי את הנושא כשהזוג פנה אליי והבנתי שאני יכול לחתן אותם. לי לקח שבוע לבדוק את זה, לרבנות לקח שנתיים". חיון הוסיף כי "איני הולך נגד החוק כיוון שהחוק לא חל עליי. מדינת ישראל לא מכירה בנישואים שלנו ולכן לא ניתן להגיש נגדי תלונה על כך שלא רשמתי את הנישואים הללו".

 הרב דובי חיון
 

הרב דובי חיון (חדשות עשר)

 

לטענת הרב חיון, החקירה יצאה לפועל כיוון ש"ניסו להפחיד אותי ולהפחיד את הזוגות". עם זאת, הבטיח כי ימשיך לערוך חופות. "יש לי מספר חופות שהתחייבתי אליהם אחרי תשעה באב. אני מתכוון לערוך אותם כפי שהתחייבתי כדת משה וישראל". על המשך החקירה אמר כי "קיבלתי דחייה או ביטול מהמשטרה, אך נמסר לי שאצטרך להתייצב כשיודיעו לי".

לאחר שעוכב לחקירה כתב הרב בחשבון הפייסבוק שלו כי "איראן כבר כאן! מתחיל את הבוקר בדפיקות בדלת בשעה 05:30 ושני שוטרים מזמנים אותי לחקירה. מתברר שבית הדין הרבני האורתודוקסי בחיפה הגיש תלונה נגדי על כך שאני עורך חופות". רעייתו של חיון, זאבית, הוסיפה: "מכינה את החיג'אב. הבוקר העירו אותנו שוטרי משטרת ישראל (שעושים את עבודתם באדיבות!) כדי ללוות את דובי חיון, אישי היקר לחקירה, 'העבריין' שעורך טקסי נישואים. איפה אנו חיים? דמוקרטיה נוסח ישראל. אני מקווה שמי שצריך יתפכח במהירות!".

מהתנועה הרפורמית נמסר בתגובה: "היום בשעה 13:00 אמור הרב חיון לשאת דברים באירוע לקראת ט' באב בבית הנשיא לצדם של תלמידות ותלמידי חכמים נוספים מכל גווני הקשת היהודית. האם יש ביטוי טוב מזה לקרב שמתנהל על דמותה ועל רוחה של היהדות הישראלית?" לטענת התנועה, "הזמנתו של הרב חיון לחקירה משטרתית היא שערורייה וחרפה. אנחנו יודעים באלו מדינות מוזמנים אנשי דת ורוח לחדרי החקירות על כך שהם עוסקים בצרכי ציבור באמונה ועל פי צו מצפונם! אנו משערים שהחקירה לא תוביל לשום דבר מכיוון שהרב חיון ועוד מאות רבנים ורבות רפורמים וקונסרבטיבים עורכים חופות בישראל דבר יום ביומו. אבל עצם החקירה הזו היא חציית קו אדום!".

עוד הוסיפו בתנועה כי "אנחנו דורשים מהיועץ המשפטי לממשלה להתערב לאלתר בנושא ולהורות על הפסקת החקירה. חשוב מכך - נמשיך לחתן אלפי זוגות בשנה; נמשיך ללוות עשרות אלפי משפחות ישראליות ברגעי שמחה וצער; נמשיך להציע יהדות ישראלית שוויונית, סובלנית, מכילה לציבור היהודי בישראל, נמשיך להיאבק בגל העכור של הקנאות והלאומנות, נמשיך להגשים את ההבטחה: להיות עם חופשי בארצנו".